У Запоріжжі мешкають більше 100 націй та національностей. 26 національних громад не лише бережуть традиції своєї історичної Батьківщини,але й щедро діляться культурними подіями та святковими заходами. Саме зараз запорізькі поляки проводять Дні культури «Під єдиним небом», які триватимуть майже місяць.

Для реалізації великої культурної програми зусилля поєднали Запорізький союз поляків «Полонія», Товариство  польської культури ім. Св. Іоанна Павла II, Енергодарський  молодіжний клуб польської культури ім. Х. Сенкевича. Свято проходить за підтримки Генерального консульства Польської Республіки в Харкові та департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації.

Дні польської культури «Під єдиним небом» почалися літургійним святом на честь Пресвятої Діви Марії, Цариці польської та національного свята Дня Конституції 3 травня спільною молитвою за мир в Україні в Санктуарії Бога Отця Милосердного. Далі поляки  міста передивилися кілька фільмів мовою оригіналу, мали змогу обговорити історію польської громади під час круглого столу в Запорізькому національному університеті, прослухати лекції, зустріти гостей з Польщі. З нагоди 96-річчя від дня народження Св. Іоанна Павла II пройшов футбольний матч між командами польських товариств, адже відомо, що цей Папа Римський дуже полюбляв спорт. Звичайно ж, були і веселі вечірки із чаюванням та співами польських народних пісень.

Керівник Товариства польської культури ім. Св. Іоанна Павла II пані Анна Макушинська запрошує запоріжців:

– Ми будемо дуже раді побачити на наших святкових заходах усіх запоріжців. Історія різних народів, що живуть у Запоріжжі, зокрема польського та українського, навіки поєднана спільними подіями.

Тож, 14 травня, у суботу, з 11 години в ПК «Титан» в рамках Днів польської культури пройде молодіжний фестиваль «Хортиця – серце Європи» під патронатом проекту «Обдаровані діти України». На нього запрошуються всі бажаючі!

FF_Movchanovskiy26 травня, у четвер, о 16 годині на будівлі «Запорізького навчально-реабілітаційного центру «Джерело» ( вул. Червонополянська, 2)  буде відкрито меморіальну дошку на честь видатного поляка Запоріжжя Фелікса Францевича Мовчановський (1852-1921 р.р.).  Нагадаємо, наше газета «Запорозька Січ» неодноразово писала про цю видатну постать.1903 року у повітовому місті Олександрівську міський голова Ф. Мовчановський (він керував містом з 1901 по 1911 рік та з 1916 по 1917 рік) відкрив школу-хутір для глухонімих дітей, був його першим директором. 1907 року на території школи-хутора були розташовані: будівлі дитячого садка, гуртожиток для дівчат, церква, будинок для адміністрації, музей, бібліотека, біологічна станція, майстерні, типографії та машинобудівний завод, який випускав сільськогосподарську техніку. Школа-хутір повністю забезпечувала себе продуктами харчування, тому що, крім навчання, учні займались садівництвом та городництвом. З 1978 року навчальний заклад розташовується на вулиці Червонополянській. У 2003 році школа-інтернат для глухих дітей урочисто відсвяткувала своє сторіччя, а в 2005 році була реорганізована в навчально-реабілітаційний центр «Джерело».

школаХутірДляГНдітей2 школаХутірДляГНдітей3

28 травня,  у суботу, о 10 годині в Запоріжжі, біля Санктуарію Бога Отця Милосердного (парк Пушкіна, біля цирку) пройде урочисте відкриття меморіального знака в пам’ять про загиблих в часи Другої Світової війни польських військовополонених .

В цей же день о 14.30 у ПК ім. Шевченка пройде великий концерт польських національно-культурних товариств. На ці заходи також запрошуються всі бажаючі.

Олена ПІДДУБНА