На минулому тижні до редакції «ЗС» звернулися схвильовані містяни: біля Театру юного глядача розпочалися якісь роботи, начебто незаконні. Люди хвилювалися, невже це початок будівництва на місці їх улюбленого скверу?
Ми вирішили перевірити, що там відбувається насправді. Виявилося, що біля ТЮЗу до 204-ї річниці з дня народження видатного українського митця планували встановлювати пам’ятник Тарасу Шевченку. Ініціаторами стали голова ГО «Золоті леви Чорної сотні» Тарас Мацюк та Голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко. Відкрили пам’ятник в акурат до річниці, 9 березня.
Як розповів Тарас Мацюк, ідея встановлювати пам’ятники великому Кобзареві виникла в організації «Золоті леви Чорної сотні» досить давно. Почали встановлювати з західних регіонів з метою об’єднання українців. Встановити ще один пам’ятник саме у Запоріжжі запропонував Юрій Артеменко, домовившись із ТЮЗом. У театрі також полюбляють цього поета і показують виставу «Тарасові сни». Тому встановлення бюсту саме тут було символічно. За словами Тараса Мацюка, цей бюст коштував громадській організації близько 20 тис. грн, на роботу витратили місяць.
Однак у цій бочці патріотичного меду, схоже, виявилася ложка дьогтю, про яку ми дізналися, поспілкувавшись з організаторами заходу.
Нас цікавило, чи складно було отримати дозвіл на встановлення пам’ятника, адже такий запит мав пройти усі необхідні інстанції у міській раді, облдержадміністрації і громадські слухання. Нагадаємо, у минулому році, навіть пройшовши крізь цю процедуру, Дмитро Зусманович не отримав дозволу на встановлення пам’ятника у вигляді розіп’ятого на гітарі учасника легендарного гурту «Beatles» Джона Леннона.
Що ж до пам’ятника Шевченку, то організатори не змогли (або не захотіли) нам дати чітку відповідь на це питання. Свій коментар з цього приводу нам дав лише Юрій Артеменко:
– Я не знаю, як було з документами. Навіть якщо є якісь бюрократичні порушення, я хотів би знайти дурня, який прийде і знесе пам’ятник Шевченка і скаже, що отут трошки лівіше чи правіше.
Виходить, жителі Запоріжжя – дурні, що хочуть, аби усі роботи у місті проводилися за законом? І проблема тут ні у якому разі не у величній постаті Шевченка, а в тому, що, встановивши цей пам’ятник незаконно, той же Юрій Артеменко дозволив порушувати закон усім іншим. Таким чином у місті можуть так само, без дозволів, з’явитися пам’ятники Джонам Леннонам або щось значно гірше. Бо бунтувати ж після встановлення, на думку Голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, можуть лише дурні.