Запорізька міська рада офіційно доєдналася до співпраці з міжнародним проєктом «Чисте повітря для України», який реалізується чеською неурядовою організацією «Арніка», для досягнення чистішого повітря для всіх запоріжців.

Меморандум підписали з ГО «Фрі Ардуіно» (яка впроваджує Українську мережу громадського моніторингу якості повітря та радіації «EcoCity» в рамках проєкту «Чисте повітря для України».

Метою цього Меморандуму є консолідація зусиль Сторін, спрямованих на:
– захист навколишнього природного середовища від забруднення;
– дотримання основоположних свобод і прав людини на чисте та безпечне довкілля.

Меморандум закріплює двостороннє бажання у розвитку взаємного співробітництва в галузі екологічного моніторингу, поширення ідей сталого розвитку та залучення громадськості до охорони довкілля від забруднення.

«За сприяння проєкту «Чисте повітря для України» та чеської ГО «Арніка» в Запоріжжі встановлено 40 станцій моніторингу якості повітря, 16 з яких працює на цей момент. Одна найсучасніша станція Arnika Hazard Monitor з сенсорами радіаційного фону та аміаку, хлору, встановлена в цьому місяці. Запоріжжя є нашим стратегічним партнером. Тому ми раді приєднанню до офіційної співпраці», – відповів Олексій Трелевський.

«Вітаю Запоріжжя і висловлюю надію на плідну співпрацю, – звернулася до присутніх з Праги координаторка проєкту «Чисте повітря для України» Марцела Черноцова. – За підтримки Міністерства закордонних справ Чеської республіки, чеська ГО «Арніка» активна в Україні кілька років і фокусується переважно на забрудненні повітря та залученні громадськості. Російська агресія змусила нас додати напрямки гуманітарної допомоги, і вже кілька партій гуманітарних вантажів доставлені до Дніпра і Запоріжжя, Харкова. Ми почали оцінювати шкоду для довкілля від російських злочинів. Але продовжуємо підтримку мережі громадського моніторингу через нашого партнера «Фрі Ардуіно», яка, на жаль, зазначала сильної руйнації під час війни, але ми відновлюємо мережу, додаючи моніторинг хімічного забруднення та радіації. Я рада, що Запоріжжя продовжує боротися за свободу і чисте довкілля».

Підписання меморандуму стане ще одним кроком до чистішого повітря для Запоріжжя. Перші станції моніторингу встановлені в місті в квітні 2019 року після громадських слухань, до війни мережа становила 40 станцій в усіх районах міста. «Арнікою» була подарована мобільна переносна станція «Сапфір». Тиждень тому Запоріжжю подарована нова станція з датчиком радіації. «Співпраця в моніторингу якості повітря та радіації дасть громадськості можливість мати інформацію про стан довкілля, а науковцям дасть можливість робити висновки, а владі – приймати якісніші управлінські рішення», – зазначила діячка.

Дані всіх станцій моніторингу EcoCity, зібрані за 2021 і 2022 рік, уже надані для аналізу та прийняття подальших рішень.
Запоріжців запросили дізнатися про вплив 200 днів війни на якість повітря та екологічний моніторинг у планах зеленого відновлення на конференції та круглому столі 27 вересня.

А стежити за всіма показниками в Запоріжжі в режимі реального часу можна тут.