Дуже дивно й трохи сюрреалістично у час війни нагадувати про попереднє випробування — пандемію. Але наша спільна мета — зберегти життя українців, аби відстояти державність і відбудувати сильну країну. Отже, про коронавірус усе ще треба говорити, – повідомляє пресслужба МОЗ.

Вчені світу продовжують дослідження щодо тривалості імунітету від ковіду. І ми можемо користуватися результатами їхньої роботи.

Зокрема, у медичному журналі The Lancet опубліковано дослідження ефективності другого бустеру (четвертої дози щеплення). Двом групам пацієнтів відповідно вводили або повну дозу Pfizer, або ж пів дози Moderna. За два тижні після щеплення рівень захисних антитіл у першій групі підвищився в 1.6 рази, а в другій — вдвічі.

Результати цього дослідження дають шанс сподіватися, що другий бустер дійсно може бути доречним, адже рівень захисту після першого суттєво знижується в середньому через 4–5 місяців (хоча в окремих людей може триматися і значно довше).

Водночас більшість держав розглядають рекомендації щодо проведення другого бустера не для всього населення, а лише для людей з груп ризику:

– людей старших 60 років;

– пацієнтів з хронічними захворюваннями (цукровий діабет, онкологічні хвороби та деякі інші);

– імуноскомпроментованих осіб (пацієнтів, які мають серйозні проблеми з імунітетом).

Чи чекає на нас перспектива робити щеплення щопівроку? Вчені думають і над цим. Є думка в наукових колах, що світу необхідно активно інвестувати в розробку нового покоління щеплень, що суттєво змінило б ситуацію та забезпечило триваліший захист. Та наразі найкращою опцією для людей з груп ризику є повторний бустер. Нещодавно МОЗ повідомило, що українцям із визначених груп дозволено проводити таке щеплення.

Так чи інакше, берегти себе, знаходити можливості для відпочинку й хороших емоцій, їсти повноцінно та спати хоча б приблизно за графіком — це стратегія, якої всім нам потрібно дотримуватись. Як для захисту від окупанта, так і від коронавірусу