Упродовж всієї історії людства туберкульоз викликав тривогу в лікарів, філософів і вчених. Він є найпоширенішою у світі інфекційною хворобою, яка посідає перше місце за смертністю людей. На земній кулі нараховується понад 60 мільйонів хворих на цей недуг. Щорічно туберкульоз забирає біля 3 мільйонів людських життів, натомість реєструється 7-10 мільйонів нових випадків захворювання. Більше того, останными роками туберкульоз в глобальному масштабі перейшов «у наступ». Починаючи з 1990 року, в нашій країні реєструється постійне зростання захворюваності на туберкульоз. Епідемію туберкульозу в Україні за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я визнано з 1995 року. Останнім часом в Україні щороку діагностується до 20 тисяч нових хворих, серед них 3,5 тисячі дітей. Помирає від туберкульозу понад 7,5 тисяч людей. Значно збільшилася кількість випадків туберкульозного менінгоенцефаліту. Загальна кількість хворих на деструктивну форму туберкульозу (коли розпадаються легеневі тканини) вже досягла майже 140 тисяч чоловік. Серед тих, хто вперше захворів на туберкульоз, багато алкоголіків, наркоманів, ВІЛ-інфікованих.

Лікар-пульмонолог вищої категорії КУ «Міська лікарня № 8» Вікторія Єршова розповіла читачам «ЗС» про загрози цієї хвороби.

–      Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу, або так званою паличкою, яка довго зберігає свої властивості при висиханні, замерзанні та після обробки спиртом чи кислотою.  У той же час бацила Коха, як її ще називають, гине від прямих сонячних променів, високих температур, від речовин, які містять хлор.

–      Хто найбільше ризикує захворіти на туберкульоз?

–      Захворіти може кожен, але деякі люди мають більш високий ризик виникнення захворюваності. Наприклад, ті, хто знаходяться у постійному контакті з хворим. Найбільша захворюваність у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. Алкоголіки, курці, наркомани теж у небезпеці. До групи ризику потрапили особи з послабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, незадовільними умовами життя, з хронічними захворюваннями.

–      Як розповсюджується туберкульоз?

–      Поширюється він повітряно-крапельним шляхом. Коли у громадському транспорті хвора людина кашляє, хто знає, скільки в цей час вона «випускає на волю» мікобактерій. Або коли бактеріоносій плює на тротуар, кидає недопалки, послиненими пальцями гортає бібліотечні книги. А на тих же сторінках мікобактерії житимуть ще три місяці, у піску і пилюці, на тротуарі – до півроку. Інший шлях зараження – контактний: предмети побуту хворої людини, при рукопотисканні, поцілунках, допалюванні чужих цигарок. Джерелом інфекції можуть бути свійські тварини. Хвора на туберкульоз людина може інфікувати свійських тварин.

–      Якими симптомами проявляється ця хвороба?

–      Найпоширеніші скарги, пов’язані з цим захворюванням, це стійкий кашель протягом понад трьох тижнів із виділенням мокротиння. Також може бути  кровохаркання, задишка, підвищення температури тіла протягом 7 днів і більше, болі в грудній клітці, втрата апетиту, безпричинне схуднення та швидка втомлюваність, нездужання, слабкість, надмірне потовиділення, особливо вночі.

Якщо ви помітили подібні симптоми у себе чи своїх близьких, потрібно якомога швидше звернутися в поліклініку до лікаря, а не займатися самолікуванням. Виявлення захворювання на ранній стадії збільшує шанси на повне одужання.

–      Туберкульоз виліковний?

–      Сьогодні стали доступними дієві ліки, які сприяють швидкому одужанню та виліковують майже усіх пацієнтів. Лікування має тривати щонайменше 6 місяців. Особливу небезпеку для оточуючих становить відкрита форма туберкульозу легень. Чим швидше хворий розпочне лікування у стаціонарі, тим успішнішим воно буде проходити, з меншою небезпекою зараження членів сім’ї та оточуючих. Це головний принцип приборкання епідемії туберкульозу.

–      Що порекомендуєте як профілактику туберкульозу?

      Головне це раннє виявлення хворих. Із цією метою в дітей та підлітків до 18 років проводиться проба Манту, а особам із 15 років і старшим – флюорографічне обстеження не рідше 1 разу на два роки. У сучасних умовах поширеним методом виявлення туберкульозу легень стає мікробіологічне дослідження харкотиння.

Велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 раз. У них туберкульоз якщо і виникає – перебігає набагато легше.

Для запобігання інфікування через харчові продукти не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб.

А найголовніше – потрібно відмовитись від шкідливих звичок – куріння, вживання алкоголю, наркотиків.