З моменту прийняття нового антикорупційного законодавства діяльність правоохоронних органів по боротьбі з корупцією значно активізовано. Так, якщо в першому півріччі 2011 року закінчено розслідуванням та направлено до суду 19 кримінальних справ з ознаками корупції, то в другому півріччі таких справ закінчено вже 36.
Як відзначив під час колегії заступник прокурора Запорізької області Віталій Береговських, у минулому році правоохоронними органами області до суду з обвинувальним висновком направлено 55 кримінальних справ з ознаками корупції, з яких 54 розслідувано слідчими прокуратури. З них 31 справу – за статтею “Отримання хабара”, що на третину більше, ніж у 2010 році. У цих справах до кримінальної відповідальності притягнуто 63 особи, яким пред’явлено обвинувачення у вчиненні 65 злочинів.
У корупційних злочинах викрито: заступника начальника управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації, заступника начальника державної інспекції карантину рослин, заступника начальника управління державного пожежного нагляду облМНС, заступника начальника відділу – державного інспектора праці в області, в.о. голови Вільнянської районної держадміністрації, начальника управління освіти Енергодарської міськради, керівників Держкомзему Приазовського, Чернігівського районів та Бердянська, 11 голів сільських рад тощо.
Кримінальні справи розслідувались у сфері земельних відносин, бюджетній системі, у сферах освіти та охорони довкілля.
Вжито заходів щодо виявлення корупційних правопорушень за новими статтями Кримінального кодексу. Так, порушено і розслідувано 4 кримінальні справи за ст.368–3 КК – “Комерційний підкуп службової особи юридичної особи приватного права”, які з обвинувальними висновками направлено до суду.
Корупційними злочинами завдано збитків у розмірі 3,9 мільйона гривень, з яких відшкодовано майже 1 мільйон гривень. Накладено арешт на майно на 2,2 мільйона гривень та заявлено позовів на суму 3,4 мільйона гривень.
Протягом 2011 року судами Запорізької області за участю державних обвинувачів розглянуто 51 кримінальну справу стосовно 54 осіб про злочини з ознаками корупції. З них 25 справ – про хабарництво.
За результатами їх судового розгляду засуджено 47 осіб (у 2010 році у 27 кримінальних справах засуджено 29 осіб), з яких 4 особи – до реальної міри покарання у вигляді позбавлення волі, 32 особи – до позбавлення волі з випробуванням, 1 особу – до обмеження волі з випробуванням, 7 осіб – до штрафу, 1 особу – до виправних робіт.
Так, вироком Запорізького райсуду засуджені за статтею “отримання хабара” до 5 років 6 місяців та 5 років позбавлення волі колишній Володимирівський сільський голова та інженер-землевпорядник. Жінки за узгодження документації та рішень про виділення земельних ділянок отримали від двох осіб хабар у розмірі 48 тисяч доларів США. Рішенням апеляційного суду Запорізької області цей вирок залишено без змін.
З часу введення в дію нового антикорупційного законодавства правоохоронними органами області складено 43 протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень, з яких 25 складено органами прокуратури (що становить 58 відсотків від загальної кількості складених протоколів), по 8 протоколів складено працівниками ГУМВСУ та УСБУ в області та 2 – працівниками податкової міліції.
Серед притягнутих до адміністративної відповідальності 12 працівників системи охорони здоров’я, які отримували грошову винагороду за працевлаштування, незаконну видачу листків непрацездатності та різного роду довідок, 3 державних службовці, які суміщали свою роботу з бізнесом, та 27 посадовців, які використовували своє службове становище з метою отримання неправомірної вигоди.