В ніч з 13 на 14 січня за давньою українською традицією «водять Меланку» і щедрують, а зранку 14 – шанують Святого Василя і посівають

Новорічні свята тривають. Одним із них є Старий Новий Рік – свято, яке з’явилось через різницю юліанського та григоріанського календарів. Однак, окрім цього в українців є давня традиція святкувати 13 січня день преподобної Меланії Римлянки (Меланки, Маланки, Миланки) та 14 – день пам’яті св. Василія Великого, архієпископа Кессарії Каппадокійської.

У ці дні прийнято щедрувати та посівати. Часто люди плутають щедрівки з колядками, бо ці обряди дуже схожі. Колядують 6 січня, напередодні Різдва: як тільки на небі з’являється перша зірка,а щедрують – ввечері 13 січня.

Як правильно щедрувати

Щедрують виключно дівчата. Щедрування розпочинають з настанням темряви та триває до опівночі. Вважається, що після заходу сонця починає пустувати нечиста сила, а щедрівки стають своєрідним захистом будинку і його господарів. Перед початком щедрівки у власника помешкання запитують дозволу. Кожна з щедрівок закінчується побажаннями здоров’я і добробуту, а також щедрого врожаю мешканцям будинку.

Зазвичай щедрують в костюмах ряджених або в масках звірів — вовка, ведмедя, кози. До щедрівок необхідна музика. Можна попросити супроводжувати компанію людину, яка вміє грати на музичних інструментах, або завантажити музику у смартфон та щедрувати під неї. Зазвичай співають про «щедрий вечір», згадують Меланку і святого Василя, свято якого припадає на наступний день.

Як правильно посівати

Посівати починають 14 січня зранку та до опівдня. В цьому обряді беруть участь виключно чоловіки і хлопчики. Вважається, що якщо першим у дім зайде представник чоловічої статі, це принесе достаток і багатств на весь рік. Посівальники співають обрядові пісні та щедро сиплють зерно, щоб наступний рік був урожайним і багатим. Найчастіше “сіють” пшеницею, ячменем і житом, можна додати гречку, рис і перловку. Голими руками посівати не можна, хлопці повинні обов’язково вдягати рукавиці. У якості вдячності посівальникам заведено давати гроші. Зерно, яким посівають, не можна вимітати з хати до заходу сонця.

Читайте також: Як прикрасити оселю до Старого Нового Року