Наприкінці червня в Одесі відбувся ХІІ Український муніципальний форум в рамках проекту «Партнерство для розвитку міст (ПРОМІС)», який Асоціація міст України (АМУ) впроваджує спільно з Федерацією канадських муніципалітетів. На захід була запрошена голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє», керівник проекту «Підвищення видимості жінок та боротьба з ґендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України» у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом (НДІ) Тамара Огородова.

Депутат Запорізької міської ради 1, 4, 6 скликань в своїй доповіді зробила акцент на підсумках роботи комітету АМУ з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, до якого вона входила протягом 4 років.

За її словами, вперше до складу правління Асоціації міст України ввійшли дві жінки-міські голови: Галина Мінаєва (обрана вдруге міським головою міста Чугуїва Харківської області) та Людмила Дромашко (обрана втретє міським головою Первомайська Миколаївської області).

Ці два міста – найбільші за чисельністю, якими керують жінки, більше 32000 і 66000 населення, відповідно. Протягом довгого часу діяльності Асоціації до складу правління входили тільки чоловіки – мери 60 великих міст. Серед 466 мерів міст було лише 24 жінки-міські голови, як правило, вони очолюють невеликі міста. Однією з них є Наталія Мусієнко, міський голова Вільнянська, яка обрана вдруге на цю посаду.

«Включення жінок стало можливим завдяки ефективній роботі комітету з рівних прав чоловіків та жінок при Асоціації міст України, який вніс зміни до уставу Асоціації міст України і зробив можливим цей прорив стосовно гендерної рівності», – вважає Тамара Огородова.

До речі, в Запорізькій області картина гендерного балансу така. Всього у Запорізькій області обрано 4776 депутатів до місцевих рад, із них – 2483 жінки (52%). До Запорізької обласної ради обрано 17% жінок (14 із 84 депутатів). До Запорізької міської ради обрано 16% жінок-депутатів (10 із 64 депутатів). Троє жінок обрані міськими головами. У Вільнянську переобрали Наталю Мусієнко. Приморськ очолила Олена Божкова, Василівку – Людмила Цибульняк. У Приморській та Василівській міських радах жінки складають більше 35% депутатів, що свідчить про значну підтримку жінок у цих містах. Також  у міських радах найбільших міст Запорізької області – Бердянську та Енергодарі кількість жінок збільшилася порівняно з попереднім скликанням: в Енергодарській міській раді – 21% жінок порівняно з попередніми 13%, у Бердянській міській раді жінок представляють  28% депутатів порівняно з попередніми 26%.  Збільшилась кількість жінок-депутатів і у сільських і селищних радах – вони складають 60%,  на виборах 2010 року їх було 57%. Серед 267 голів селищних і сільських рад – 104 жінки (39%).

Ірина ГАВРИЛЕНКО