В Конвенції про права дитини вказано, що кожна дитина має право на забезпечення його раціональним харчуванням, яке надасть можливості для фізіологічного розвитку та формування здоров’я. Грудне вигодовування є одним з найкращих способів забезпечення росту та розвитку дитини. В 1996 році Міністерством охорони здоров’я України було прийнято Програму підтримки грудного вигодовування дітей в Україні.

В Україні звання «Лікарня, доброзичлива до дитини» присвоюється закладу охорони здоров’я, в якому створені всі умови для успішного грудного вигодовування дитини: з перших хвилин після народження немовля прикладають до грудей матері, мати цілодобово знаходиться в палаті з дитиною, новонароджена дитина годується тільки грудним молоком. Дитину прикладають до грудей за її вимогою – тоді коли вона виявить бажання, тривалість годування також залежить від потреби дитини.

На теперішній час в Запорізькій області близько 70% дітей народжується в пологодопоміжних закладах, сертифікованих на відповідність статусу «Лікарня, доброзичлива до дитини». В Запорізькій області працює 10 закладів охорони здоров’я, які мають статус «Лікарня, доброзичлива до дитини»: в Запоріжжі – пологові будинки №1, №3, №4, №9, обласний перинатальний центр, жіночі консультації лікарні №8 та центральної лікарні Комунарського району, в області – Бердянське територіальне медичне об’єднання, Мелітопольська міська дитяча лікарня,  Мелітопольський пологовий будинок.

В чому переваги грудного вигодовування для дитини

Грудне вигодовування – найкращий та найбільш безпечний спосіб вигодовування дитини. У маленької дитини існує три основні потреби: харчування  материнським молоком, відчуття тепла рук матері, відчуття спокою та безпеки, які виникають у дитини в присутності матері. Грудне вигодовування задовольняє всі ці вимоги. Завдяки цьому годування грудьми являється біологічною та емоційною  основою для повноцінного розвитку та росту дитини. Жоден інший вид харчування не в змозі повноцінно замінити грудне вигодовування. Грудне молоко створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі дитини. Тому в перші місяці життя при виключно грудному вигодовуванні немає необхідності допоювати дитину водою. В грудному молоці є достатня кількість рідини. Молоко матері має високі поживні властивості – до його складу входять білки та незамінні амінокислоти, жири та незамінні жирні кислоти, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни та мікроелементи, які знаходяться в достатній кількості, оптимальному співвідношенні та формі, добре засвоюються дитиною. Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, багаточисленні регуляторні фактори) допомагають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватись до нових умов життя. Ці речовини сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому – повноцінної системи імунітету. Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається протягом всього життя. Діти, які знаходились на грудному вигодовуванні, міцніші, рідше хворіють, швидше одужують, мають більш високий коефіцієнт інтелектуального розвитку, ніж діти, які перебували на штучному вигодовуванні.

 

В чому переваги грудного вигодовування для мами           

Грудне вигодовування сприяє більш швидшому скороченню матки після пологів, що знижує ризик маточних кровотеч та анемії внаслідок кровотечі; є природною профілактикою мастопатій, пухлин молочних залоз, матки, яєчників; є природнім фактором захисту від непланової вагітності (в період відсутності менструації за умови регулярного та частого годування грудьми – інтервал між годуваннями не більше 4 годин, вночі не більше 6 годин, протягом не більше 6 місяців після пологів).

 

Умови для  грудного вигодовування

Розпочати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це станеться в першу годину життя. Навіть якщо дитина не виявляє бажання смоктати груди, контакт шкіра-до-шкіри через викладання на живіт чи груди матері матиме свій позитивний ефект для грудного вигодовування – саме у такий спосіб відбувається природній «запуск» лактації. Зважте на те, що, якщо Ваш стан та стан дитини дозволяє, контакт має тривати щонайменше 1 годину, в ідеалі – весь час вашого перебування у пологовій залі.

Сумісне перебування з немовлям забезпечить вам організацію вигодовування за потребою. Цей підхід дозволить дитині скласти власний режим харчування, який природно відповідатиме особливостям і потребам саме вашого малюка. Забезпечивши дитині перебування біля грудей так часто, як вона того потребує, ви забезпечите її адекватною кількістю грудного молока. Адже молоко в грудях синтезується виключно у відповідь на смоктання – час та активність смоктання сприймаються вашим організмом як своєрідне замовлення на продукцію молока – в тій кількості, в якій цього потребує малюк. Режим вигодовування за потребою визнає зміну графіку харчування дитини час від часу, оскільки малюк росте – його потреби змінюються, і саме за рахунок вільного доступу до грудей, дитина дає вашому організмові «зрозуміти» – коли і скільки молока продукувати. Запам’ятайте просте правило – чим частіше малюк смокче груди, тим більше молока в них утворюється. Тому кожного разу, коли ви відчули сумніви з приводу того – чи вистачає молока немовляті, починайте зі збільшення кількості прикладань до грудей. Принцип вигодовування за потребою «працює» цілодобово, тобто нічні годування будуть і мають бути, бо великі перерви у стимуляції грудей (годування – це і є стимуляція) неминуче зменшують продукцію молока. Пам’ятайте: молока потрібно дитині вистачати. Для достовірності відстежте, скільки дитина має сечовипускань на добу та як набирає вагу. Нормальними є 6 та більше сечовипускань на добу та збільшення ваги від 125 г на тиждень. Якщо ваш малюк виконує обидві умови, будьте впевнені, що ваша дитина не голодує.

Годуйте дитину виключно грудним молоком до досягнення нею шестимісячного віку, тобто не пропонуйте дитині до цього терміну ніякої іншої їжі та пиття (в тому числі води, чаю, соків).

У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування, звертайтесь до медичних працівників вашого медичного закладу за місцем мешкання, груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких можуть бути як медичні працівники, так і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.

 

Н.А. МІРЕНКОВА, заступник головного лікаря з медичної частини Запорізької обласної клінічної дитячої лікарні, завідувач Регіонального методично-організаційного моніторингового центру, лікар-педіатр вищої категорії