Міський голова Олександр Сін разом з членами комісії з питань екології міськради побував з робочою поїздкою на ВАТ “Укрграфіт”. Підприємство відвідали також директор департаменту економічного розвитку міської ради Наталія Новак та начальник управління з питань екологічної безпеки міської ради Гліб Золотарьов.
Основна мета візиту – здійснення контролю виконання природоохоронних заходів. Учасники поїздки ознайомилися з роботою ряду цехів “Укрграфіту”. Також Олександр Сін перевірив роботу нової котельні, яка дозволяє забезпечувати підприємство теплом, гарячою водою за рахунок утилізації промислових газів.
Відкрите акціонерне товариство “Український графіт” – єдине підприємство в Україні, яке виробляє продукцію зі штучного графіту та вугілля. Станом на 1 січня 2012 року число стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу складає 216 штук, у тому числі: організованих – 179 штук, з них оснащених газоочисними установками (ГОУ) – 113.
Основні забруднюючі речовини, які викидаються у атмосферне повітря від стаціонарних джерел: речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, сполуки азоту, оксиди сірки, оксид вуглецю, бензол, бенз (а) пірен, фенол, нафталін. Обсяги викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел склали: у 2008 році – 2214 тонн, у 2009 році – 1566 тонн, у 2010 році – 1954,77, а у 2011 – 2039 тонн. Згідно зі статистичними даними, внесок ВАТ “Український графіт” у забруднення атмосферного повітря складає до 1,8 – 2 відсотки від загального викиду в атмосферу Запоріжжя, підприємство займає 6 місце серед підприємств міста.
У рамках виконання у 2008 – 2009 роках Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва науково-дослідної роботи “Оцінка екологічних ризиків для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря міста Запоріжжя речовинами у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна)” було визначено, що ВАТ “Український графіт” не входить до переліку підприємств, від яких населення Запоріжжя зазнає найвищого впливу від викидів пилу.
У 2011 році для ВАТ “Укрграфіт” проведено індивідуальну оцінку ризиків для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря. Згідно з висновками державної санітарно-епідеміологічної експертизи, існуючий сьогодні технологічний режим роботи підприємства по ступеню ризику класифікується як низький. Підприємству рекомендовано проводити дослідження щодо забруднення атмосферного повітря у встановлених контрольних точках двічі на рік по таких речовинах: оксиди азоту, оксиди сірки, оксид вуглецю, бензол, стірол, бенз (а) пірен, нафталін та фенол для контролю за ситуацією, розробки, у разі необхідності, заходів зі зменшення ризику для здоров’я населення.
На підприємстві відсутні полігони збирання та зберігання відходів, а також шламосховища. Обсяги утворення відходів склали: 2008 рік – 9,595 тисячі тонн, 2009 рік – 5,983 тисячі тонн, 2010 рік – 7,763, а у 2011 рік – 6,638 тисячі тонн. Основна масса відходів вивозиться на міський полігон твердих побутових відходів. Так, за 2011 рік на ПТПВ № 1 було вивезено 5,918 тисячі тонн відходів, що складає 89 відсотків від обсягів утворення (комунально-змішані, будівельні відходи, бій вогнетривкої цегли).
Як розповів генеральний директор ВАТ “Укрграфіт” Сергій Кутузов, завод за останні роки реалізував комплекс екологічних заходів. Так, впроваджено новий метод випалу заготівель, модернізовано ряд електро- і смоляних фільтрів. У 2005 і 2007 роках введено в експлуатацію нові випалювальні печі. Фактично за вісім років обсяги шкідливих викидів в атмосферу знизилися в три рази, і за результатами минулого року вони склали трохи більше двох тисяч тонн.
У 2011 році “Укрграфіт” запустив нову котельню. Раніше завод забезпечувався від котельні алюмінієвого комбінату, але після припинення її роботи виникла необхідність у власній. Вартість будівництва становить 63 мільйони гривень, ще 25 мільйонів гривень було витрачено на реконструкцію тепломереж та інші роботи. “Це дозволило не тільки забезпечити підприємство теплом, гарячою водою, але й знизити викиди шкідливих речовин в атмосферу”, – зазначив Сергій Кутузов.
У 2012 році підприємство реалізує ряд додаткових природоохоронних проектів – модернізацію електрофільтру графітного відділення та смоляного фільтру цеху випалу. На 2013 рік заплановані заходи, спрямовані на зниження викидів в атмосферу оксиду вуглецю.
Секретар комісії з питань екології, депутат міської ради Олег Серовський підкреслив, що у комісії немає претензій до “Укрграфіту”. Тут приділяється підвищена увага вирішенню екологічних проблем.
Міський голова Олександр Сін відзначив, що ВАТ “Укрграфіт” не припиняє реалізацію природоохоронних заходів навіть в умовах економічної кризи.
– Хочу подякувати керівництву і трудовому колективу підприємства за серйозне ставлення до виконання взятих на себе зобов’язань, – констатував міський голова.
Олександр Сін висловив упевненість, що підприємство зможе повністю реалізувати екологічні програми, заплановані на 2012–2013 роки.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА