Турбота про своє здоров’я. З чого почати? – розповідає НСЗУ.
У всьому світі 24 липня відзначають Міжнародний день турботи про себе. Турбуватися про себе варто не тільки у цей день, а завжди. Це стосується не лише фізичного, а й ментального здоров’я: відчуттів та емоцій.
Сімейний лікар – перший, до кого слід звернутися за консультацією при проблемах з фізичним та ментальним здоров’ям. І не лише, коли маєте проблеми зі здоров’ям, а й задля профілактики.
Радимо взяти за правило відвідувати лікаря, з яким укладена декларація, хоча б раз на рік. Це значно підвищить шанси виявити захворювання на ранніх стадіях та своєчасно почати лікування.
Сімейний лікар надає безоплатні послуги, такі як спостереження за здоров’ям, лікування поширених хвороб, вакцинація. Він також спостерігає за вагітними, проводить скринінги на психічні розлади, виписує рецепти на ліки.
За потреби сімейний лікар випише направлення до лікаря-спеціаліста і на лабораторні та інструментальні обстеження.Також до сімейного лікаря можна звернутися щодо ментального здоров’я.
«Через повномасштабне вторгнення Росії українці та українки живуть у постійній загрозі та атаках ворога, а отже – переживають хронічний стрес. Реагуючи на виклики війни, розуміючи, як важливо для людей мати доступ до психологічної допомоги, у 2022 році Національна служба здоров’я України впровадила у Програмі медичних гарантій новий пакет послуг – “Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. Саме сімейні лікарі, терапевти та педіатри першими прийняли виклик і почали надавати психологічну допомогу пацієнтам.
Сьогодні 1 053 заклади первинної медичної допомоги уклали договір з НСЗУ на цей пакет. Медики пройшли спеціалізоване навчання від mhGAP та впроваджують нові знання на практиці. Завдяки цьому уже 333 646 пацієнтів отримали психологічну підтримку на первинному рівні медичної допомоги. Тобто люди, які потерпали від тривоги, порушень сну, пригніченого настрою отримали безоплатну допомогу в лікаря, з яким уклали декларацію, а значить – якого добре знають і якому довіряють», – каже Наталія Гусак, голова НСЗУ.
Зокрема, у Запорізькій області від початку 2024 року безоплатно допомогу щодо психічного здоровʼя на первинній ланці отримали 3 331 пацієнти.
Найчастіше причиною звернення ставали такі симптоми:
відчуття тривоги, нервування, напруженості;
порушення сну;
психологічні симптоми, скарги інші;пригнічений настрій;
розлади поведінки дітей.
«У Запорізькій області з початку 2024 року за пакетом “Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” законтрактувались 29 медичних закладів.
Війна накладає надзвичайний психологічний тягар на людей, змушуючи їх стикатися з постійним стресом, тривогою та іншими психічними проблемами. Підтримання ментального здоров’я стає особливо актуальним у таких умовах. Важливо забезпечити кожного громадянина доступом до необхідної підтримки та терапії.
НСЗУ активно працює над тим, щоб забезпечити доступ до якісних послуг з психічного здоров’я для всіх, хто цього потребує. Ми прагнемо створити умови, за яких кожен громадянин зможе отримати необхідну підтримку, адаптуватися до нових умов життя та відчути себе захищеним», – зазначила заступниця директора Східного МРД НСЗУ Наталія Шуліка.
Щоб отримати допомогу щодо психічного здоров’я на первинній ланці, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, з яким пацієнт має декларацію, та надати згоду на скринінг на психічні розлади. За згоди пацієнта лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу – для виявлення психічних і неврологічних розладів у дорослих, на виявлення емоційних, поведінкових розладів, ознак насильства – у дітей.
За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати:
направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
першу психологічну допомогу – не тільки пацієнтові, а й членам родини, які доглядають за ним;складання плану ведення та лікування пацієнта/пацієнтки з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
за відсутності позитивної динаміки у стані пацієнта/пацієнтки – направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів), взаємодія з цими лікарями тощо.
Повний перелік послуг в межах пакету – на сайті НСЗУ в розділі «Вимоги ПМГ 2024» п. 30.
Знайти найближчий до вас заклад ПМД, законтрактований за пакетом з допомоги щодо психічного здоровʼя на первинному рівні, можна на дашборді НСЗУ на карті місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг – оберіть потрібну область та групу послуг («51 Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»).
Більше про безоплатні медичні послуги – в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024».
Завантажити посібник можна за посиланням.