Протягом п’яти місяців запоріжці отримати багато корисних знань про благоустрій прибудинкових територій в Запоріжжі в умовах зміни клімату завдяки проєкту «Знати, щоб відбудувати. Зелені рішення для відновлення міста», який реалізувала громадська організація «Екосенс» за фінансової підтримки ГО “Екодія” та Федерального міністерства економіки та кліматичних дій Німеччини в рамках проєкту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).
У лекціях проєкту особисто взяли участь близько 150 людей – голови ОСББ, підприємці, громадські активісти та зацікавлені в питаннях благоустрою.
Ще більше мешканців міста отримали можливість вільно ознайомитись із детальними практичними рекомендаціями щодо сталого озеленення, поширеним на сайті та в соціальних мережах, а також у посібнику про вибір рослин та підходи до проєктування ділянки двору.
– Ми провели дослідження обізнаності запоріжців про правила благоустрою, озеленення дворів як спосіб адаптаціїї до кліматичних змін. Зрозуміли, яких знань не вистачає, та запросили спеціалістів провести для мешканців багатоповерхівок лекції про проєктування та зонування дворів як громадських просторів, про благоустрій та озеленення відповідно до концепції архітектурного середовища «Код міста», про добір рослин, правила їх висадження та догляду. Причому вибрали рішення екологічні та економічно доцільні в умовах війни та зміни клімату, коли не вистачає води для поливу та коштів для наймання садівників. Всі презентації з лекцій доступні на сайті про зелене відновлення. Далі ми розробили та безкоштовно поширюємо посібник з рекомендаціями щодо проведення озеленення з урахуванням кліматичних особливостей Запоріжжя, – розповідає голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова.
Дослідження показало, що запоріжці мало знайомі з термінологією «зеленого відновлення», не мають розуміння «сталого розвитку», потреби адаптації до зміни клімату, хоча про факт зміни вони знають. Тому і вирубають дерева у дворах, не розуміючи їх ролі для покращення безпеки довкілля та ліпшого самопочуття.
У посібнику «Добір рослин для озеленення прибудинкових територій в умовах Запоріжжя» надано практичні рекомендації щодо вибору рослин для якісного озеленення прибудинкових і міжквартальних територій багатоповерхових будинків, із врахуванням кліматичних особливостей м. Запоріжжя. Розглянуто:
· Підготовку ділянки до озеленення
· Норми висаджування рослин
· Вибір дерев, кущів, ліан для озеленення
· Квіткове оформлення та трави для газону
В результаті практичного етапу проєкту одне із запорізьких ОСББ, яке довело свою мотивацію та залученість мешканців, стане показовим обʼєктом озеленення прибудинкової території. Фахівці з ландшафтного дизайну Хортицької національної навчально-реабілітаційної академії підготували для них проєкт сталого озеленення та висадили рослини, які добре адаптуються під умови зміну клімату та несприятливої екологічної ситуації у Запоріжжі.
– Цей проект надзвичайно важливий для жителів Запоріжжя, адже вони знають дуже мало про рослинний світ та рідко звертаються до професійної діяльності дизайнерів. Причому всі хочуть, щоб двори виглядали естетично та були зручними. Результатом нашого проєкту стала більша кількість стійких та грамотно поєднаних зелених насаджень для міста, – наголошує ландшафтна дизайнерка, доцент кафедри садово-паркового господарства Наталя Дерев’янко, яка брала участь у всіх етапах підготовки та реалізації ідеї.
На Форумі відновлення в лютому 2024 року, ГО «Екосенс» разом із партнерськими громадськими об’єднаннями та експертами буде представляти напрацювання проєкту як один з кейсів відновлення та пілотний проєкт, а вже зараз ведеться робота над планом відновлення Запорізької територіальної громади з урахуванням потреб адаптації до зміни клімату в рамках розробки загальної стратегії зеленого відновлення регіону.