Про перші кроки після деокупації захоплених територій розповів голова ЗОВА Юрій Малашко на зустрічі з журналістами з нагоди 100 днів на посаді.
“Ми зробили плани деокупації. Не формальні на папері, а плани, що стосуються кожної громади. Кожна громада і її керівник мають знати, що потрібно буде робити, як він працюватиме на території, на які майже нічого не буде, – зазначив Юрій Малашко. – А ми знаємо, що після деокупації, про це говорить приклад Херсону, нічого лишиться”.
У Запорізькій області 67 відсотків території є окупованою. Тож виходячи з цього, опрацювали цифру і кошти, які можуть бути необхідні для відновлення. Це близько 29 мільярдів гривень.
До початку війни річний бюджет області складав 23-24 мільярди. Тобто гроші, необхідні для відновлення – це велика сума, не підйомна для нашої області.
В цьому напрямку влада працює не тільки з міжнародними організаціями на підтримку на відновлення міст, селищ та сіл, але із урядом.
У ЗОВА сподіваються, що у найближчий час після деокупації отримають хоч і не в повному обсязі ці гроші, але будемо готові до того, щоб відновлювати нашу область.
Без жодних сумнівів основна мета сьогодні всіх патріотів на Запорізькій землі – деокупація.
Останнім часом відбувається створення військово-цивільних адміністрацій на окупованих територіях. Вже на сьогоднішній день створено 27 адміністрацій. Останнім указом президента було створено ще 19, а ще дев’ять мають бути створені в найближчий час.
Військові адміністрації окупованих населених пунктів наразі працюють на території міста Запоріжжя, вони виконують свої функції і завдання відповідно до законодавства.
“Ми розуміємо, що основне завдання створення таких військових адміністрацій це не тільки виплата зарплатні, – зазначив Юрій Малашко. – Найголовніше завдання після деокупації є відновлення життєдіяльності громади, району, області. Проводяться кадрові рішення щодо призначення людей на ті чи інші посади на комунальні підприємства, які залишились в окупації”.
Після деокупації комунальні підприємства мають запрацювати з особовим складом і розумінням обсягу роботи, який буде потрібно виконати.
“Кадровий потенціал в нашій області дуже низький, – вважає керівник ЗОВА. – Дуже багато людей, близько 280 тисяч, виїхало із Запорізької області. Це велика проблема для нас всіх”.
Тож не більш ніж за сім днів, місцеві органі влади мають почати працювати у повному обсязі, що відомо з практичного досвіду. За сім днів люди мають почати отримувати допомогу.
З міжнародними партнерами вже є домовленість про надання, зокрема, мобільних ЦНАПів, щоб після деокупації якнайшвидше могли запрацювати органи державної влади.
Одне з важливих питань щодо інтернету та зв’язку. Після деокупації стільниковий зв’язок буде з перебоями, але інтернет буде, запевняють у Мінцифрі. Таким чином, люди зможуть поговорити телефоном, «Пункти незламності» будуть працювати у перші дні, генератори закуплені, старлінки є.
Після деокупації необхідно буде відновити мобільні вишки у Мелітополі, Токмаку та Комиш-Зорі.
Департамент спеціального зв’язку готовий надати все необхідне, щоб після деокупації поширювати український контент.