Плануємо зелене відновлення: Володимир Сосуновський, голова Кушугумської селищної громади.
Продовжуємо дізнаватися думку представників місцевих територіальних громад Запоріжжя про зелену відбудову рідних міст і селищ.
Попри війну, запоріжці мислять на перспективу і готуються до дій після перемоги.
Зелене відновлення громади
Під час війни Кушугумська громада неодноразово зазнавала ракетних та артилерійських обстрілів. Постраждали приватні оселі та громадські будівлі. Деякі не підлягають відбудові, а деякі частково відремонтовані.
«Що стосується основних принципів відновлення громади після війни, то вважаю одним з наріжних принцип екологічності», – підкреслює Володимир Сосуновський, голова Кушугумської селищної громади.
Він аналізує, що свого часу, у мирні дні, діяв принцип переходу всіх котелень шкіл, дитсадочків, адміністрацій на альтернативне паливо – деревні пелети, брикети. Він вважає, це мало негативні результати для довкілля, оскільки це паливо призводить до появи шкідливого диму, неприємного запаху.
Ми зекономили на газопостачанні, але забули про екологічність. І така ситуація була типовою для всіх громад.
«Потрібно переходити на безпечні для довкілля сонячні та вітрові електростанції. Ми бачимо, що деякі громади України, та й Запорізької області, вже побудували в себе такі СЕС. Використовують електроенергію в загальній мережі, отримують кошти від оренди землі, залучення інвестицій, від продажу електроенергії за зеленим тарифом», – розуміє переваги Сосуновський.
Паркові зони як складова зеленого відновлення
Кушугумська громада знаходиться біля річки Дніпро, тому, на думку голови, є перспективи для створення екологічних парків.
«Ми в нашій громаді почали розчищати парк на 4 га, хочемо його озеленити з творчим підходом. У нас вже підготовлено багато локацій: «Ейфелева вежа», «Годинник закоханих». Для молоді ми встановили вже багато чого, але головне питання – потрібно якісно озеленювати наші паркові зони», – ділиться думками Володимир Сосуновський.
Індустріальний парк теж має бути екологічним
Ще один напрямок розвитку та залучення інвестицій до громади – побудова індустріальних парків.
«Усі рішення повинні прийматися на принципах гуманності, екологічності, демократичності обговорення з громадою. Зараз ми підняли питання про створення індустріального парку в громаді саме за такими принципами. Потрібно обговорювати з людьми, які проживають на даній території, питання щодо будівництва цього індустріального парку в розрізі екологічності. Також ми намагалися створювати його в місцевості, де майже немає забудови», – розповідає Володимир Сосуновський.
Згадує, відвідуючи Європу, переконався щодо ефективності роботи таких індустріальних парків. Вважає, це важливо не лише як спосіб залучення інвестицій для потреб громади, але передусім для повернення і утримання людей, забезпечення сприятливого соціального мікроклімату в громаді. Люди отримують роботу і зарплату в себе на місці, не виїжджають з громади.
Основні виклики війни
Перше й основне завдання, яке ляже на органи місцевого самоврядування – це відбудова зруйнованого під час військового вторгнення росії. Однак Сосуновський зазначає, що вразливість інфраструктури у Кушугумі була й до війни. Громада має давню проблему через розташування на їхній території системи відстійників для фільтрації відходів обласного центру.
Поля для фільтрації влаштовані ще за часів СРСР неекологічно, завдають шкоду довкіллю та людям. До війни розроблялися проєкти із побудови сучасної екологічної системи переробки цих відходів для вироблення енергії, які могли ще й посилити енергонезалежність громади.
На жаль, місто не приділило цим проєктам достатньо уваги. Однак зелене відновлення Запоріжжя має включати й вирішення цієї проблеми, вважає посадовець.
«Після війни, повинна бути ефективна робота органів місцевого самоврядування щодо вдосконалення саме екологічного напрямку розвитку нашої громади», – вважає Кушугумський голова.
І він абсолютно правий: Україна як європейська держава планує рухатися вбік екологічної безпеки для всіх українців.
Публікація підготовлена в рамках проєкту «Планування зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей», за підтримки ГО «Екодія» завдяки співпраці із Друзями Землі Німеччини (BUND) та Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).