Днями Верховна Рада України проголосувала дискусійний законопроєкт щодо реформування містобудівної діяльності. Закладені в цьому документі положення викликали широкий резонанс у колах фахівців і серед представників місцевого самоврядування.
Так ще напередодні розгляду законопроєкту голови українських міст, сіл і селищ, висловили свою позицію. Вони наголосили, що у цьому питанні абсолютно одностайні та категорично проти ухвалення цього законопроєкту.
Сильне місцеве самоврядування завжди було і залишається надійним партнером державної влади. А в умовах воєнного стану це стало ще більш очевидно. Українські міста стали тією силою, на яку змогли опертися наші Збройні Сили. І саме це дозволило вберегти нашу Державу від загарбницьких зазіхань ворога.
Асоціація міст України, як найбільша асоціація органів місцевого самоврядування, чітко висловила свою позицію: не можна допустити впровадження в життя цього документа у тій редакції, яку мінімально потрібною кількістю голосів підтримали депутати.
І на це є низка вагомих причин:
− законопроєкт №5655 створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок, а тим хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування;
− контроль і нагляд місцевого самоврядування знищуються шляхом заміни їх на моніторинг, який включає в себе лише спостерігання за самовільним будівництвом;
− вводиться будівельна амністія та відшкодування вартості будівництва самовільним забудовникам з місцевого бюджету;
− порушуються права власників земельних ділянок, адже відповідальності за самовільне будівництво не буде;
− ліквідовується можливість громадськості контролювати законність забудови та впливати на незаконні будівництва;
− знищуються досягнення реформи децентралізації, вся галузь централізується та звільняється від реального контролю.
Асоціація міст України неодноразово зверталася з проханням спільно доопрацювати дискусійний законопроект щодо реформування містобудівної діяльності.
Керівники місцевого самоврядування наголошують на дотриманні прозорих процедур і антикорупційних норм, гарантуванні безпеки мешканців, збереженні досягнень реформи децентралізації в законопроєкті та необхідності доопрацювання проєкту Закону України №5655.
Звернення підписали також і керівники місцевого самоврядування Запорізької області.
Не дивлячись на застереження, документ було підтримано депутатами і тепер він очікує схвалення голови держави.
Одразу після прийняття законопроєкту було створено петицію щодо необхідності накласти вето на цей ганебний документ. Петиція за ніч набрала необхідну для її розгляду кількість голосів українців.
Асоціація міст України звернулася до Президента України Володимира Зеленського про застосування ним права вето щодо прийнятого Верховною Радою України проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності», реєстр. №5655 від 11.06.2021.
Представники місцевого самоврядування сподіваються на підтримку Президента України та збереження в Україні всіх надбань децентралізації, досягнутих за минулі роки.
Нагадаємо, петиція про застосування вето щодо 5655 на офіційному сайті Президента України отримала 42090 голосів.