У Києві обговорили питання розвитку регіонів. У понеділок, 12 листопада, у Києві відбулося сьоме засідання Ради регіонального розвитку. Традиційно захід пройшов під головуванням Президента України Петра Порошенка. У ньому взяли участь прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, представники Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, народні депутати України. Для того, щоб обговорити результати та плани регіонального розвитку, на захід запросили голів обласних державних адміністрацій, обласних рад, міських голів та інших. Одним з учасників засідання Ради регіонального розвитку був міський голова Запоріжжя Володимир Буряк.
На початку заходу Президент України Петро Порошенко зупинився на ряді принципових моментів. Серед них – питання соціального захисту населення в умовах зростання тарифів на природний газ, житлово-комунальні послуги, продовження реформи децентралізації, стратегічного розвитку регіонів.
Голова держави наголосив, що зараз потрібно на 100% забезпечити субсидіями тих, хто їх реально потребує.
– І це не просто мій заклик, а це принципова позиція щодо формування бюджету 2019 року до другого читання. Наголошую окремо, якщо цієї позиції не буде в бюджеті, якщо не врахують позицію Президента при підготовці в Парламенті, я бюджет цей не підпишу. Зроблю те, що ніколи не робив, – сказав Петро Порошенко.
Президент України підкреслив, що забезпечення населення субсидіями – спільне завдання центральної та місцевої влади. Органи місцевого самоврядування повинні створити необхідні умови для того, щоб городяни, які цього потребують, оформили субсидію.
Відзначимо, подібна робота у Запоріжжі проводиться. Для спрощення прийому громадян в управліннях соціального захисту по районам міста працює електронна черга, впроваджено електронний документообіг. Існує можливість подати електронну заяву і декларацію. Для зручності громадяни мають змогу отримувати інформацію через SMS, Viber, Skype-консультації тощо.
На початок опалювального періоду 2018-2019 років у Запоріжжі отримували житлову субсидію понад 48 тисяч домогосподарств. Це на 57% менше у порівнянні з відповідним періодом минулого року, що пов’язано зі вступом в дію з 1 травня 2018 року нового Порядку призначення житлових субсидій. Згідно з ним були затверджені більш жорсткі вимоги та критерії щодо призначення субсидій.
Однак у жовтні було внесено зміни до Порядку призначення субсидій та розширене коло отримувачів житлової субсидії. Збільшилися також повноваження районних комісій по призначенню субсидій, які розглядають кожну справу і приймають рішення в рамках правового поля щодо призначення субсидій. У результаті з початком опалювального сезону у Запоріжжі відбувається збільшення кількості звернень. До цього готові як управління соціального захисту, так і районні комісії з призначення субсидій.
Ще однією важливою складовою виступу Петра Порошенка стали питання розвитку первинної медицини у сільській місцевості. Під час засідання Ради регіонального розвитку Президент повідомив, що схвалено до фінансування 513 проектів з будівництва нових сільських амбулаторій на суму майже 3 мільярди гривень, ще 250 мільйонів буде витрачено на придбання 497 автомобілів для цих амбулаторій.
Однак розвиток сімейної медицини важливий не лише для сіл, але і для міст. Розуміють це і в Запоріжжі. У місті реалізується програма розвитку первинної медицини, яка фінансується за гроші міського бюджету. Кошти спрямовуються на виконання ремонтів амбулаторій сімейних лікарів, Центрів первинної медично-санітарної допомоги, закупівлю обладнання та санітарного транспорту, доплати медикам.
Зокрема, у липні поточного року після реконструкції відновила роботу дитяча амбулаторія у Бородінському мікрорайоні за адресою вул. Ладозька, 17.
Капітальний ремонт амбулаторії стартував у минулому році. Тут замінено інженерні мережі, освітлення, обладнана нормальна вентиляція. Медичну установу забезпечили новими меблями, кондиціонерами, укомплектували необхідним медичним обладнанням. У складі амбулаторії – вісім педіатричних дільниць, є кабінети для ЕКГ, щеплень, масажу.
Також цього року закінчений капітальний ремонт у сімейній амбулаторії №7 ЦПМСД №9 по вул. Істоміна, 17, на який із міського бюджету було виділено 2,4 млн грн. Вона відновила роботу у червні 2018 року.
Амбулаторія №7 обслуговує 9,5 тисячі дорослого населення – це жителі Верхньої Хортиці. Працює 5 сімейних лікарів та 10 медичних сестер. Тут пацієнтам надають первинну медичну допомогу, також є денний стаціонар на 4 ліжка і маніпуляційний кабінет. Після капітального ремонту в амбулаторії повністю оновлено меблі, обладнання, санітарний транспорт і медичну техніку. На ці кошти з міського бюджету виділено понад 1,5 млн грн.
Медики відзначають, що поліпшення умов праці, надбавки до зарплат дозволили призупинити відтік кадрів з первинної медицини. Сюди стали приходити молоді фахівці. Це дуже важливо, тому що дозволяє укомплектувати медичним персоналом амбулаторії дитячих і сімейних лікарів, Центри ПМСД.
Президент України Петро Порошенко, голова Кабінету Міністрів України Володимир Гройсман у своїх виступах багато уваги приділили планам на 2019 рік, реалізації реформи децентралізації, розвитку регіонів, укріпленню фінансової самостійності місцевих громад. Така політика реалізується в Україні з 2014 року, і ніхто не збирається зупинятися, робота у відповідному напрямку буде продовжена.
– Що потрібно зараз? Продовжити змінюватися. 2019 рік – це рік можливостей. Саме в 2019 році ми будемо мати перші успіхи в реформі медицини, в освіті, будемо будувати більше доріг, зможемо підвищити соціальні стандарти. Ми відкриваємо можливості для збільшення видобутку газу – заради енергонезалежності. Нам треба не просто проводити реформи, а й захищати їх. Весь позитив – це не здобуток окремого політика, це кожен з вас робить свій внесок кожного дня, – підкреслив Володимир Гройсман.
Президент України Петро Порошенко наголосив, що вперше за багато років частка місцевих бюджетів у зведеному державному бюджеті склала понад 50%. Ресурси місцевих бюджетів зросли, і це правильно, адже саме на місцях краще знають, які проблеми необхідно вирішувати у першу чергу.
Розширення фінансових можливостей місцевих громад дозволяє не лише «латати дірки», а й реалізовувати масштабні проекти. Не є виключенням і Запоріжжя, де продовжують успішно будувати новий пасажирський термінал «Міжнародного аеропорту «Запоріжжя». На його спорудження у бюджеті міста передбачено 500 мільйонів гривень.
За одинадцять місяців, з грудня 2017 року, будівельники вже облаштували буронабивні палі, фундамент та несучі конструкції терміналу. Змонтовано конструкції каркасу. Зараз будівельники завершують спорудження внутрішніх стін і перегородок терміналу, влаштовують теплоізоляцію з покрівельним шаром, алюмінієвий каркас світлопрозорих конструкцій фасаду.
Робітники вже розпочали наступний важливий етап будівництва – монтують склопакети вітражу. Також іде монтаж фундаментів під обладнання, металевих конструкцій сходів та ліфтових шахт, внутрішніх мереж дощової та побутової каналізації терміналу. Ідуть роботи і на допоміжних спорудах. Сьогодні є всі передумови для того, щоб завершити будівництво у 2019 році.
Міський голова Володимир Буряк прокоментував проведення сьомого засідання Ради регіонального розвитку, висловив свою думку щодо важливості таких заходів для Запоріжжя, інших міст та регіонів України.
– Рада регіонального розвитку дає можливість проаналізувати певний період роботи, побачити, що було зроблено за цей час. Сьогоднішнє засідання спрямоване на консолідацію зусиль для розвитку країни. Тут розглядається багато важливих, у тому числі і для Запоріжжя, питань: соціального захисту населення, стратегічного розвитку територій, формування бюджету на 2019 рік, – зазначив Володимир Буряк.
Міський голова наголосив, що подібні заходи дають можливість представникам місцевих громад не лише поспілкуватися між собою, а й звернутися до представників органів центральної влади з приводу важливих, зокрема для Запоріжжя, питань. Адже у сьогоднішньому засіданні беруть участь не лише керівники держави, а й міністри, керівники інших органів влади.