Селекціонери, аграрії, експерти в галузі садівництва з усієї України приїхали в Запоріжжя, щоб взяти участь у виставці «Золоте гроно України 2018», яке проходило 16-17 серпня у «Козак-палаці». На виставці були представленні різні сорти винограду, проходила дегустація винних виробів, а також кожен бажаючий міг придбати саджанець винограду.
За словами організаторів, усього було зареєстровано 35 господарств, приблизно 560 чоловік. Такий проект у Запоріжжі проводять вже четвертий рік. Виявляється, що природні умови півдня України дозволяють вирощувати якісний виноград, и ми можемо конкурувати з Туреччиною. Україна може експортувати свою продукцію.
– Щороку вони приїжджають, щоб показати свою продукцію. Цього року в нас, окрім винограду, є вино, саджанці, можна подивитися системи поливу, а також представлена спаржа. Люди, які вирощують виноград, паралельно можуть цікавитися іншими культурами, – розповів один із організаторів заходу Дмитро Гордейчук. – Нам приємно, що є зацікавленість серед фермерів та відвідувачів. Запорізька область дуже багата на столовий виноград. Тут він якісний. Щороку запорізькі фермери виграють всеукраїнські конкурси. Непогано працюють і місцеві селекціонери. Зараз в Україні більше 10% власного столового винограду.
На заході були виноградарі, які займаються виноградом майже усе своє життя. Були і такі, для кого це просто хобі. Олександр Чулков займається виноградом уже 20 років. Спочатку він цим займався у вільний від роботи час, а вийшовши на пенсію – це стало основною справою. Він зізнався, щоб мати хороший виноград, все одно без хімічних засобів не обійтися. Адже виноград потрібно оброблювати від різних захворювань.
– Всього в мене більше 150 гібридних форм і сортів винограду. Перевагу віддаю крупноплодовому винограду. Перед тим, як займатися виноградом, потрібно розуміти, що треба буде багато працювати та розмовляти з виноградом. Тільки тоді він віддячить. Цю справу потрібно любити, вчасно обробляти виноград. Коли до мене підходять і говорять: «У вас можна купити кущ винограду, щоб посадив його, відро води вилив – і все». А я говорю, що в мене такого винограду немає, оскільки це дуже клопітка праця, – розповів Олександр Чулков. – Хочу сказати, що той, хто хоче виростити чистий екологічний виноград, без хімії не обійдеться. Тому що є багато хвороб, від яких потрібно оброблювати. Але «хімією» потрібно працювати вчасно, адже ми самі будемо куштувати цей виноград.
А ось Анатолій Бачинський займається селекцією винограду вже понад 13 років. За цей час він вивів виноград, який назвав виключно українською тематикою – Слава Украіні, Прапор, Незалежність, Батьківщина…
– Займаюся селекцією винограду на морозостійкість. Я привіз нові форми столового винограду морозостійкістю -28-30 градусів і звичайні форми, які приймають морози -24-25, – розповів виноградар. – Спочатку я схрещував виноград зі звичайною морозостійкістю, а потім привіз із Росії Амурський виноград і почав виводити свої сорти. Винним я не займаюсь, одразу його викорчовую. Щоб виростити смачний виноград, потрібно працювати з любов’ю з ранку до вечора .
Кожен охочий міг скуштувати не тільки виноград, але й вино. Свою продукцію привезла і Рада жінок-фермерів України. Представниця цієї організації Тетяна Чувільська розповіла, що займається вирощуванням винограду вже 8 років та має плантацію 1 га. Із залишків роблять вино.
– Вирощуємо виноград Аркадія. Робимо з нього вино. Спочатку виноград виграється, у теплу погоду це виходить швидше. Потім потрібно, щоб він відстоявся. Вже потім його спеціально виморожують на морозі, щоб воно було чистим, – поділилася жінка.
Також на заході визначили найбільшу грону, а також оцінювали смакові якості і зовнішній вигляд різних сортів. За підсумками дня – у різних номінаціях – учасники виставки отримають призи та дипломи.
Учасники виставки та конкурсів змогли почерпнути корисну інформацію під час практичних майстер-класів та лекцій. Піднімалися дійсно важливі для виноградарів теми – особливості вирощування столових сортів винограду, використання добрив, найбільш підходящий для вирощування грунт, особливості догляду за щепленими сортами та багато іншого.