Для чого потрібно знати показники свого артеріального тиску? Про це читачам «ЗС» розповіла завідуюча амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 5 КЗ «ЗЦПМСД № 1» Ірина Демиденко.
Артеріальна гіпертензія є найбільш поширеним захворюванням серед усіх патологій серцево-судинної системи і посідає перше місце в структурі непрацездатності, інвалідності та смертності населення. Україна відноситься до країн з дуже високим ступенем поширення артеріальної гіпертензії, – каже сімейний лікар.
Чи багато запоріжців хворіє на артеріальну гіпертензію?
У Запорізькій області від цього захворювання страждають близько 30% населення, і тільки 60% з них знають про те, що в них є підвищений артеріальний тиск, з яких тільки 15% лікуються. Частіше хворіють жінки, проте важкий перебіг хвороби та ускладнень цієї патології все більше спостерігається у чоловіків.
Протягом 2016-2017 років ми спостерігаємо помірне зростання захворюваності на всі форми артеріальної гіпертензії. Високими залишаються показники ускладнень артеріальної гіпертензії – гострий інфаркт міокарда і гострий інсульт. Але в минулому році, при порівнянні з 2016 роком, показники ускладнень зменшилися, хоча і залишаються ще надто високими, особливо серед працездатного населення.
Згідно з рекомендаціями МОЗ України, нормою вважається показник артеріального тиску 120/80 мм рт. ст. Підвищеним є тиск від 140/90 мм рт. ст. і при тривалому підвищенні показника – встановлюється діагноз артеріальна гіпертензія першого ступеня.
Назвіть основні фактори ризику виникнення артеріальної гіпертензії та серцево-судинних захворювань.
До них відносяться тютюнопаління, надмірна вага, нераціональне харчування, зловживання алкоголем, низька фізична активність, порушення психоемоційного стану.
Хто входить до групи ризику серцево-судинних захворювань:
• чоловіки 35-50 років;
• жінки після менопаузи;
• жінки, які використовують естрогенвмісні препарати;
• особи, які відчувають постійні стресові ситуації;
• пацієнти з атеросклерозом судин головного мозку, серцево-судинними захворюваннями, патологією нирок і цукровим діабетом;
• пацієнти з високим рівнем холестерину в крові;
• курці;
• особи, які часто вживають міцні спиртні напої.
Чому тим, хто страждає на підвищений тиск, обов’язкові треба звертатися до сімейного лікаря?
По-перше, сімейні лікарі можуть надати кваліфіковану інформацію щодо вашого здоров’я: навчитися правильно вимірювати свій артеріальний тиск, розраховувати індекс маси тіла, проаналізувати наявність факторів ризику виникнення серцево-судинних захворювань і при необхідності отримати належне лікування.
По-друге, разом із лікарем ви зможете розробити індивідуальний план, стратегію усунення цих негативних факторів при їх наявності.
До речі, хочу зазначити, що центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) та їхні підрозділи завдяки реалізації проекту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Запорізькій області» отримали медичне обладнання для надання якісної стандартизованої медичної допомоги пацієнтам з серцево-судинними захворюваннями та удосконалення динамічного спостереження населення з факторами ризику.
Заклади охорони здоров’я первинної ланки повністю укомплектовані медичним обладнанням (сфігмоманометрами з набором манжет, стетоскопами, медичними манжетами на стегно, ото-офтальмоскопами, медичними електронними вагами, системами контролю рівня глюкози в крові, електрокардіографами, пульсоксиметрами) та медичними меблями.
Також для спрощення та покращення роботи з пацієнтами міські та регіональні центри ПМСД отримали медичні карти амбулаторного хворого, методичні керівництва з профілактики серцево-судинних захворювань, щоденники пацієнта з артеріальною гіпертензією.
З 2017 року відновилася робота урядової програми «Доступні ліки», за якою пацієнти мають можливість отримати препарати для лікування хвороб системи кровообігу, цукрового діабету, бронхіальної астми та інших з суттєвою знижкою або безкоштовно.
Підсумовуючи все вищезазначене, я закликаю всіх жителів міста Запоріжжя та області обрати собі сімейного лікаря, прийти до нього на прийом у зручний час, підписати декларацію і почати активну співпрацю щодо збереження та покращення свого здоров’я.
Здорові звички
1. Відмова від куріння.
2. Обмеження вживання спиртних напоїв (для чоловіків – не більше 30 мл міцних спиртних напоїв в день, для жінок – не більше 20 мл).
3. Зниження вживання солі (не більше 5-6 г в день).
4. Раціональне харчування (обмеження споживання продуктів з великою кількістю тваринних жирів, не більше 50-60 г в день, і легкозасвоюваних вуглеводів).
5. Включення в щоденний раціон продуктів, багатих калієм, магнієм і кальцієм (курага, чорнослив, родзинки, запечена картопля, квасоля, петрушка, нежирний сир, жовтки курячих яєць).
6. Боротьба з гіподинамією (вправи на свіжому повітрі, заняття фізкультурою).
7. Боротьба з ожирінням (намагатися схуднути різко не рекомендується: знижувати масу тіла можна не більше, ніж на 5-10% на місяць).
8. Нормалізація режиму сну (не менше 8 годин на добу).
9. Чіткий режим дня з постійним часом підйому і відходу до сну.
10. Попередження стресів.