У приватному секторі Запоріжжя стався збій у вивезенні сміття. Проблема виникла після того, як підприємство «Вельтум» скасувало фірмову тару для твердих побутових відходів. Споживачам пропонувалося складати сміття для вивезення в свої пакети. Однак обсяги відходів перевищили можливості підприємства, адже сміття почали виставляти понад затверджені норми та навіть ті, хто не оплачував послугу. Тому прийняте рішення – повернутися до фірмових пакетів.
Міський голова взяв проблему під особистий контроль
Питанням вивезення сміття з території приватного сектора і багатоповерхової житлової забудови була присвячена нарада, яку провів 17 травня міський голова Володимир Буряк. Представники компанії «Вельтум-Запоріжжя» доповіли про реалізацію заходів щодо поліпшення вивезення ТПВ (твердих побутових відходів), зміни правил роботи в приватному секторі, залучення нової техніки і так далі. Зазначалося, що ситуація з вивезенням ТПВ стабілізується, але попереду ще багато роботи.
– Людина, виходячи з під’їзду, повинна бачити в першу чергу чистий ганок, чистий двір і підметені вулиці. У цьому процесі беруть участь як самі жителі міста, так і керуючі компанії, ремонтні організації, що діють через департамент управління житловим фондом ЗМР, ТОВ «Вельтум-Запоріжжя», «Комунтрансекологія», а також всі райадміністрації Запоріжжя. Єдиним критерієм якості вивезення сміття та забезпечення порядку в місті є реакція містян. Іншої оцінки бути не може. Хвалити за чистоту в місті нас ніхто не буде, а ось за проблеми скажуть обов’язково, – підкреслив міський голова.
Як зазначив Володимир Буряк, ситуація, що склалася з вивезенням сміття, недопустима, адже при збільшенні температури вона може привести до негативного санітарного стану в нашому місті.
На нараді генеральний директор ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» Ігор Бурчак ознайомив присутніх із ситуацією, що склалася у приватному секторі міста. Так, із 128 кварталів залишалось не прибранними ще 14 кварталів.
– Нам було поставлено завдання до 19 травня увійти в графік вивозу сміття в приватному секторі. З цим завданням ми впораємося. Для цього ми придбали додаткову великогабаритну техніку MAN. Якщо раніше ми спізнювалися з вивезенням сміття в приватному секторі на два тижні, то сьогодні відставання в Комунарівському районі становить 3 дні, у Заводському – 2 дні. Лише в Дніпровському районі один квартал ми ніяк не можемо доприбирати протягом тижня, бо сміття там накопичилося у 5-6 разів більше, ніж зазвичай. В інших кварталах Дніпровського району відставання складає 1 день, як і в деяких кварталах Шевченківського району, – повідомив Ігор Бурчак.
А от у висотному секторі житлового фонду проблем майже немає. Є лише невеликі недоліки, пов’язані з плановим техоглядом автомобілів ООО «Вельтум-Запоріжжя», який забирає півдня на кожну одиницю транспорту. Трапляються випадки, приміром, у Вознесенівському районі, коли машина починає піднімати контейнер, а він просто лопається навпіл, тому що переобтяжений будівельним сміттям. З цієї причини за один тільки день луснуло 5 контейнерів.
За дорученням міського голови підприємство «Комунтрансекологія» передало свої контейнери компанії «Вельтум-Запоріжжя». Проводиться також робота щодо взаємодії з керуючими компаніями міста, проведені переговори з екопідприємством «Гранік» щодо спільного використання контейнерних майданчиків.
Щодо наболілого питання про будівельне сміття Володимир Буряк зазначив, що його вирішення безпосередньо залежить від жителів міста, від роботи керуючої компанії або ОСББ та роботи райадміністрації з виявлення через керуючі компанії тих, хто зі своєї квартири виносить це сміття.
– Якщо не буде злагодженої роботи від двірника та керуючої компанії до підприємства, яке вивозить сміття, – порядку не буде. Сьогодні дійсно вже стоїть питання щодо підняття тарифу, тому що вже є економічні передумови, – підкреслив міський голова.
Нагадаємо, зараз вивезення сміття на одного мешканця в місяць коштує 11,45 гривень, що є однією з найнижчих цін в Україні.
Повернемося до передісторії питання
Проблему з вивезенням сміття можна прослідкувати на прикладі одного кварталу. Днями кореспондент «ЗС» побував на вулиці Шевченка, де побачив ціле звалище мішків зі сміттям. Голова квартального комітету №1 Олександрівського району Світлана Мазурова розповіла, що на ввіреній їй ділянці знаходиться 17 вулиць (від Сонячної до Симфонічної), де розташовано 900 приватних будинків. Вона вже 15 років на цій посаді, і ніколи проблем із вивозом сміття раніше не виникало. Після того, як прибрали брендові пакети з логотипом, усі масово почали виставляти на вулицю мішки з відходами, незалежно від того, заплатили вони за послугу чи ні. Якщо раніше сміттєвоз виконував роботу в їхньому кварталі за добу (у середу), то тепер йому доводиться повертатися ще в субботу та неділю, адже він не справляєтья зі збільшеним у кілька разів навантаженням.
– Ми згодні з директором ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» Ігорем Бурчаком, що потрібно знову повернутися до пакетів з логотипом. Ті борги, що утворилися у населення, потрібно реструктуризувати, і кожному власникові будинку пояснити, що він зобов‘язаний заплатити за вивезення сміття, – каже Світлана Мазурова.
Генеральний директор ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» так пояснює ситуацію:
– Коли ми вводили новий проект, то пояснили людям про норми накопичення сміття – це обсяг 200 літрів на одну людину в місяць або один 50–літровий пакет на тиждень. Однак одразу зіткнулися з ситуацією, коли машина, виїжджаючи за звичним маршрутом, де раніше за день прибирала три квартали, зараз не могла прибрати навіть один. Люди стали виставляти просто величезну кількість сміття – рази в три-чотири більше, ніж звичайно. А деякі мешканці виставляють і по 20 мішків.
Люди у свої мішки й пакети поклали траву, землю, відходи тваринництва, будівельне сміття. Машини почали перевантажуватися і виходити з ладу, що фінансово вдарило по нашому підприємству, як і порушило графік вивозу. Сьогодні наше підприємство орендує до 8 одиниць додаткової техніки конкретно під приватний сектор. Доводиться прибирати стихійні звалища, які утворилися завдяки мешканцям приватного сектора. Однак питання тут ще й в тому, що стали виставляти сміття навіть ті люди, у яких немає договору з нами на вивезення твердих відходів.
Але з 1 червня підприємство повертається до брендових пакетів зеленого кольору, і їх вже видають у квартальних комітетах. Тепер на пакеті буде написано, які тверді побутові відходи в нього можна класти. До речі, люди, які раніше оплатили вивезення сміття на рік та отримали червоні пакети, мають також безкоштовно взяти зелені брендові пакети.
Також у квартального комітету №1 Олександрівського району є ще одна актуальна проблема – вулиці Симфонічна, Суха та Осіння занадто вузькі для сміттєвоза КамАЗ, тому там вже місяць не вивозиться сміття. Люди обурюються й не хочуть платити за вивезення твердих побутових відходів, поки не буде налагоджено відповідний графік обслуговування цих вулиць.
Стосовно цієї проблеми Ігор Бурчак запропонував визначити для вузьких вулиць точку збору пакетів, про яку всіх сповістить квартальний комітет.
Почалося оновлення контейнерів для сміття
З вівторка на подвір’ях міських багатоповерхівок почали встановлювати нові контейнерні баки для твердих побутових відходів. До кінця тижня в усіх семи районах Запоріжжя на майданчиках під відходи будуть розміщені 230 баків нового єврозразка. Робітники підприємства «Вельтум-Запоріжжя», згідно зі зверненнями жителів у службу 15-80, а також на «гарячу лінію» самого підприємства, почали установку контейнерів з найбільш «гарячих точок». Також контейнери будуть доставлятися в ті місця, де норма накопичення відходів збільшилася через збільшення кількості жителів. Процес цей почався з дворів у Олександрівському районі міста і поступово перейде у Вознесенівський та інші райони.
Як розповів генеральний директор ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» Ігор Бурчак, нові євроконтейнери оцинковані, мають кришку і ємність 1,1 куб. м. Хоча старі контейнери могли б служити близько 10 років, на практиці їх доводиться списувати вже через 2 роки. Пластикові баки просто підпалюють, а металеві, як правило, ламають люди без певного роду занять і місця проживання, коли шукають у них щось.
– Наше підприємство планує й далі закуповувати контейнери. Так, на сьогоднішній день нам необхідно щомісяця оновлювати близько 30 пластикових контейнерів, а ремонтуємо ми їх близько 80-ти на місяць. Таким чином, для потреб міста нам необхідно ще 300-400 контейнерів. Середня ціна одного бака – близько 8 тисяч гривень, – каже Ігор Бурчак.
Зауважимо, підприємство «Вельтум-Запоріжжя» має доходи тільки від вивозу сміття, при цьому запоріжці заборгували їм за вивезення сміття 27 мільйонів гривень. Але це не комунальне підприємство і звернутися за допомогою фінансування до міськради вони не можуть.
Як з’ясувалося, баки швидко виходять з ладу ще й тому, що в них часто кидають будівельне сміття. Якщо вага контейнера з побутовими відходами 150-200 кг, то з будівельним сміттям до 1 тонни. Тож при підйомі перевантаженого бака виходить з ладу гідравліка на сміттєвозі. До того ж, уявіть, як два вантажника повинні підіймати настільки важкий бак.
Людям вже вкотре пояснюють, що будівельне сміття власник житла повинен вивозити сам, утилізуючи його на полігоні твердих побутових відходів, але наші люди все ніяк цього не втямлять.
Майстер контейнерного сервісу господарського відділу ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» Павло Череватенко вже 7 років працює на ремонті контейнерів і бачив їх у різних станах: згорілі, розбиті, з поламаними колесами і т.ін.
– В основному вони, звичайно, ламаються при підйомі від перевантаження будівельним сміттям і відсівом, яким взимку посипали двори. Двірники чомусь сиплять його прямо в баки. Луснуті контейнери нам доводиться ремонтувати шляхом накладення на них латок і вкручування болтів – у середньому такий ремонт обходиться до 300 гривень. А якщо ще й колеса потрібно міняти, то тільки одне з них коштує близько 200 гривень. От і рахуйте, скільки коштує ремонт зламаного баку з заміною чотирьох коліс, – сказав фахівець.
Куди скаржитися, якщо не вивезли сміття
Запоріжці можуть поскаржитися на невивезене сміття. На підприємстві «Вельтум-Запоріжжя» працює диспетчерська служба, яка приймає заявки абонентів. Телефон гарячої лінії – 228-55-24, 228-55-25, 228-55-27. Можна залишити скаргу в електронному вигляді на адресу електронної пошти: office@weltum.com. Побажання і зауваження в письмовому вигляді також можна відправити поштою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 99.
Усі заявки споживачів, які приходять на адресу підприємства, в обов’язковому порядку реєструються в спеціальному журналі з наступним звітом перед органами міської влади. Скарги і пропозиції, що надійшли в письмовому вигляді, проходять ту ж процедуру звітності, але з додатковим письмовим повідомленням про вжиті заходи адресату, від якого вони надійшли.
Коли в місті впровадять роздільне збирання сміття?
Таке питання журналіст «ЗС» поставив Ігорю Бурчаку.
– Ми зараз опрацьовуємо програму зі збору вторсировини. Для цього їздимо в інші міста за обміном досвідом. Наприклад, в Кременчузі дуже цікавий підхід до збирання вторсировини. У них там встановлені величезні закриті контейнери у формі куба на 3,2 куб. м. У ньому є тільки маленькі віконця, куди можна викинути сміття, а дістати його звідти вже буде дуже важко. Цей залізний контейнер складається з двох частин і піднімається при розвантаженні маніпулятором. Стороннім людям його вже не підняти і не зіштовхнути з місця. На них, звичайно, теж є вандали, але там жителі міста вже більш свідомо підходять до цієї проблеми і одразу ж повідомляють про випадки вандалізму в поліцію. Правоохоронці ловлять цих людей дуже швидко, – запевнив Ігор Бурчак.