У Запоріжжі, як і загалом в Україні, активно впроваджується урядова програма енергоефективності, яка передбачає надання кредитів населенню на встановлення твердопаливних котлів, впровадження енерго-ефективного обладнання та придбання енергозберігаючих матеріалів. Протягом 2016 року в нашій області видано 2019 «теплих» кредитів для фізосіб, а також дев’ять кредитів на встановлення енерогоефективного обладнання та матеріалів видані об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків. Найактивніше у програмі беруть участь жителі Запоріжжя. Кредитування здійснюють АБ «Укргазбанк», філія АТ «Державний ощадний банк України» та АТ «Укрексімбанк» м. Запоріжжя.

Місцеві фахівці впевнені, що механізм співфінансування енергоефективних заходів, закладений в основу Урядової програми з енергоефективності, виправдовує себе. Це співпраця влади та населення, від якої виграють обидві сторони. Влада надає безповоротну фінансову допомогу на утеплення, а населення, вкладаючи ці кошти в енергозбереження, заощаджує на рахунках за комунальні послуги. Можливість скористатися одразу кількома програмами підтримки стимулює українців впроваджувати енергозбереження. Адже подвійна, а інколи й потрійна допомога на утеплення (з державного, обласного чи районного/міського бюджетів) значно здешевлює вартість енергоефективного обладнання та матеріалів, таким чином зменшуючи фінансове навантаження на сімейний бюджет.

До того ж зростання тарифів відбивається як на місцевих бюджетах, так і бюджеті кожної сім’ї. Єдиний вихід – зменшити енергоспоживання, використовувати альтернативні джерела енергії, щоб менше залежати від вартості імпортного природного газу. Саме тому запорізька влада переходить від декларування про енергозбереження до пошуку фінансових ресурсів для реалізації інвестиційних проектів у рамках Муніципаль-ного енергетичного плану. Питанням енергетичної політики Запоріжжя був присвячений «круглий стіл» «Енрегетична реформа Запоріжжя – плани, перспективи, рішення», за участі міських депутатів та голів ОСББ. На ньому йшлося про досвід роботи Запорізької міськради з міжнародними фінансовими інститутами з впровадження енергоефективних проектів, діяльність створеного КП «Запорізьке енергетичне агенство». Головна мета – залучити запоріжців до співробітництва, щоб, за рахунок підвищення енергоефективності, знизити навантаження як на бюджет, так і на гаманці пересічних громадян.

За даними директора КП «Запорізьке енергетичне агентство» Вадима Демченка, муніципальний енергетичний план був затверджений ще 2014 року, та саме зараз почали конкретні кроки з його реалізації. Запорізька влада веде активні переговори з ЄБРР, німецьким банком KFW, Європейським інвестиційним банком щодо реалізації кількох  енергозберігаючих проектів. Зокрема, KFW висловив зацікавленість у фінансування трьох значних проектів:термомодернізації 361 бюджетної споруди, переведенню 275 бюджетних приміщень на альтернативні джерела тепла, будівництво біопаливної ТЕЦ для забезпечення гарячого водопостачання Шевченківського району Запоріжжя, реалізація яких сприятиме зменшенню енергоспоживання та споживання природного газу.

Євген ПАНТЕЛЕЄВ