Медпрацівники не отримали коштів за два місяці важкої боротьби з коронавірусом
Усі медичні працівники, які задіяні в боротьбі з коронавірусом, з березня мають отримати додаткові кошти в розмірі 300% від окладу. Таку заяву зробила центральна влада, зазначивши, що кошти на це передбачені у держбюджеті. Нагадаємо, це питання піднімав і мер Запоріжжя Володимир Буряк під час селекторної наради з керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком. Проте, попри всі заяви міністра охорони здоров’я про те, що кошти на доплати вже спрямовані у регіони, запорізькі лікарі досі не отримали жодних доплат – ані за березень, ані за квітень.
Як розповіла директорка департаменту охорони здоров’я міськради Вікторія Ушакова, з початку епідемії коронавірусу першими з пацієнтами, хворими на COVID-19, у Запоріжжі стикнулись міська лікаря №1, де виявили двох інфікованих коронавірусом, 9-та міська лікарня, яка визначена як лікувальна база для хворих на COVID-19, та мобільна бригада центру первинної медико-санітарної допомоги № 10.
– Таким чином, вже в березні безпосередньо в Запоріжжі нараховувалось 72 медичних працівники, які повинні отримати доплату в розмірі 300%. Загальна сума доплат для них склала 1,5 млн. грн. У квітні в процесі надання меддопомоги інфікованим була залучена більша кількість лікарень. Усі наші визначені медзаклади, а також лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги та мобільні бригади 6-ти з 8-ми ЦМСД зіткнулися з коронавірусними хворими. І якщо підрахувати кількість медиків і суму доплат за квітень – вона більш значна. Це 9,3 млн грн для 477 медпрацівників. На сьогодні ми не отримали жодної копійки з державного бюджету на виплату 300% в березні, – розповіла Вікторія Ушакова.
Директорка департаменту зазначила, що гроші на доплати в березні мали виділити з держбюджету. В область надійшла медична субвенція в розмірі 115,798 млн грн. Її виділили згідно постанови Кабміну на підтримки окремих закладів і заходів у системі охорони здоров’я. Але при розподілі місто Запоріжжя з неї не отримало жодних коштів. Як писав сайт “Запорозька Січ”, міські лікарні отримали лише 12 млн грн. субвенції на лікування хворих на цукровий діабет. Більшу частину розподілили між лікувальними закладами, які знаходяться безпосередньо в підпорядкуванні області.
У квітні медпрацівники будуть отримувати доплати за рахунок укладених договорів за пакетами послуг по наданню медичної допомоги пацієнтам з коронавірусом за кошти НСЗУ. Вікторія Ушакова зауважила, що на сьогодні всі центри ПМСД і медичні заклади, які брали участь в наданні медичної допомоги хворим на COVID-19, подали документи на укладення договорів. Зараз вони чекають підтвердження та проєкт договору на підписання. У департаменті охорони здоров’я міськради сподіваються, що кошти на доплати за квітень надійдуть вже цього місяця.
Голова Запорізької обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України Ірина Бальченко розповіла, що профспілка почала звертатися до центральної влади стосовно передбачення коштів на засоби індивідуального захисту й оплату праці медикам у складних та напружених умовах ще наприкінці січня, коли стало розуміло, що поширення коронавірусу в Україні не уникнути. З початком карантину почала з’являтися суперечлива інформація стосовно того, скільки саме коштів мають доплатити медикам – звучали цифри 200%, до 300%, 300% від окладу та 300% від заробітної плати.
– Усіх відправляли до 145-го наказу, де йшлося про погодинну оплату. Добре, що хворих у Запорізькій області було не багато, на кінець березня їх нараховувалось 9 осіб. Здавалося б, що тут складного? Можна заплатити ці кошти як належно. Але всі документи, які приймались, у них моментально все перекладались на місцеве самоврядування. Звучало, що виплатити повинні здійснити органи місцевого самоврядування. Ми обурювались, знову звертались про те, що це кошти з держбюджету. На мою думку, місцева влада зараз і так докладає максимум зусиль для того, щоб забезпечити наші лікувальні заклади і ЗІЗ, і обладнанням тощо, – розповіла Ірина Бальченко.
До проблем з доплатами додалися також питання реформи. З 1 квітня медзаклади опинились у ситуації, коли коштів, виділених НСЗУ за тарифами, не вистачало навіть на зарплати. В підсумку в Кабміні прийняли рішення про надання субвенції.
– 15 квітня була виділена субвенція на інсуліни, на заклади, які не уклали договори з НСЗУ, і на підтримку закладів 2-3 рівня для попередження заборгованості з заробітної платні. Через деякий час вносяться зміни, буквально через місяць, що з цієї субвенції можна спрямувати кошти на доплати медикам, які борються з коронавірусом. Але ж всі кошти вже розійшлися по лікарнях, і ми опинились перед питанням – а що робити? Як платити і скільки? Міністр називає одні цифри – 300% тарифних ставок, потім звучать цифри 300% заробітної плати. А це ж різні речі – чи це голий оклад, чи зарплата з усіма надбавками, – наголосила Ірина Бальченко.
Ірина Бальченко підкреслила, що вся ця ситуація з невизначеністю та відсутністю конкретних роз’яснень лише затягує питання виплати доплат та зарплати, що викликає соціальну напругу в медичних колективах.
Читайте також: Запорізька лікарня отримала надсучасне обладнання – фото