Десятки запорізьких адвокатів готові надати міському голові Запоріжжя Володимиру Буряку правову допомогу у, так званій, «транспортній справі»

Правники, розібравшись у справі та упевнившись у безпідставності звинувачення правоохоронними органами, опублікували спільну заяву на підтримку міського голови

Нагадаємо, проти Володимира Буряка відкрили кримінальне провадження за те, що він вчасно не зупинив роботу громадського транспорту і тим самим нібито не виконав постанову Кабінету Міністрів щодо посилення карантинних заходів через поширення коронавірусу. Одразу на захист міського голови активно стали запоріжці. Вони масово публікували дописи на підтримку у соцмережах, а одна жителька Запоріжжя навіть подала петицію до Президента України з вимогою закрити кримінальну справу та припинити політичний тиск на міського голову. Зараз під петицією йде активний збір підписів. Кожний з запоріжців, хто підтримує свого міського голову, може підписати петицію. Потрібно лише перейти на офіційний сайт електронних петицій та обрати «Припинити переслідування міського голови Запоріжжя Володимира Буряка». Юристи теж висловили свою думку і стали на захист Володимира Буряка. Тим паче, що міська влада працює зараз в особливих умовах розповсюдження коронавірусу і демонструє в цих умовах високу ефективність.

Справа має всі ознаки політичної, а не юридичної

Виключно як продовження силового тиску на міську владу бачить відкриття кримінальної справи проти Володимира Буряка адвокат, Голова Запорізького відділення Асоціації адвокатів України Дмитро Майстро.

Для мене як юриста очевидно, що ця кримінальна справа не витримує жодної юридичної критики. Це безпрецедентний випадок, коли глава держави публічно дає правову оцінку діям голови міської ради та органу місцевого самоврядування. По-перше, рішення міської влади стосовно транспортного забезпечення прийнято в межах компетенції та норм чинного законодавства, в тому числі і Постанови Кабінету Міністрів України № 255 від 02.04.2020 р., якою забороняються «пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі». Як відомо, більшість транспортних засобів, що забезпечують міське пасажироперевезення, працюють у звичайному режимі руху, а не маршрутного таксі. А це зовсім нетотожні визначення та юридичні поняття!Майстро

І це тільки одна ознака непрофесійності та надуманості звинувачення. Якщо говорити виключно сухою юридичною мовою, звернувшись до змісту інкримінованої статті Кримінального кодексу України, то за законом кримінальна відповідальність за ч. 1 ст. 325 ККУ передбачається за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань (!).

– Тож виникає низка питань: яка саме шкода була заподіяна? Кому саме була заподіяна ця шкода в результаті нібито порушення встановлених норм у вигляді транспортного забезпечення жителів міста? Скільки людей захворіло за цей період? Чи дійсно робота транспорту в місті спровокувала та спричинила поширення епідемічних та інших інфекційних хвороб, зокрема, коронавірусної інфекції? Де ці факти, де об’єктивний розгляд ситуації? Ці запитання дотепер залишаються риторичними! Правоохоронні органи керуються зрозуміло чиєю вказівкою, – каже Дмитро Майстро. І продовжує:

– Вони хоч і спромоглися відкрити кримінальне провадження стосовно міського голови, однак і до сьогодні не змогли вигадати та пояснити, як саме дії мера вплинули на поширення коронавірусу серед населення. Таким чином, все вищезазначене наводить на думку, що справа знаходиться не у правовій, а у суто політичній площині…

Тож бачимо систематичний владний тиск на міського голову Запоріжжя, який посилюється з наближенням цьогорічних місцевих виборів.

– Чи не вбачається в цьому очевидний мотив центральної влади послабити позиції чинного міського голови, в тому числі, за допомогою адміністративно-силового ресурсу?! – прокоментував адвокат.

Дмитро Майстро зазначив, що ініціативу підтримати міського голову Запоріжжя Володимира Буряка у «транспортній справі» схвалили інші адвокати, які вважають, що звинувачення міського голови Володимира Буряка у начебто саботуванні постанови Кабміну щодо роботи транспорту безпідставні та мають політичні мотиви. Оскільки рішення транспортного питання відбувалось в межах чинного законодавства, у тому числі й згаданої постанови. Згадав депутат і постійні спроби силовиків втрутитися в діяльність міської влади, а також закликав колег приєднатися до юридичного захисту жителів міста та мера Запоріжжя від очевидного свавілля та правового нігілізму.

Кримінальне провадження – безперспективне

Запорізький адвокат Станіслав Гришин в ефірі Телеканалу Z докладно розповів, чому скандальна «транспортна справа» проти міського голови Запоріжжя Володимира Буряка не має юридичних перспектив і очевидно є політичним переслідуванням.Станислав Гришин2

За його словами, зараз настільки активно здійснюється досудове розслідування по цій справі, що є сумніви стосовно упередженості слідчих органів.

– Це велика політика. Центральна влада входить в конфліктні ситуації з мерами великих міст. Вже є якісь кримінальні провадження стосовно мерів Дніпра, Харкова, Києва, Львова. Ми вважаємо, що то є певна підготовка до місцевих виборів, – сказав Станіслав Гришин. – Зараз слідчі розслідують пост Володимира Буряка у Фейсбуці, замість того, щоб займатися реальними кримінальними справами. На жаль, усне доручення Президента має вищу юридичну силу, ніж закон і справедливість.

Він навів аргументи, чому відкрите кримінальне провадження проти Володимира Буряка є безперспективним.

– Ми, юристи, коли надаємо правову допомогу і юридичний захист, завжди аналізуємо через призму судової практики перспективи будь-якого кримінального провадження. Так от, ст. 325 Кримінального кодексу України «Порушення санітарних правил і норм» в судовому реєстрі немає жодного вироку чи іншого судового рішення. Тобто ця стаття абсолютно екзотична, і вона в Україні жодного разу не застосовувалася. Це значить, що немає адекватного правозастосування з цієї норми. Враховуючи все це, вважаю, що жодного вироку, крім виправдання, бути не може, – зазначив Станіслав Гришин.

Підтримує думку колеги, що кримінальне провадження проти міського голови Запоріжжя позбавлене юридичного змісту та формальної логіки, і член Ради адвокатів України, депутат Запорізької обласної ради Ярослав Гришин. Він додав свою думку і щодо «земельної справи», яку зараз теж активно розкручують силовики: «Міський голова – фігура політична. Мери не входять до тендерних комітетів, не можуть вирішити вручну земельні питання чи одноособово впливати на дію чи не дію постанови Кабміну – є виконком та міська рада».Ярослав Гришин

Тому, кримінальні справи проти міського голови – це намагання перекласти відповідальність з прямої президентської владної вертикалі – на обласну виконавчу владу. А також потурання розповсюдженню в країні правового нігілізму, вірогідність того, що Президент за порадою «любих друзів» скаже «фас» на будь-кого, вважає адвокат.

Організатор об’єднання запорізьких правозахисників адвокат Дмитро Майстро розповів:

– В ініціативну групу входили, окрім мене, адвокати Олена Усова, Андрій Баришніков, Іван Черкашин, юрист Дмитро Луц. Потім до нас почали приєднуватися інші адвокати та юристи, зокрема, Володимир Віхляєв, Вікторія Кузьміна, Лідія Остопарченко та інші. На сьогодні у разі потреби свою підтримку міському голові готові надати 21 правозахисник.

Як писав сайт “Запорозька Січ”, у міністерстві охорони здоров’я відхрестилися від картинки щодо заборони руху громадського транспорту.

Читайте також: Мер Запоріжжя Володимир Буряк нагадав Офісу Президента про обіцяні доплати медикам за боротьбу з коронавірусом