У світі лютує пандемія коронавірусу COVID-19
З 17 березня Запоріжжя, як і вся Україна, на карантині. Запоріжців просять сидіти вдома, без гострої потреби не користуватися громадським транспортом. В місті працюють лише продуктові та господарчі магазини, аптеки і АЗС. Терміни таких обмежень поки що не визначено – рішення прийняте до особливого розпорядження Міністерства охорони здоров’я України.
Трішки цифр. Станом на ранок 17.03.2020 у світі було зареєстровано 182 402 випадки цього захворювання: 79 433 особи одужали, померло 7154 людини. В Україні зареєстровано 7 лабораторно підтверджених випадків COVID-19: в Києві – 2 випадки, в Чернівецькій області – 4, в Житомирській області – 1, летальний. На 20 березня хворих на коронавірусну інфекцію вже 26. Епідемічна ситуація з коронавірусу в Запорізькій області благополучна.
Незважаючи на те, що в Запоріжжі поки не зафіксовано жодного випадку цієї хвороби, міська влада пішла на упередження, і ще минулого тижня відправила школярів та студентів додому. 16 березня міський голова Володимир Буряк на засіданні міської комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій оголосив, що місто стає на паузу. І заради збереження здоров’я містян впроваджуються додаткові запобіжні заходи. З бюджету міста виділяють 100 млн грн.
– Краще заздалегідь вжити додаткових попереджувальних заходів, адже ситуація з коронавірусом в багатьох країнах світу досить складна. Саме тому з 17 березня у Запоріжжі будуть введені додаткові заходи. Припинена робота торговельно-розважальних центрів, закладів культури та відпочинку. Тимчасово буде припинена робота об’єктів загального користування. Серед них – всі магазини, об’єкти торгівлі, ринки. Окрім продуктових, господарчих магазинів, аптек, АЗС. Не повинні працювати кінотеатри, музеї, галереї, бібліотеки, ресторани, кафе та інші заклади громадського харчування, дитячі розважальні центри та клуби, спортивні заклади, – зазначив Володимир Буряк.
100 млн грн виділили на боротьбу з коронавірусом
Міський голова повідомив, що місто передбачило додаткові гроші на боротьбу з розповсюдженням коронавірусу та на медичну допомогу хворим у разі потреби. Всього в переліку обов’язкових заходів, на які виділено кошти, близько 30 позицій. Зокрема, гроші спрямовано на придбання 3,5 тис. швидких тестів для виявлення коронавірусу. На купівлю додаткових дезінфекційних засобів, засобів індивідуального захисту, безконтактних термометрів для Центрів первинної медико-санітарної допомоги та всіх лікарень міста. Також на 2 апарати для механічної дезінфекції великих площ, термічного генератора, генератора холодного туману, засобів захисту та обробки для лабораторного центру.
Для того, щоб не чекати по кілька днів результатів аналізів з Києва, з міського бюджету виділено кошти на придбання реагентів для діагностики коронавірусу COVID-19 в Запорізькому обласному лабораторному Центрі МОЗ України.
Володимир Буряк звернувся до містян через ЗМІ з офіційною заявою. Він розповів про необхідність вжитих у місті обмежень та повідомив, куди саме підуть кошти, виділені на боротьбу з розповсюдженням коронавірусу.
– Важливо! Запоріжжя за останні 3 роки ще до розповсюдження коронавірусу суттєво зміцнило реанімаційні відділення в межах міської програми. Зокрема, було придбано 63 сучасних апарати штучної вентиляції легень на суму 45 млн грн. і 83 монітори пацієнта вартістю 10 млн грн. Але, враховуючи ситуацію, ми вирішили придбати додатково понад 20 апаратів ШВЛ і моніторів – це ще 16 млн грн.
Крім того, в бюджеті міста є резервний фонд у розмірі 50 млн грн. для потреб лікарень у препаратах і витратних матеріалах на випадок епідемії в місті. 2 міські лікарні готові до переходу в обсервацію. В разі поширення вірусу – перепрофілюємо ще 2, – повідомив міський голова.
Транспорт – миють, дотримання карантинних мір – перевіряють
На засіданні міської комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій було вирішено, що всі місця масового скупчення людей, транспорт та прибудинкові території мають проходити постійну санітарну обробку. Також було створено групи з перевірки виконання цього рішення.
– За невиконання цих розпоряджень керівники установ і організацій, незалежно від форми власності, будуть нести адміністративну та кримінальну відповідальність, – попередив міський голова. Комунальний громадський транспорт працюватиме в штатному режимі. Прошу запоріжців відповідально поставитися до збереження власного здоров’я та обмежити пересування містом, за можливості працювати та залишатися у вільний час вдома.
Спеціальні мобільні групи 17 березня почали досліджувати роботу закладів, діяльність яких на період карантину заборонена: торговельні центри, заклади громадського харчування, магазини та спортивні зали.
За недотримання правил карантину штраф складатиме від 1700 до 5100 або обмеження волі від 3 до 5 років.
До речі, контролювати дотримання карантинних вимог та обмежень повинна поліція. Також поліцейські будуть охороняти заклади обсервації та лікарні, де розміщені люди з підозрою на коронавірус. Проте в перший день карантину, коли під стінами міської ради зібрались підприємці, які вимагали поновити торгівлю на ринках, поліція просто спостерігала за тим, що відбувається, проявивши повну бездіяльність.
Риночники не зрозуміли серйозності ситуації
Карантин в Запоріжжі розпочався з мітингу торговців. Під стіни міськради прийшли продавці міських ринків та підприємці із обуренням на рішення міського голови та на членів комісії з питань техногенної безпеки та запобігання надзвичайним ситуаціям міськради, що закрили місцеві ринки, а магазини залишили працювати. Їхні претензії та обвинувачення виглядали необґрунтованими, адже така ситуація зараз не лише в Запоріжжі – по всій Україні і навіть світі.
На офіційній сторінці у Facebook міський голова Володимир Буряк ще раз наголосив, що рішення змінювати не будуть, тому що вжили цих заходів через потенційну небезпеку.
«Ще раз поясню для тих, хто не зрозумів: зараз надзвичайна ситуація, викликана однією з найнебезпечніших за 100 років пандемій, яка не зважає на наші почуття, бажання та побутові проблеми! ВООЗ, МОЗ наполегливо рекомендують заради недопущення розповсюдження вірусу якнайскоріше вводити жорсткий карантин!
Президент України, Уряд, Верховна Рада, Держпродспоживслужба вимагають термінових та невідкладних заходів. Тільки один аргумент – за останню добу в Італії померло 350 людей! Причина – первинне нерозуміння глибини проблеми.
Запоріжці, ми на карантині! Жартів немає!», – написав Володимир Буряк.
До слова, у вівторок Критий ринок було закрито. На воротах висів замок та об’ява. Проте понад забором дехто спробував торгувати фруктами, овочами, консервацією. Самі ж небайдужі містяни викликали поліцію, щоб припинити правопорушення. Розсудливі люди включили логіку: в магазинах є контроль над якістю товарів, є можливість здійснювати дезінфекцію. Касирів та продавців можна контролювати, щоб працівники закладів мали захисні маски. Всі ці аргументи не на користь наших ринків. Обурені риночники збирали свій товар і сперечалися із поліцією та містянами: «Що ви без нас будете робити? Ми торгуємо на свіжому повітрі, а в магазинах закриті приміщення». Але на такі доводи є контрдоводи. Карантин, значить, карантин.
В запорізьких лікарнях є 170 апаратів штучної вентиляції легенів
Найбільшу паніку у населення викликають розмови про нестачу медичної апаратури для рятування хворих на коронавірус. Всім відомо, що ускладненням вірусу COVID-19 є запалення легенів, тож потрібні апарати штучної вентиляції легенів (ШВЛ). Всі спекуляції на цій темі, чим вже зайнялися деякі політики, розвіяла директор міського департаменту охорони здоров’я Вікторія Ушакова.
Вона розповіла «ЗС», що за останні 4 роки міська влада закупила для лікарень міста 63 сучасні апарати ШВЛ та майже 100 моніторів пацієнта для них. Зараз виділено кошти на закупівлю ще 22 сучасних апаратів та супутнього обладнання для нього.
– Наразі всього в медичних закладах міста (і дорослих, і дитячих) існує 170 ліжок реанімації та інтенсивної терапії. Всі вони оснащені дихальною апаратурою. За останні роки було оновлено третину апаратів ШВЛ, скоро прийдуть ще 22 сучасні апарати. Всі інші теж в робочому стані, – зазначила Вікторія Ушакова.
Директорка комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №6» Ірина Віцина повідомила, що при найпесимістичнішому розвитку подій її лікувальний заклад зможе приймати і хворих на коронавірус. Щоб витримати ізоляцію, для них відведуть цілий поверх пульмонологічного відділення і розміщуватимуть по одному в палаті. Таким чином зможуть прийняти до 80 пацієнтів.
Готове і реанімаційне відділення на 12 ліжок.
– Біля кожного ліжка є апарат штучного дихання. Половина апаратів – нові, ще 6 – у нормальному робочому стані. Але апаратів має бути більше, щоб був час на дезінфекцію після попереднього пацієнта. Тому сюди буде закуплено ще декілька апаратів, – зазначила Вікторія Ушакова.
Головний лікар 6-ої лікарні повідомила, що всі медики реанімації та пульмонології мають великий досвід роботи та все необхідне обладнання, щоб у разі ускладнень надати допомогу. Також вони проінструктовані про особливості COVID-19.
У Запоріжжі існує алгоритм дій щодо надання допомоги хворим на коронавірус. Про нього «Запорозькій Січі» розповіла директор департаменту охорони здоров’я Вікторія Ушакова.
Пацієнтів з підозрою на цей вірус спочатку ушпиталять до інфекційної лікарні, де для них передбачено 60 місць. В разі, якщо підозри підтвердять аналізами, пацієнт залишиться в медзакладі та буде там отримувати необхідну допомогу. Якщо хворих на коронавірус буде надто багато, і обласна інфекційна лікарня не зможе прийняти всіх – будуть задіяні міські лікарні.
– Ми визначили лікарні для обсервації, провізорні і, так звані, госпітальні бази. Якщо буде потреба, хворих на обсервацію готові приймати 8-ма та 7-ма міські лікарні. Міська лікарня №6 визначена провізорною. Тобто у разі заповнення інфекційної лікарні пацієнти зі всіма іншими інфекціями, окрім коронавірусу, звідти будуть переведені сюди. Для них тут готові виділити цілий терапевтичний корпус – 4 відділення на 170 ліжок. Є резервний запас ліків та засобів захисту для лікарів, – розповіла Вікторія Ушакова.
У разі розповсюдження коронавірусу містом до роботи в екстрених ситуаціях готові і інші міські лікарні. Так, передбачено, що 8-ма лікарня прийматиме осіб, що контактували з інфікованими. А лікарня №9 за необхідності перетвориться на госпітальне відділення для особливо важких пацієнтів з ускладненнями.
Сидіть вдома
До слова, специфічного лікування коронавірусу не існує. Поки що не існує і вакцини проти нього.
– Лікування здійснюється симптоматично. Якщо є ускладнення, то це антибіотикотерапія, в разі важких форм проводиться штучна вентиляція легенів та інтенсивна терапія, – розповіла Вікторія Ушакова. – Наголошую, що зараз карантин, і запоріжцям треба мінімізувати свої контакти і виїзди громадським транспортом до міста. Літнім людям, які є першими в групі ризику, взагалі краще не виходити з дому без гострої потреби. Дотримуйтеся власної гігієни, частіше мийте руки, раціонально харчуйтеся та займіться зміцненням імунітету. У разі ж виникнення кашлю або температури треба якомога скоріше звернутися за медичною допомогою.
Читайте також: Деякі запорізькі продуктові магазини вирішили нажитися на карантині