Пожежі на острові Хортиця трапляються нерідко, особливо за спекотної пожежонебезпечної погоди
Один сірник, непогашений недопалок може скоїти справжнє лихо для унікальної екосистеми острова. Нещодавно на острові знов бушувала пожежа – згорів майже гектар лісу.
Небезпечна безпечність
Минулого тижня, 27 липня, о 13:30 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу на острові Хортиця. Горів ліс між селищами «Лісниче» (поблизу станції «Січ») та балкою «Генералка». Ситуацію ускладнював сильний вітер.
ГУ ДСНС України у Запорізькій області для гасіння пожежі залучила 12 одиниць техніки та 65 чоловік особового складу. Професійним рятівникам допомагала добровільна пожежна дружина заповідника та працівники ONUR, залучило техніку міськводоканалу та лісництва.
Вогонь розповсюдився швидко. Через ускладненість проїзду пожежно-рятувальної техніки, підрозділи ДСНС працювали також з ранцями з водою та підручними засобами гасили загоряння пішим ходом.
Вже о 14:52 пожежу локалізували, а о 15:39 – повністю ліквідували. Аби запобігти повторному загорянню вогнеборці перевірили осередки горіння на наявність тління. За уточненими даними, після остаточної локалізації пожежі стало зрозуміло, що вигорів майже 1 га насаджень. За фактом події відповідні органи ведуть розслідування. Причина пожежі встановлюється.
Керівництво Національного заповідника «Хортиця» через соціальні мережі звернулося до запоріжців: «Якщо ви бачите загоряння або дим, терміново дзвоніть «101» і сповіщайте заповідник всіма доступними способами та за телефоном 066-200-87-53. Цим ви врятуєте тварин та рослини, які гинуть під час лісових пожеж!».
Також мешканцям та гостям міста нагадали, що на території острова для розведення багать є лише одна спеціально відведена для цього територія – Туристичний пляж на західному узбережжі, нижче вул. Будинок відпочинку. Ця територія піщаного узбережжя обмежена скелями від центральної частини острова. Скелі слугують природним бар’єром для розповсюдження вогню, тому розведення багаття на цій території є безпечним для навколишнього середовища.
До речі, для прискорення пошуку місця загоряння на Хортиці вже майже 10 років представниками ДСНС та Національного заповідника «Хортиця» застосовується мапа-схема острову, яка розбита на квадрати. Практика показала, що визначення квадрату, у якому виникла пожежа, дозволяє значно зменшити час, необхідний для прибуття на місцевість протипожежного патруля, і вчасно зупинити розповсюдження вогню.
Треба бути уважними
У районах міста також є можливість виникнення пожеж від недопалків, які містяни кидають під ноги, у кущі, на зелені зони чи клумби. Аномальна спека та вітер сприяють тому, що вогонь розповсюджується швидко і може принести багато проблем.
Тому важливо пам’ятати, що палити у зонах відпочинку треба строго у відведених для цього місцях, де є урни для недопалків. А після пікніків треба ретельно гасити полум’я, аби не залишити після себе «роботу» для пожежників.
Ще один пожежонебезпечний момент – паління сміття у приватних кварталах міста. Працівники районних адміністрацій разом із квартальними постійно проводять роз’яснювальну роботу про заборону паління відходів.
Нагадаємо, що 17 березня цього року набув чинності новий Закон України про посилення відповідальності за спалювання сухої трави, поживних залишків, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонах у населених пунктах та поза їхніми межами, а саме були внесені зміни в ст. 77 та 77/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тепер такі правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу:
- на громадян – від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 грн до 6120 грн);
- на посадових осіб ? від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15300 грн до 21420 грн).
За спалювання відходів і залишків сухої рослинності за ст. 82 КУпАП штраф:
- для громадян – від 340 грн до 1360 грн;
- для посадових осіб – від 850 грн до 1700 грн.
Тож бачимо, що заборона стосується усіх – хоч власників приватних будинків, хоч керівництва великих підприємств. До речі, саме останнім зараз, на піку пожежонебезпечного сезону, треба бути особливо уважними та обережними. Бо зневажання правилами безпеки коштує дуже дорого – у всіх сенсах цього слова. Наприклад, у пригороді Одеси минулої неділі спалахнула масштабна пожежа на складах. Вогонь охопив площу близько гектару, гасили його декілька годин понад 70 пожежників.
Читайте також: У Запоріжжі мешканці постраждалого в пожежі будинку отримають матеріальну допомогу