Засновниця стартапу Flurosat Анастасія Волкова увійшла в ТОП 100 найбільш впливових та натхненних жінок року за рейтингом найавторитетнішого британського видання BBC

Жителька Запоріжжя створила бізнес-проєкт, за допомогою якого можна аналізувати якість посівів та навіть прогнозувати врожай

Шлях агрозірки

«Підприємиця і новаторка в агросфері, яка використовує науку і технології для вирішення питань продовольчої безпеки» – так у ВВС описали Анастасію Волкову, яка живе зараз у Лос-Анджелесі.

Коли 29-річна уродженка Запоріжжя отримала електронного листа з вітаннями від видання ВВС, для неї це стало сюрпризом. У листопаді 2020-го видання опублікувало список 100 найнатхненніших і найвпливовіших жінок року з усього світу, в якому знайшлося місце й українці. У почесному списку опинилися також білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська, російська активістка Юлія Цвєткова, прем’єрка Фінляндії Санна Марін, міністерка передових технологій ОАЕ Сара Аль-Амірі та багато інших відомих та впливових жінок.

«Я завжди хотіла бути в тій сфері, в якій могла б працювати на міжнародній арені, не обмежуючись Україною», – згадує Волкова про свій вступ до Національного авіаційного університету. В цьому виші вона отримала диплом бакалавра за спеціальністю системи управління. Навчання велося англійською. Університет мав партнерські відносини з європейськими вишами, і Волкова продовжила освіту у Варшаві. А згодом працювала в деяких європейських стартапах.

Потім цілеспрямована українка вирішила написати докторську і подалася одразу в кілька університетів, серед яких були навчальні заклади в Нідерландах і Великій Британії. Але зрештою Волкова віддала перевагу Австралії. «Коли я дізналася, що мені підтвердили стипендію в Австралії, зрозуміла, що хочу туди», – згадує вона.

Анастасія написала систему візуальної навігації для дронів, щоб вони могли управляти польотом як пілоти, розпізнаючи, де вони знаходяться і куди їм летіти. Тема докторської роботи захопила вчену, тож вона закохалася в камери, сенсори, знімки, масиви даних. Вони давали широкі можливості для аналітики, особливо в агросекторі. Виявилося, що за допомогою спеціальних камер можна розпізнати, що рослина захворіла або постраждала від стресового впливу на неї навколишнього середовища. Поступово почала вимальовуватися ідея проєкту, заснованого на аналітиці, з прогнозування врожаю.Anastasiya-v-pole-v-shtate-Nebraska_result-768x576

«Я бачила, що Австралія – велика аграрна країна, але з невеликою кількістю людей. І це проблема: мало агрономів і багато полів», – розповідає підприємниця.

Історія її успіху почалася у листопаді 2016-го, коли Анастасія заснувала стартап Flurosat, розробивши платформу для аграріїв, яка підходить для широкого спектра культур.

«Будьте тією зміною, яку ви хочете бачити у світі. Я сподіваюся, що ми всі можемо знайти власні способи скористатися цією ситуацією та забезпечити позитивні зміни» (с) Анастасія Волкова.

Перші гроші на втілення своєї ідеї Волкова отримала як державний грант у межах австралійських урядових програм, а також від влади штату Новий Південний Вельс, – саме там вона писала докторську.

На ці кошти українка зробила першу версію своєї системи. Через рік вона презентувала власний проєкт на змаганні стартапів TechCrunch, яке проходило в Австралії, і посіла з ним 2 місце. Вже через рік від моменту заснування Flurosat залучив перші інвестиції у розмірі 1 млн австралійських доларів ($75 тис.). Загалом Волковій вдалося отримати близько $1,5 млн у вигляді грантів і понад $4,2 млн інвестицій.

У 2019-му на Flurosat звернув увагу венчурний підрозділ Microsoft, який вкладає гроші в технологічні компанії. «Ми стали першим agritech-стартапом, у який вони інвестували», – каже підприємниця. Це додало впевненості в наступних перспективах, а також дало можливість розширити команду: зараз у ній приблизно 30 осіб, 4 з яких працюють в Україні.

Погляд з космосу

Анастасія з командою розробили програмну платформу FluroSense, підключившись до якої, аграрій дізнається про свої поля практично все. Досить заглянути у свій смартфон або ноутбук і побачити інформацію про стан врожаю, кількість азоту в рослинах, про погодні умови, отримати доступ до мап бур’янів і багато іншого. Крім того, користувач отримує підказки та рекомендації про полив, використання добрив або потенційної прибутковості його поля.

Таку інформацію фермерам потрібно повідомляти якомога раніше, пояснює Анастасія: «Ми даємо їм рекомендації, говоримо, наприклад, що ось в цій частині поля рослини зневоднені. А на іншій – виснажені й потребують добрива».

Джерела даних для обробки платформою різноманітні: супутникові знімки, дані з дронів, обладнана спеціальними GPS-трекерами сільгосп­технікa, розташовані на фермах метеостанції, зонди, що вимірюють вологість ґрунту, й інші датчики. Всі ці відомості потрапляють у симулятор і допомагають йому не тільки видавати прогнози, а й покращувати власну роботу.

Сьогодні Flurosat пропонує своїм клієнтам – переважно агрохолдингам в різних країнах світу – готову аналітику. «У нас є симулятор 22 сільгоспкультур, з яким ми можемо йти в кожну країну – і там він працюватиме на новому ґрунті з новими умовами», – пояснює підприємиця.

Користуватися розробками Flurosat можна за передплатою. Але купувати ліцензію не обов’язково – перші 30 днів платформа безкоштовна. Надалі фермер може оформити підписку на сезон. Ціна залежить від площі поля і кількості обраних послуг.Платформа_Flurosat,_яку_заснувала_Анастасiя_Волкова,_допомагаe_аграрiям_вiдстежувати_стан_посiвiв_(Фото_Stefanie_Zingsheim)

«Користуючись архівом супутникових зображень і тим, що Fluro­Sense автоматично збирає дані для кожного поля, можна порівняти «поведінку» своїх полів протягом минулих років зі станом врожаю в поточному році», – каже Анастасія. У Flurosat вважають, що сервіс дозволяє виявити потенційні проблеми із врожаєм задовго до того, як вони стануть помітні неозброєним оком.

У планах компанії Flurosat зайти й на український ринок. «Ми хотіли би взяти агронома в Україні, щоб дивитися за українськими клієнтами. Це б дуже мене тішило, якщо ми змогли зробити це наступного року. Легше мати когось у штаті, хто говорить рідною мовою і хто має досвід роботи з такими технологіями», – ділиться підприємиця. Вона каже, що місцеві аграрії вже встигли дещо спробувати і поекспериментувати в agritech-напрямі, тож готові до продукту від компанії Анастасії.

Площа полів, дані з яких сьогодні обробляє її система, становить 8 млн га. Левова частка з понад 5 тис. зареєстрованих користувачів Fluro­sat зосереджена у США, Австралії та Південній Америці. Трохи таких є і в Європі.

За матеріалами видань журнал «НВ», MC Today, UA: Суспільне

Читайте також: Філософія slow life: 4 історії запоріжанок, які вирішили не поспішати