В жовтні на дачних ділянках ще повно роботи
Гадаєте, у жовтні на присадибному «маєтку» вже нічого робити? Як би не так! Роботи ще багато – саме час збирати яблука та звернути увагу на виноград
По-перше, в першій декаді жовтня потрібно закінчувати прибирання коренеплодів. Час вже викопати білокачанну капусту пізньостиглих сортів, а також брюссельську. Останню, до речі, можна спустити в підвал і там її прикопати для продовження терміну споживання.
Вже можна прибрати селеру та редьку. Обрізати у них бадилля на рівні шийки. Дрібні корінці селери і петрушки краще залишити під зиму. Якщо у вас на городі росте хрін, його теж можна викопати лопатою, почистити та заморозити в холодильнику – гострої приправи вам вистачить на всю зиму і весну.
А якщо хтось полюбляє м’яту, то саме час закласти для неї одну із грядок.
Для її посадки треба зробити борозни завглибшки 8-10 см. У них у вологу землю потрібно укласти суцільною стрічкою відрізки кореневищ довжиною близько 20 см. Міжряддя залишити шириною 45-60 см. Після укладання кореневища його присипають ґрунтом, потім над рядком мотикою роблять гребінь висотою 10 см. От і все – наступного сезону будете з м’ятою.
У плодовому саду в цей час закінчують збір яблук пізньозимових сортів, знімаючи при цьому також всі пошкоджені і гнилі плоди. Опале листя обробляють 10% розчином сечовини. Це дозволить не збирати їх для спалювання, а закопати в ґрунт або закласти в компост. Зніміть ловчі пояси, якщо не зробили це влітку, та знищіть шкідників, які можуть перебувати під розлущеною корою дерев.
У другій декаді місяця приходить час для збирання цибулі порею. Відсортуйте його за діаметром ніжки, зв’яжіть в пучки і прикопайте в підвалі у вологий пісок. Можна пересадити коренеплоди селери і петрушки в горщики для вирощування на вікні в зимовий період.
Якщо температура в підвалі вище +5° С, його треба провітрювати.
Час прибрати всі здорові рослинні залишки після збирання пізньостиглих культур. Якщо серед них є з ознаками хвороби, то спаліть їх у печі.
Не завадить скласти і майбутню сівозміну, якщо не зробили цього раніше. Так, на грядки, де плануєте вирощувати гарбузові, капустяні і інші культури, що вимагають високих доз органіки, внесіть компост або гній, якщо ви не вирощували там гірчицю або іншу сидеральну культуру на зелене добриво. Завершіть закладення органічних добрив і бадилля сидератів на тих ділянках, де будуть вирощуватися розсада і ранні зелені овочеві культури. При теплій погоді після збирання пізніх культур бажано розпушити ґрунт культиватором або плоскорізом, а потім пролити його розчином добрив.
Підніміть гілки молодих дерев і зв’яжіть їхні кінці з центральним провідником (штамбом). Штамби та розвилки скелетних гілок потрібно обробити свіжогашеним вапном або крейдою з додаванням мідного купоросу, попередньо розчиненого в гарячій воді для запобігання сонячних опіків. Укрийте пристовбурні круги перегноєм, торфом, листям. Обв’яжіть штамби молодих дерев ялиновим гіллям чи руберойдом для захисту від мишей на висоту не менше 80 см.
Пригніть гілки малини до землі. Обкладіть суницю перегноєм або торфом, не засипаючи серцевинки, або укрийте ялиновим гіллям (напередодні заморозків при відсутності снігу). Якщо не зробили це раніше, підгодуйте жимолость. Один раз на 3-4 роки вносіть під неї 8-10 кг органіки, а також по 30-40 г подвійного суперфосфату і 60-70 г деревного попелу.
Запитаєте, чому згадали саме про неї? Бо жимолость – це один з головних ньюзмейкерів ягідного сезону України минулого року. А ще 2 роки тому у нас про цю ягоду майже ніхто не знав. Але тепер всі звернули на неї увагу. А як інакше, адже садівники масово постачають її в торгові мережі країни – середня роздрібна ціна жимолості, пропонована мережевими ритейлерами Києва, становить близько 12 дол. за кг.
Читайте також: У Запоріжжі жінку засипало землею