Коронавірус викликає важку форму пневмонії
Пневмонією люди хворіли і до появи коронавірусу, але останнім часом її асоціюють саме із пандемією COVID-19. Треба розуміти, коронавірус викликає атипову пневмонію, перебіг якої непередбачуваний.
Звичайне запалення легенів
Звичайна пневмонія – це запалення тканин легенів, при якому переважно відбувається ураження альвеол. Запалення, як правило, викликають віруси і бактерії, іноді – гриби і паразити.
Симптомами пневмонії, за даними ВООЗ, є:
- кашель – спочатку сухий, потім може з‘являтися мокрота;
- біль у грудях під час видиху і неможливість зробити глибокий вдих;
- лихоманка і озноб, занепад сил;
- задишка;
- занадто часте дихання.
Важливо: у дітей молодшого віку пневмонія часто буває без кашлю, бо цей рефлекс у них не виражений. Запідозрити запалення легенів може лікар при огляді дитини.
Атипова пневмонія
При коронавірусній атиповій пневмонії ураження легень викликають не звичайні збудники, а бета–коронавіруси – SARS-CoV і SARS-CoV-2 (збудники COVID-19), MERS-CoV.
Атипова пневмонія, крім звичайних симптомів, супроводжується загальною інтоксикацією організму. Її перебіг непередбачуваний: може бути майже без симптомів або важкою, з найнебезпечнішими ускладненнями.
Крім того, збудників атипової пневмонії неможливо виявити одним аналізом харкотиння. Для постановки діагнозу необхідні більш складні і дорогі методи дослідження.
Коронавірус викликає атипову пневмонію. На відміну від бактеріальної, при коронавірусній пневмонії в легенях відсутня мокрота. Захворювання може виявити лише комп‘ютерна томографія. Головна особливість коронавірусної хвороби, що відрізняє її від грипу або звичайної пневмонії, полягає в тому, що COVID-19 провокує важку форму захворювання із частотою дихання понад 30 за хвилину, порушенням свідомості, насиченістю крові киснем менше 90%.
Так, за бактеріальної пневмонії альвеоли заповнює мокрота, що на рентгенограмі виглядає як затемнення або тіні. При коронавірусі альвеоли без мокроти, хрипи в легенях відсутні, а рентген не покаже жодних вогнищ. Захворювання може виявити комп‘ютерна томографія, на якій лікар може побачити, так зване, «матове скло».
Читайте також: На Запоріжжі за добу зареєстрували нові смерті від коронавірусу