Мер Запоріжжя Володимир Буряк відзвітував перед громадою про роботу, проведену в 2020 році
На 3 пленарному засіданні 2 позачергової сесії Запорізької міської ради 8 скликання міський голова Володимир Буряк звітував перед громадою про виконану роботу за минулий рік та говорив про плани на наступний. Звіт транслювався у прямому ефірі на телеканалі «Z». Зокрема, міський голова зупинився на таких напрямках
Аеропорт
Лише за 2 роки на запит запоріжців і на кошти громади в «Міжнародному аеропорту Запоріжжя» було збудовано новий пасажирський термінал. Разом з тим відремонтовано злітно-посадкову смугу, рульову доріжку, перон аеропорту. Продовжується монтаж огородження навколо летовища, встановлюється сучасне сигнальне радіотехнічне обладнання, яке дасть змогу приземлення літаків одразу з 2 курсів. Новий термінал вже працює з жовтня цього року. І після пандемії та скасування відповідних обмежень, за добу з аеропорту зможуть злітати до 30 літаків. З цього почав свій звіт міський голова Володимир Буряк.
Програма розвитку Міжнародного аеропорту «Запоріжжя» розпочалася за ініціативи міського голови Володимира Буряка у 2016 році. У 2015 році кількість пасажирів запорізького аеропорту склала понад 128 тис. пасажирів. За 2016 рік – понад 275 тис. пасажирів. За 2017 рік – близько 348 тис. пасажирів. За 2018 рік – понад 400 тис. пасажирів. За 2019 рік – перебільшила 434 тис. осіб.
«Жоден з авіаперевізників не відмовився від своїх договірних зобов’язань з «Міжнародним аеропортом Запоріжжя», що лише підкреслює його перспективи», – наголосив міський голова.
Зараз із нашого міста можна напряму дістатись багатьох міст і столиць країн Європи. А у Польщі для літаків із Запоріжжя, окрім столичного, відкрито 3 аеропорти – Гданьск, Вроцлав та Краків. Є сполучення і у східному та південному напрямках – до Шарм-ель-Шейха, Стамбула, Дубая, Батумі. Кількість напрямків тільки збільшується – тож наш аеропорт розвивається.
Громадський транспорт
Ще з 2016 року в місті була започаткована програма «Запорізький трамвай» і запущене його власне виробництво. Починаючи з 2017 року на базі «Запоріжелектротрансу» зібрано вже 14 модифікованих вагонів. Наступного року заплановано виготовити ще 3 таких трамваї.
– Паралельно відбувалась і закупівля трамваїв, які раніше експлуатувались в країнах ЄС, а до нас потрапили після капремонту, – каже Володимир Буряк. – Нещодавно було укладено новий договір, і в наступному році ми отримаємо ще 12 трамваїв з Німеччини. Наразі в парку вже понад 70% нових та капітально відремонтованих трамваїв – ще рік, і старий рухомий склад депо буде повністю замінено.
За програмою «Запорізький трамвай» виготовлено вже 14 вагонів.
Зроблено великий крок і в розвитку тролейбусного напрямку. А саме, були закуплені тролейбуси з автономним ходом, що дозволило відкрити 2 нових маршрути в місті. Один поєднує центр міста з історичним заповідником – островом Хортиця, а інший з’єднав Бородінський мікрорайон із Хортицьким районом.
В планах продовження розвитку в цьому напрямку і наступного року. Зокрема, планується за запозичені кошти (всього під 2% річних) придбати електробуси та 20 автобусів.
– Мені б хотілося, щоб Запоріжжя стало першим містом в Україні, де на міських маршрутах будуть ходити електробуси, – зазначив міський голова Володимир Буряк.
Також розпочата і буде продовжуватись робота системи з безконтактного розрахунку за проїзд у міському транспорті. Далі буде запроваджено електронний квиток, а потім і «Картку запоріжця». Нею можна буде користуватись не лише в транспорті. Зараз розробляються можливі варіанти функціоналу картки.
Безпечне місто
Цього року продовжилася реалізація міської програми «Безпечне місто», зокрема, обладнання камерами відеоспостереження скверу Піонерів. Наступного року камери встановлять у відновленій частині парку «30-річчя визволення України від нацистських загарбників» та в районі БК «Вогнетрив». Всі камери будуть виведені на монітори ситуативного центру з передачею інформації в правоохоронні органи, з якими вже підписані меморандуми про співробітництво, що дозволить більш оперативно вирішувати проблеми, які виникають у місті.
ЦНАП
У 2020 році повністю закінчено програму з розбудови Центрів надання адмінпослуг (ЦНАП). Останній побудували в Хортицькому районі. Тепер в кожному районі міста є свій ЦНАП. Якщо в 2016 році в Центрах розпочинали з надання 47 послуг, то зараз їх надають вже понад 150. У планах – модернізація та подальше збільшення Центрів.
Благоустрій
За останні роки в Запоріжжі реконструйовано та збудовано чимало об’єктів. Наприклад, сквер Театральний, алея Троянд, проспект Маяковського. Частково виконано реконструкцію парку Гагаріна. Встановлено пам’ятник Героям Чорнобиля. Розбудували сучасний Правобережний пляж разом із Набережною. А в 2021 році буде продовжена реконструкція зони прилеглої до Правобережного пляжу – ділянки бульвару Вінтера, а у подальшому і парка Енергетиків. На лівому березі Дніпра продовжиться реконструкція площі Запорізької разом з парком Металургів та будинком Дитячої творчості.
Шляхопроводи
На балансі міста їх дуже багато, і деякі потребують ремонту. Так, за минулі кілька років відремонтовані 3 шляхопроводи, які знаходились в аварійному стані (на пр. Металургів та об’єкти Каліброва 1, 2). А наступного потрібно ремонтувати шляхопровід у Шевченківському районі (вул. Карпенка-Карого) через основну залізничну колію, яка з’єднує Харків та Крим.
Транзит через Запоріжжя
У проєкті міського бюджету на 2021 рік закладені кошти на проєктування транзитної дороги через Запоріжжя. Будівництво мостів через Дніпро продовжується, і місто його підтримує. Наразі йдуть перемовини з «Укравтодором», що гілку від кільця Південного мікрорайону (вул. Новокузнецька) вздовж району з виходом на Балабине візьме на себе держава. Місто ж візьме на себе будівництво проїзду з Хортицького шосе, далі на пр. Ювілейний, потім через балку з виходом на мости. Далі транзитні вантажівки поїдуть по Набережній в напрямку Сімферополя. Таким чином нова дорога відведе проїзд транзитних вантажівок вздовж житлових будинків у Хортицькому районі. Таке завдання стоїть на найближчі 2 роки.
Внутрішньоквартальні шляхи та тротуари міста
Їхній ремонт, реконструкцію та будівництво і надалі буде продовжено. Адже, як підкреслив міський голова, тротуарів у Запоріжжі ще дуже не вистачає. В тих місцях, де будуть реконструюватися вулиці міста, з’являтимуться і нові тротуари.
Ремонт житлового фонду
Зроблено за останні роки чимало, але цю роботу потрібно продовжувати.
– З урахуванням того стану, в якому сьогодні знаходиться житловий фонд, це просто капля в морі. Тож ми і надалі повинні працювати в цьому напрямку. Особливо, що стосується співфінансування з ОСББ та людьми, які захочуть взяти участь у відповідному конкурсі, – зазначив Володимир Буряк.
Як відомо, коштів у бюджеті міста на відновлення житлового фонду не так багато. Адже для того, щоб повністю відновити та відремонтувати його, потрібно близько 3,5 млрд грн (за підрахунками ще від 2017 року).
Дитсадки
Ще донедавна в місті була проблема з чергами до дитячих садочків. Сьогодні її вже практично немає. Залишилося тільки відремонтувати 220-й дитсадок у Дніпровському районі, і проблема повністю зникне. В інших садках є навіть вільні місця. А все тому, що в попередні роки заново відкрили дитсадки №100, 217, 144, 186 та 169 в різних районах міста.
Соціальний захист
В місті працює Центр соціальної підтримки сімей та дітей «Затишна домівка». В ньому знаходяться навіть діти, які вже досягли 18 років, але їм немає куди йти. Це єдиний в Україні центр, який фінансується із міського бюджету. Держава не дає сиротам ані копійки. Але міський голова вважає, що і надалі потрібно утримувати цей центр.
Було реконструйовано приміщення за адресою пр. Соборний, 182 – відділення для комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, яке раніше знаходилось у школі «Основа». Тепер у дітей є всі необхідні умови. І ми зможемо разом зі спеціалістами повернути їх до нашого суспільства.
За останні роки в Хортицькому районі збудовано комплекс дитячих будинків сімейного типу, а в планах на 2021 рік – побудова поряд з цим комплексом приміщення для тимчасового перебування знедолених дітей. Тим самим цю проблему буде повністю закрито. В місті і надалі буде працювати програма «Діти Запоріжжя», яка буде лише розвиватись.
Культура
Бібліотеки нашого міста зі сховищ для книжок перетворились тепер на осередки спілкування громадян різного віку, де є інтернет та інші нововведення. Так, Центральна бібліотека на вулиці Гоголя, 66, яку в цьому році відкрили після реконструкції, стала тому прикладом – тут поєднані дитяча та доросла бібліотеки в одну. До того ж, в її приміщенні відкрито музей архітектури міста. Та й інші бібліотеки стали об’єднувати з музичними чи художніми школами, де батьки можуть просто залишити дитину на якийсь час, поки з нею будуть займатись працівники культурного закладу. Такі осередки культури вже з’явились на вулицях Історичній, Ситова, Олександрівській. Загалом, в місті пішли шляхом реформування бібліотек і в наступному році всі вони запрацюють вже по новому.
Продовжать вкладати кошти та розвивати і музичні школи – адже на них великий попит.
– Розвиток всіх цих напрямків стане привабливим для туристів. Ми з вами повинні показати, що місто Запоріжжя це не тільки індустрія, а й осередок культури, – сказав міський голова.
Спорт
У 2020 році місто нарешті викупило споконвічне приміщення дитячої футбольної школи «Металург» (по вул. 12 Квітня), яке знаходилось в приватних руках. Його вже передали на баланс дитячої школи, яка тепер активно розвивається. Наприклад, якщо в 2016 році там залишалось менше 500 вихованців, то тепер в ній та філіях футболом займається понад 1500 юних металургівців.
До речі, міська влада дбає не тільки про футбол, а ще й про 20 ДЮСШ, які охоплюють понад 35 видів спорту. Варто зазначити, що фінансова підтримка з 1 млн грн у попередні роки збільшилась у 8 разів.
Екологія
Ще з 2016 року міська влада добилась того, що з 9 великими підприємствами-забруднювачами було підписано меморандум про співпрацю, який дав свій результат. Так, за рахунок коштів власників цих підприємств було зменшено на 1,6 тис. тонн часток пилу та інших шкідливих викидів у атмосферу. А в Дніпро стоків підприємств зливалось на 1,5 млн куб. м на рік менше. У 2020 році знову підписано меморандум, але вже із 26 підприємствами, які повинні будуть виконувати відповідні заходи.
Місто, своєю чергою, продовжить боротьбу із карантинними рослинами. У 2019 році була прийнята програма «Озеленення міста Запоріжжя», яка розрахована на 10 років.
Епідемія коронавірусу
Ще на березневій сесії Запорізької міської ради було ухвалено рішення про виділення близько 100 млн грн на боротьбу з коронавірусом, а на сьогодні ця сума складає вже понад 200 млн грн. На ці кошти в місті змогли переобладнати низку лікарень та провести необхідні заходи. Вже цієї зими в Запоріжжі буде збудована і лабораторія для ПЛР-діагностики, щоб люди, які знаходяться в лікарнях, могли безкоштовно цим скористатись. У 2020 році запрацював і свій міський ангіограф, встановлений на базі 5 лікарні швидкої екстреної допомоги, і це дало можливість рятувати людям життя.
Володимир Буряк наголосив: влада дбає і про пільгові категорії населення і вважає, що їх потрібно підтримувати і надалі:
– Ми переживаємо з вами зараз не найкращі часи, але вважаю, що цифри, які закладено в бюджет для пільгових категорій населення, потрібно залишити. А саме – на дитячі будинки сімейного типу, дітей з інвалідністю, дітей-сиріт з малозабезпечених сімей, ветеранів війни від Другої світової до АТО і ООС, та й інші програми, що у нас є, потрібно залишити, щоб підтримати цих людей, – резюмував міський голова.
Читайте також: У Запоріжжі нагородили медиків за лікування хворих на коронавірус