Під час літнього відпочинку натрапити на змію можна будь-де
Чи завжди потрібно боятися змій? Як, зустрівшись зі змією, визначити, отруйна вона чи ні? Ці питання зараз дуже актуальні для запоріжців.
Як повідомляє Центр громадського здоров’я, станом на 7 червня в Україні від укусів змій постраждали 22 людини. Найбільша кількість постраждалих у Запорізькій області – 14 осіб. Також подібні випадки зареєстрували у Львівській (3), Івано-Франківській (2), Полтавській (2) і Рівненській (1) областях. Від укусів змій постраждали 6 дітей і 6 жінок.
У Запорізькій області водяться 3 види отруйних гадюк: гадюка Нікольського, степова гадюка і гадюка звичайна. Проте укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті. Вірогідність укусу людини гадюкою вкрай мала, це трапляється тільки якщо людина навмисно заподіює змії сильного болю, дражнить або намагається її зловити. Це не агресивні змії і не нападають першими, але якщо на гадюку наступити, вона може вкусити, захищаючи себе. Крім того, сам по собі укус гадюки хоч і досить болючий, але не смертельний, всупереч поширеній думці.
Гадюки – це змії середніх або малих розмірів, 50-80 см у довжину. Забарвлення зазвичай складається з чорних, сірих, бурих, світло-жовтих відтінків. Голова має чітко виражену трикутну форму із заокругленим носом та виступаючими скронями.
На Хортиці живуть вужі
На заповідних землях острова Хортиця та урочища Вирва проживає 5 видів змій: вуж водяний, вуж звичайний, полоз жовточеревий, полоз чотирилінійний і, ймовірно, степова гадюка. При цьому 3 останніх з 5 видів змій занесені до Червоної книги та є рідкісними.
Зустрівши на Хортиці змію, багато хто помилково вважає, що бачить перед собою гадюку. Насправді чисельність степової гадюки настільки мала, що зустріти її практично неможливо навіть у ході спеціально організованих пошуків.
Кілька особин степової гадюки в 90-х роках були завезені на Хортицю, проте їхня висока конкуренція з полозами, що живуть тут, не дозволила цьому виду поширитись у заповіднику. Таким чином, можна зробити висновок, що шанси зустріти гадюку степову на Хортиці збігають до нуля.
Найчисельніші мешканці Хортиці серед змій – це водяні вужі. Їх ви обов’язково зустрінете біля води, на піщаних берегах річок, на скелях, на каменях, в руслах балок, що виходять до води. На відміну від звичайного вужа, водяний вуж не має характерних «вушок».
Водяний вуж повністю безпечний для людини – він ніколи не нападає на людей, при появі людини швидко ховається в воді або в іншому укритті. Щоб вуж вкусив людину, його потрібно навмисно до цього спровокувати – зловити, заподіяти болю, і навіть тоді ймовірність укусу вкрай мала.
Водяний вуж на Хортиці часто стає жертвою людини – його вбивають через страх бути укушеним, нерідко плутають з гадюкою, навіть якщо вуж знаходиться в воді (гадюки в воді не живуть взагалі). Те ж стосується і звичайного вужа, який також досить густо населяє територію заповідника.
Відмінності між вужем і гадюкою
Тіло у вужа поступово звужується до хвоста, тому сам хвіст у нього довгий. У гадюки навпаки, хвіст короткий, і тіло товстіше, ніж у вужа, і звужується різко. Тобто її тіло має на всій протяжності практично однакову товщину, а до хвоста різко звужується. Тому тіло гадюки майже як обрубане.
Колір шкіри у вужа і гадюки теж різний. У гадюки на спині є візерунок у формі зигзага, а в вужа такого візерунка немає. Тому слід звернути увагу на колір змії при зустрічі з нею. Але не треба забувати, що існують і чорні гадюки. У них немає візерунка у формі зигзага на спині. А також можуть ввести в оману плями на шкірі водяного вужа. Вони розташовані в шаховому порядку і можуть здатися зигзагоподібним візерунком і навести на думку, що перед людиною – гадюка, а не вуж. Але при більш уважному розгляданні можна побачити, що цей візерунок складається не з суцільного зигзага, а з окремих цяток. Такий візерунок може бути на шкірі водяного вужа, але не зустрічається на шкірі гадюк.
Зрозуміти, вуж або гадюка, можна по очах змії. Точніше по їхніх зіницях. У вужа – звичайні круглі зіниці, а от у гадюки вони вузькі і вертикальні.
Форми голови у вужа і гадюки також відрізняються. У гадюки вона більш загострена і трикутна, вкрита дрібними щитками, в той час, як у вужа на голові великі щитки, і сама голова ближче до овальної форми.
У вужа на щічках розташовані яскраві плями. Вони можуть бути як жовтого, так і яскраво-оранжевого кольору. Ці плями одразу ж впадають в очі, тому відрізнити вужа від гадюки стає набагато простіше. Крім звичайного вужа існує ще й водяний вуж. Через це відрізнити вужа від гадюки вдається не завжди. У водяного вужа немає жовтих або оранжевих плям на щічках.
Гадюки – живородні змії. Тому, знайшовши гніздо зі зміїними яйцями, можна сміливо стверджувати, що це не яйця гадюки. Злучаються гадюки тільки попарно, в той час, як вужі займаються цим у великому клубку.
Побачивши змію на дереві або гілках куща, із впевненістю можна сказати, що це вуж, адже гадюки, на відміну від вужів, не лазять по деревах.
Правила поведінки на природі
Щоб уникнути укусу змії, дотримуйтесь елементарних правил поведінки в потенційно небезпечних місцях:
- якщо ви побачили змію, не рухайтеся, поки вона не проповзе, не чіпайте, не переслідуйте і не дозволяйте дітям підходити до неї;
- якщо змія прийняла загрозливу позу, неквапливо відступіть назад без різких рухів;
- не повертайтеся до змії спиною;
- якщо маєте палицю, тримайте її перед собою у напрямку до змії;
- не тікайте стрімголов, бо можете наступити на іншу, не помічену змію;
- вчасно знищуйте гризунів у своїх будинках, господарських будівлях, присадибних ділянках, оскільки змії полюють на мишей і щурів;
- у нічний час користуйтеся ліхтарем, оскільки деякі змії проявляють особливу активність у теплі літні ночі.
Що робити, якщо вкусила змія
Укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті. Водночас, якщо вас вкусила змія, варто одразу звернутися за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом.
Отрута гадюки має гемолітичну дію – викликає руйнування червоних кров’яних тілець крові. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк із множинними дрібними крововиливами – геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.
Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому.
За можливості запам’ятайте або сфотографуйте змію.
Зберігайте спокій і Забезпечте постраждалому лежаче положення. Якщо змія вкусила у кінцівку, знерухомте її.
Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
На місце укусу накладіть чисту суху пов’язку.
Якщо дія отрути нейротоксична – викликає параліч м’язів – накладіть пов’язку, що тисне, вище місця укусу.
Дайте постраждалому воду або чай – при укусі змії важливо багато пити.
Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 пігулки ліків проти алергії.
Чого не варто робити при укусі змії:
- Не обробляйте рану додатково.
- Не припікайте рану.
- Не накладайте джгут.
- Не відсмоктуйте отруту. Бо таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, в якої отрута опинилась у роті.
Читайте також: У Запоріжжі чоловік і жінка потрапили до реанімації через смертельно небезпечну хворобу