Яка доля чекає на чотирилапих та їхніх дресирувальників

Минулого тижня представники Мінкульту зустрічалися з керівниками державних цирків. В Україні функціонує сім стаціонарних цирків: у Запоріжжі, Києві, Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі та Кривому Розі. Разом обговорювали алгоритм переходу на «цирк без тварин».

«Більшість розповідали про історію цирку і малюнки на античних фресках і вазах, любов і піклування про тварин в українських цирках, висловлювали турботу про дресирувальників, їхні родини і їхніх тварин, а також, що без тварин цирк збанкрутує, бо «люди приходять на тварин». У мене склалось стійке враження, що найбільші захисники фауни працюють у нас в цирках. Можливо. Заперечувати не буду», – поділилася своїми враженнями заступник міністра культури Ірина Подоляк.

Вже цього тижня керівники державних цирків повинні запропонувати алгоритм переходу. Усі сторони погоджуються, що це треба робити поступово, та все добре обміркувати. Головне питання: що робити з тваринами? Точної кількості диких та світських тварин, що задіяні у виставах, ніхто не може назвати. Адже в Україні ще є комерційні цирки-шапіто. Тварини, які виросли в цирку, вже не можуть повернутися до дикої природи – вони не виживуть. Зоопарки усіх не візьмуть – не вистачить місця. Без будівництва нового сучасного притулку буде складно – впевнені активісти і чиновники. Хто буде його фінансувати і контролювати утримання чотирьохлапих? Звісно, питань дуже багато. Кінцеву концепцію переходу до цирку без тварин ще треба детально розробляти.

В Україні тривають обговорення. У планах міністерства вже з 2021 року повністю заборонити експлуатацію диких тварин на арені.

До речі, у столиці Київська міська державна адміністрація вже заборонила пересувні цирки з тваринами. Першим стаціонарним закладом, де діє тимчасова заборона на виступи диких тварин, став цирк в Одесі (з вересня цього року).

За коментарем “Запорозька Січ” звернулася до директорки Запорізького державного цирку Тамари Зубко.

– Планують, не означає заборонили. На сьогоднішній день ми працюємо в рамках того закону, який діє в Україні. Ми дотримуємося встановлених умов утримання тварин. У нас є спеціальне приміщення, у штаті – ветеринарний лікар, – все, відповідно до букви закону, – запевнила нас Тамара Вікторівна. – На жаль, багато брехні і спекуляцій навколо цієї теми. Історії про жорстокі знущання над тваринами придумані тими, кому це вигідно. У Запорізькому державному цирку не працювали і не працюють дресирувальники, які використовують жорстокі методи дресури.

У Запоріжжі все за законом

За словами директора Запорізького державного цирку Тамари Зубко це дуже серйозна проблема і багатостороння. Треба більш глибоко підходити до її вирішення. Аналізувати і продумувати шляхи розв`язання разом із зоозахисниками. Працівники цирків переконують, що в Україні є закон про жорстоке ставлення до тварин. Його повинні дотримуватися. Вони вважають, що треба не забороняти, а суворіше контролювати утримання чотириногих артистів. Можливо, слід переглянути перелік тварин, які можуть працювати в цирку, наприклад, виключити занесених до Червоної книги.

Також зізнаються, що одна з проблем полягає в тому, що за дресуру беруться ті, хто не повинен цього робити. Цим і пояснюються багато нещасних випадків. Адже і це можна вирішити на законодавчому рівні. Так в Угорщині при міністерстві охорони здоров’я існує комітет, який проводить курси і знайомить дресирувальників із правилами перевезень тварин у транспорті. Дресирувальники складають іспит, отримують ліцензію. Можливо, таким шляхом треба йти і нам – сподіваються циркачі. Бо вони розуміють, що заборона тварин в цирку – це не тільки армія дресирувальників і асистентів без роботи. Цирк втратить частину глядачів. Багато людей йдуть з дітьми на виставу, щоб подивитися саме на тварин.

«Ні» знущанням

А ось зоозахисники переконані: тварин у цирках зазвичай утримують в жахливих умовах, при дресуванні використовують фізичне насильство. На їхню думку, жодна з установ не може забезпечити чотирилапим артистам гідні умови. Ситуація в комерційних пересувних цирках жахливіша, ніж в стаціонарних. – Ми не проти цирку, ми проти використання тварин, – говорить запорізька зоозахисниця Олеся Кулик. – Тваринам боляче і неприємно. Це стосується і зоопарків, і дельфінаріїв, і цирків. Заборонили закуповувати тварин для цирків – це вже добре! Якщо дресирувальники хочуть собі залишити тварин, то ніхто їх насильно відбирати не буде. Так, циркам доведеться змінити програми. Це абсолютно нормально. У світі існує багато країн, де такі заборони діють.

Світова практика

Часткова або повна заборона на використання диких тварин у цирку запроваджена вже у багатьох європейських країнах. У Німеччині є цирк Roncalli, який замість диких тварин використовує їхні голограми. Це задоволення не з дешевих. У цей цирк інвестували понад 500 тисяч євро. Там глядачам показують віртуальних слонів та верблюдів. І вистави користується неабияким попитом у глядачів. Таким чином знайшли компромісне рішення, яке влаштовує і прихильників цирку, і захисників тварин. Звісно, що українські цирки собі не зможуть цього дозволити.

Читайте також: Скільки запоріжці відпочиватимуть на новорічні свята

Текст: Світлана Вергун