В місті продовжуються дослідження території Олександрівської фортеці
Розкопки проводять в межах реалізації програми охорони пам’яток історії та культури Запоріжжя. Так з початку жовтня група юних археологів проводила розкопки на території одного зі скверів в районі Малого ринку. Що вдалося знайти, дізнавалася кореспондентка «ЗС» Влада Лядова.
Спочатку – про історію. Олександрівська фортеця є родоначальницею міста Запоріжжя. Її будівництво розпочалось з 15 серпня 1770 року, як вказують документи. Але навесні 1771 року через потужну повінь частина зведених земляних укріплень була підтоплена, що зумовило перенесення фортеці на сучасне місце.
Так залишки укріплень фортеці розташовані в межах сучасної Набережної магістралі, вулиць Поштової, Запорізької та Фортечної, розповідають фахівці. Саме тому, час від часу на цих вулицях археологи любителі і професіонали проводять розкопки, щоб більше дізнатися про історію нашого міста. І цей рік не став винятком.
У перших числах жовтня на території скверу на перехресті вул. Приходської та Шкільної дослідники пам’яток історії виявили залишки споруди, побудованої з матеріалів і в техніці, характерних для XVIII-ХІХ століття. У розкопках брала участь група з 8 підлітків під керівництвом досвідченого археолога.
– Це місце ми вирахували по картах, за власними розрахунками. Колись тут знаходилися казарми інженерних підрозділів Олександрівської фортеці. Нам вдалося знайти залишки стіни. Ми дуже раді нашому відкриттю, але на цьому не плануємо зупинятися, – розповів археолог, науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» Олег Тубольцев.
Також під час шурфування знайдені фрагменти скла, які за архаїчними ознаками можна віднести до XVIII століття. Ці знахідки дозволять уточнити окремі моменти з історії техніко-будівельної справи в Олександрівську і його передмісті, а також провести стратиграфічний аналіз культурних шарів періоду забудови Слобідки і сучасного Запоріжжя.
Поділилася своїми враженнями і наймолодша учасниця розкопок Ангеліна Єремєєва, яка вчиться у 9 класі. Як розповідає дівчинка, вона захоплюється археологією вже 5 років.
– Це дуже цікаво. Спочатку ми дивимося по картах можливе місце розташування об’єкта. Після, ділянку розбиваємо по квадратах 2 на 2 м і починаємо роботу. Якщо щось знаходимо, то залишаємо на своїх місцях. Це французька методика розкопок. Наприкінці чистимо, прибираємо і фотографуємо. Що може бути цікавіше, ніж власними руками доторкнутися до минулого, – поділилася Ангеліна Єремєєва.
До речі, вперше в історії місцевої археології виявили і зафіксували фрагменти укріплень у вигляді валів і ровів Олександрівської фортеці (цитаделі святого Іоанна) у 2019 році під час проведення рятівних археологічних робіт на території Запорізької гімназії №2.
– Минулого року, в ході розкопок, у нас були певні сумніви щодо того, яку саме частину фортеці нам вдалося знайти. Це дуже важливо, адже сучасна археологія дає можливість знаходження локальних місць – входу до фортеці, купецьких рядів, аптеки, казарм, будинку для генералітету. Наша головна мета – максимально чітко «нанести» залишки цієї фортеці на карту міста, щоб надалі продовжити її розкопки і знайти ще якісь об’єкти. Таким чином нам вдасться зменшити витрати фінансування і досягти більшого успіху, – додав Олег Тубольцев.
Нагадаємо, що за останній рік, серед визначних знахідок також можна виділити залишки торгових рядів Старого Олександрівська. Так в березні 2020 року в результаті археологічних досліджень при проведенні робіт з реконструкції елементів благоустрою скверу Піонерів виявили старовинні сходи, які ведуть до Нижнього Гостиного ряду Торгових рядів. Раніше Торговий ряд знаходився на теперішній вул. Поштовій. Колись залишки сходів були зруйновані під час Другої світової війни, у 1943 році, коли відбувалося звільнення Запоріжжя.
Так, останніми роками в Запоріжжі владою приділяється неабияка увага історичній частині міста, відродженню автентичного вигляду будівель. І Запоріжжя вже встигло зарекомендувати себе, як культурне місто, яке дбайливо та шанобливо ставиться до своєї історії. Бо з кожною новою знахідкою ми все більше дізнаємося про життя в минулому та етапи розвитку сучасного Запоріжжя.
Так днями презентували унікальний музей історії архітектури, який от-от відчинить свої двері для відвідувачів, якщо, звичайно, не завадить пандемія коронавірусу. Музей розташований в Олександрівському районі, в оновленій сучасній бібліотеці за адресою Гоголя, 66.
І під час реконструкції скверу Піонерів для огляду запоріжців передбачена історична інсталяція під спеціальним захисним склом. Все для того, аби кожен запоріжець мав змогу особисто «зануритися» в історію міста.
Олександрівська фортеця – це частина Дніпровської укріпленої лінії, яка була зведена в XVIII столітті для захисту від татарських нападів. Відлік її історії починається з 1770 року. Проіснувала вона недовго через втрату свого оборонного значення. Цього року Олександрівській фортеці виповнюється 250 років. Дослідження залишків споруди будуть продовжені з метою їх перетворення на справжній історико-туристичний об’єкт.
Цікавий факт
Торгові ряди на Базарній площі Старого Олександрівська розташовувалися на місці сучасного скверу Піонерів у 1874-1905 і 1911-1943 роках.
Читайте також: У Запоріжжі починають будівництво льодової арени