Впровадження реформи вторинної ланки призвело до суттєвого скорочення фінансування медзакладів

Нагадаємо, вчора мер Запоріжжя Володимир Буряк повідомив, що уряд прислухався до вимог міської влади Запоріжжя щодо перегляду реформи медзакладів вторинного рівня. Зокрема, як би дивно це не звучало, в своєму відеозверненні в “Інстаграмі” Президент Володимир Зеленський закликав голову міністерства охорони здоров’я Максима Степанова та профільний комітет Верховної Ради невідкладно запропонувати шляхи вдосконалення медичної реформи, щоб не допустити закриття сотень лікарень по всій Україні.

Через непродуманість змін у сфері медичного обслуговування пацієнтів лише у Запоріжжі під ударом опинилися 21 лікарня та понад 12 тисяч медпрацівників установ вторинного рівня. Як писав сайт “Запорозька Січ”, міська влада і мер Запоріжжя Володимир Буряк багато разів зверталися до центральної влади з вимогами переглянути другий етап реформи та відтермінувати її. Однак ці вимоги були почуті лише тоді, коли ситуація стала надто критичною. Через зміни у фінансуванні під загрозою закриття опинилися зокрема тубдиспансери, які підпорядковуються області. Для оперативного вирішення цієї проблеми Запоріжжя запропонувало взяти участь у співфінансуванні протитуберкульозних закладів та виділило на це з бюджету 10 млн грн.

На межі банкрутства опинились й лікарні міста. Причиною цьому стали наднизькі тарифи, які передбачила держава за надання медичних послуг. Як розповіла директорка департаменту охорони здоров’я міськради Вікторія Ушакова, майже всі тарифи не дозволяють у повній мірі виплачувати зарплату працівникам, як це передбачено договором, забезпечувати пацієнта медикаментами, харчуванням тощо. Особливо критичною ситуація виявилась для пацієнтів з гострими станами – інфарктами, інсультами, гострими хірургічними патологіями, адже вони вимагають значних коштів на медпрепарати. Це підтверджують і лікарі.

– Ті суми, які визначив центр –  на них неможливо надати повноцінну медичну допомогу за визначеними протоколами. Зокрема, за пакетом на хірургічну допомогу вартістю від 6 тисяч гривень не можливо провести якісне хірургічне втручання та забезпечити повноцінне післяопераційне лікування, довести його до логічного завершення, – зазначив директор міської лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги Дмитро Івченко.

Директорка 7-ї міської лікарні Ірина Смирнова зазначає, що нестачу коштів, які виділяють на лікування одного випадку, в лікарні відчули ще на етапі підготовки до реформи.

–  У реформу ми увійшли з 6-ма пакетами послуг. Вже на етапі підготовки ми розуміли, що коштів, які виділяються, буде явно недостатньо, незалежно від матеріального забезпечення лікарні. Неможливо прооперувати хворого за 4-5 тисяч, як і вилікувати важку пневмонію без збільшення тарифів. Хвилює і амбулаторно-поліклінічна послуга, тому що вартість одного відвідування вузького спеціаліста за тарифом – 49 грн. Сюди входить і зарплатня лікаря, і вартість аналізів. Тариф повинен бути щонайменше в тричі більшим, – зазначила Ірина Смирнова.

У скрутному становищі опинилися у стоматологічні поліклініки міста. Тариф на надання невідкладної стоматологічної допомоги складає 9 грн.

– Для того, щоб зберегти персонал, для того щоб забезпечити доступну медичну допомогу, коштів, які виділяються після початку чергового етапу медичної реформи, не вистачає. Не лише на зарплати, а й на лікарські засоби. Зараз ми в складному становищі, бо треба шукати кошти, щоб зберегти поліклініку та штат. На одне відвідування нам виділили 9 грн, а потрібно 200-300 грн на забезпечення послуги в достатньому обсязі, – розповіла директорка КНП «Стоматологічна поліклініка №2» Ольга Бригадир.

Лікарі наголошують, що реформа потрібна, але вона повинна враховувати усі ризики задля того аби і лікарі і пацієнти почували себе комфортно.

Читайте також: Скільки жителів Запорізької області одужали від коронавірусу