У Запоріжжі розпочався другий етап вакцинальної кампанії від COVID-19

Одночасно з мобільними бригадами розгорнули роботу і стаціонарні пункти щеплень при Центрах первинної медико-санітарної допомоги.  Отже, з 22 березня пропонувати щеплення стали звичайним мешканцям міста, зокрема, людям похилого віку, старшим за 80 років. Кореспонденти «Запорозької Січі» відвідали 2 амбулаторії, щоб подивитися, як це відбувається.

Стаціонарні пункти щеплень в кожному Центрі ПМСД

У Центрі ПМСД №10 мобільна бригада зі щеплення від ковіду створена 6 березня. Вона виїжджала для проведення щеплень в організованих колективах, які спеціалізуються на допомозі ковідним пацієнтам, а також у Запорізькому державному медичному університеті. 25 березня тут запрацював і стаціонарний пункт щеплень.

– Силами мобільної бригади вакциновано понад 800 осіб. У пункті щеплень, який вчора запрацював, щеплено 10 пацієнтів 80-річного віку. На сьогодні до електронного запису внесені 20 осіб. З понеділка ми будемо намагатися працювати на повну потужність і приймати по 30 людей на день, – розповіла заступниця директора з медичного обслуговування Центру ПМСД №10 Світлана Чернігівцева.

За її словами, якщо перший етап вакцинації передбачав добровільне щеплення медиків, які працюють із хворими на COVID-19, та військовослужбовців, то другий – літніх людей, яким виповнилося понад 80 років, сімейних лікарів та соціальних працівників. Нині використовується вакцина індійського виробництва Oxford/AstraZeneca (CoviSheld).

– В одному флаконі вакцини – 10 доз. Якщо ми не набираємо 10 пацієнтів віком від 80 років, на залишкові дози можемо залучати медиків та громадських діячів. Всі вакцини мають бути використані з моменту відкриття флакону впродовж 6 годин, і режим кабінету щеплень адаптований до роботи у відповідних умовах, – зазначила Світлана Чернігівцева.SHER5903

Серед охочих отримати першу з 2 доз вакцини у стаціонарному пункті Центру ПМСД №10 була головний позаштатний епідеміолог департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Ірина Макарова. Вона розповіла, що давно запланувала зробити щеплення, втім можливість з’явилася тільки зараз. За її словами, щеплення не дає гарантії, що людина не захворіє на ковід. Це може статися, але хвороба проходитиме в легкій формі, навіть зовсім безсимптомно. До того ж люди, що мають щеплення і все-таки хворіють, менше заражають навколишніх.

Ажіотажу немає

Заступник директора з медичного обслуговування КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» Вікторія Колодка розповіла, що люди, на жаль, не дуже активно бажають вакцинуватися. Лише приблизно 10% мешканців Шевченківського району старших за 80 років, кому зателефонували із такою пропозицією, не відмовилися від щеплення. Втім вакцину CoviSheld отримують у 10-дозних флаконах, тому на кожен день треба чітко розрахувати кількість пацієнтів, яка повинна бути кратна 10.

– На тиждень наш заклад отримав 150 доз. З урахуванням того, що відкритий флакон треба використати протягом 6 годин, коли охочих пацієнтів не вистачає, вакцинуємо медичних працівників всіх лікарень, навіть приватних, а також соціальних працівників, – розповіла Вікторія Колодка.SHER5877

На вакцинацію людина приходить із паспортом. Після бесіди з лікарем вона підписує інформовану згоду на щеплення.

– Якщо протипоказань до щеплення не виявиться, можна вакцинуватися. До протипоказань належать хронічні захворювання у стадії загострення, підвищена температура, онкологія у стадії хіміотерапії, прийом великих доз гормонів, – розповідає лікар кабінету щеплення Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Геннадій Семенець.

За його словами, у день щеплення пацієнт може приймати всі свої ліки.

Ін’єкцію роблять у спеціальній кімнаті: правшам – у ліву руку, лівшам – у праву.Після щепле

ння пацієнта не відпускають додому ще протягом 30 хвилин – медики спостерігають, чи не з’явиться алергічної реакції. Після цього часу, в разі погіршення здоров’я, треба дзвонити своєму сімейному лікарю.

До слова, поки що жодного ускладнення чи алергічної реакції на цю вакцину у жодного пацієнта не було.

– Після першої дози вакцини прізвище людини вноситься до державної електронної бази даних. Але лише після другої дози епізод закривається, і людина вважається щепленою від коронавірусу. Передбачається, що другу дозу отримаємо через 12 тижнів, – розповів Геннадій Семенець.

Як розповіла «Запорозькій Січі» Вікторія Колодка, в Центрі ПМСД №2 вже створено реєстр маломобільних пацієнтів, які згодні отримати щеплення.

– Ми вирішили, що доцільно буде вакцинувати одразу і тих, хто доглядає за лежачими хворими та людьми з інвалідністю. Але то все одно не 10 людей в одному помешканні. На жаль, відкритий флакон із вакциною перевозити не можна, бо не можна збовтувати його та змінювати температуру. Почекаємо, коли, як обіцяють, в Україні з’явиться однодозна вакцина Sinovac, яка буде в окремому шприці, – каже Вікторія Колодка.Вакцинація

Одним із перших, хто погодився вакцинуватися, став 83-річний Микола Григорович Литовський.

Він розповів «Запорозькій Січі», що дивиться передачі по телебаченню і знає, що вакцина від коронавірусу є запобіжником хвороби. Щеплення в своєму житті робив не раз, тож знає, що то таке.

Треба вакцинуватися, щоб не було проблем зі здоров’ям, якщо підхопиш коронавірус, знає і пенсіонерка Зінаїда Андріївна.– Я

давно чекала, коли в нашій амбулаторії зможу зробити таке щеплення. Нарешті зробила. І тепер я почуваюся захищеною. А оті всі балачки та залякування про погану якість вакцини навіть не слухаю, – каже жінка.

МОЗ вирішило, що вакцинація в Україні відбуватиметься у 5 етапів.

  • Перший етап: вакцинація медиків, які працюють із коронавірусними пацієнтами, людей у будинках для літніх і працівників таких закладів (приблизно 367 тис. людей).
  • Другий етап: вакцинація решти медиків, людей похилого віку та працівників соціальних служб (приблизно 2,5 млн людей).
  • Третій етап: вакцинація людей віком від 65 років, учителів і працівників правоохоронних органів та рятувальників (приблизно 7,2 млн людей).
  • Четвертий етап: вакцинація людей віком від 60 років, дорослих із супутніми хворобами та людей з інших груп ризику (приблизно 11 млн людей).
  • П’ятий етап: вакцинація інших категорій населення, які не входять до зазначених вище пріоритетних груп (приблизно 13 млн людей).

Записатися у чергу на вакцинацію можна у свого сімейного лікаря, через портал «Дія» або гарячу лінію МОЗ.

За даними ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України», всього з початку вакцинальної кампанії станом на 30.03.2021 в Запорізькій області охоплено першим щепленням 6207 осіб, із них:

  • 1167 – працівники стаціонарів, які надають допомогу пацієнтам із COVID-19, зокрема 1068 – медичний персонал, 99 – інший персонал.
  • 1474 – працівники інших стаціонарних закладів охорони здоров’я (ЗОЗ), зокрема 1228 – медичний персонал, 246 – інший;
  • 681 – працівники первинної медичної допомоги, зокрема 527 – медперсонал, 126 – інший персонал; – 28 – працівники мобільних бригад;
  • 165 – працівники екстреної медичної допомоги;
  • 97 – працівники системи громадського здоров’я;
  • 190 – працівники відомчих ЗОЗ;
  • 264 – публічні особи, громадські діячі тощо;
  • 197 – працівники соціальної сфери;
  • 186 – працівники приватних медичних закладів;
  • 368 – військовослужбовці;
  • 64 – працівники сфери освіти;
  • 7 – працівники структур державної безпеки;
  • 5 – працівники інтернатних закладів;
  • 1 – працівники місць обмеження волі (слідчих ізоляторів);
  • 556 – особи понад 80 років;
  • 580 – особи 60-79 років груп ризику;
  • 205 – особи 18-59 років груп ризику.

Як писав сайт “Запорозька Січ”, коронавірус в регіоні не здає позицій. Минулої доби небезпечну інфекцію діагностували у 627 жителів області, 15 людей померли від ускладнень, спричинених хворобою.

Читайте також: У Запоріжжі зачинили нічний клуб за порушення карантину – відео