Продаж продуктів харчування, неліцензованих алкогольних виробів, промислових товарів здійснюється цілком відкрито в багатьох місцях Запоріжжя

Адже торговці-нелегали добре розуміють, що з боку поліції питань до них майже не буває. А в іншому випадку – можна й домовитись. В цьому переконалися журналісти видання «Запорозька Січ” в минулу суботу на прикладі так званого ярмарку біля цирку.

Нагадаємо, що минулої середи міський голова Володимир Буряк підписав Розпорядження №299р від 13.11.2019 Про внесення змін до розпорядження Запорізького міського голови від 18.12.2015 №445р «Щодо призупинення проведення ярмарків». Таким чином, «керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою запобігання неорганізованої торгівлі на майдані біля ДП «Запорізький державний цирк», була заборонена торгівля на цієї ділянці.

В цьому ж документі було звернення до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області та управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України – забезпечити контроль за недопущенням в’їзду автотранспорту суб’єктів господарювання та реалізації будь-якої продукції на зазначеній території».

Площа біля цирку зустріла нас традиційним бедламом під назвою «ярмарок». Торгівці – все ті ж, як і минулого тижня, товари також. Умови торгівлі – с тими самими порушеннями всіляких норм та правил. Про санітарні вимоги до риби, якою торгують прямо з землі, чи м’яса «під мухою» серед зграй собак – мова не йде. Документів на товар чи право на торгівлю ніхто не показує: чого нема – того немає. У відкриту йде розпродаж саморобної горілки та інших міцних витворів. Стихійні стоянки автомашин, що привезли товар, заполонили весь вільний простір. Про заборону торгівлі наче й чули, але вважають за краще «прикинутися шлангом».20191116111752_SHER9573

Що ж до цін, якими заманюють на ярмарок, то вони цілком схожі з іншими ринками. І якщо в супермаркетах акції – то ярмарок «курить бамбук». А за рахунок сумнівної якості та обважування – то економія виходить зі знаком мінус.

Надивившись на весь букет порушень, журналісти «Запорозької Січі» звернулися до поліцію по телефону «102». Детально перерахували цілу низку статей Кодексу України про адміністративні порушення. Та стали чекати на приїзд представників поліції.

На місце прибуло два патрульних, які відразу заявили що це не зовсім їх справа, та дільничний інспектор Вознесенівського відділення поліції Едуард Масонов. З останнім вийшла така розмова.

– Мабуть, треба щось робити. Фіксувати порушення та протоколи складати?

– А що можемо зробити, коли нас тут три працівника поліції на 150 торгових точок? Як скласти протоколи?

– Що заважає викликати додаткові сили?

– Крім мене у Вознесенівському райвідділі дільничних немає. Але є наказ, щоб спільно із районною адміністрацією виходити і робити. Хтось буде складати за порушення благоустрою, хтось – по стихійній торгівлі.

– Але це буде колись та можливо. А зараз – невже не вважаєте, що порушення скрізь?

– Що я вважаю – це я вважаю. Чи здійснюються правопорушення – відповісти не можу.

– Тож давайте разом підемо – ми покажемо де і що.

– От самі і йдіть. А сам піду сам. Чому я з вами повинен йти?

20191116121422_SHER9594

Нагадаємо – поліцейські прибули саме за нашим викликом. То чому ж таке ставлення то громадян, які звернулися на «102»? Чи це такий метод відучити турбувати поліцію своїми зверненнями та не лізти в чиїсь шерифскі справи.

– Були раніше звернення щодо порушень під час ярмарку на цій території?

– Я такі заяви на розглядав.

– А чи взагалі відомо вам, що тут заборонено торгувати?

– Мені це не відомо. Про опубліковане відповідне розпорядження міського голови чую від вас вперше. Керівництво таку інформацію до нас не доводило.

Врешті решт поліцейські подужали пройти метрів з п’ятдесят скрізь ярмарок. Правда, ні з ким із продавців не розмовляли. Все більш – по телефону. Щось вирішували. Зрозуміли, що журналісти не відстають, та запросили відійти у сторінку. Де цілий дільничний Масонов зробив офіційну заяву:

– Ця інформація буде доведена до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області. Зараз буде розроблятися план по боротьбі за стихійною торгівлею. Силами одного райвідділу це зробити не вийде. А сьогодні ніяких заходів здійснено не буде.

Ну, а поки чекаємо на офіційну заяву керівників цього місцевого шерифа. Бо дуже хотілося б дізнатися, хто дозволив користуватися Законами України – в тому числі Адміністративним кодексом – в якості туалетного паперу. Може, нарешті, розкажуть, скільки коштує «не бачити» порушень та «не змогти» на них реагувати. В яку сама суму оцінили безпеку громадян. Бо, здається, все це – складові чийогось посадового крісла або «зірок на крилах».

20191116113808_SHER9586

Довідка від «ЗС» – порушення на ярмарку

Стаття 152 КУпАП. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 Стаття 155-2. Обман покупця чи замовника

Обмірювання, обважування, обраховування, перевищення встановлених цін і тарифів або інший обман покупця чи замовника працівниками торгівлі, громадського харчування і сфери послуг та громадянами – суб’єктами підприємницької діяльності під час реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг тягне за собою накладення штрафу від двох до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення, або вчинені у великих розмірах, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Примітка. Обманом покупців чи замовників у великих розмірах слід вважати обман, що спричинив громадянинові матеріальну шкоду у сумі, що перевищує три неоподатковуваних мінімуми доходів громадян.

Стаття 156. Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами

Роздрібна або оптова, включаючи імпорт або експорт, торгівля спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії (якщо необхідність одержання такої ліцензії встановлена законом) або без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Стаття 156-1. Порушення законодавства про захист прав споживачів

Відмова працівників торгівлі, громадського харчування та сфери послуг і громадян, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях, у наданні громадянам-споживачам необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товари (роботи, послуги), їх кількість, якість, асортимент, а також про їх виробника (виконавця, продавця), у навчанні безпечного та правильного їх використання, а так само обмеження прав громадян-споживачів на перевірку якості, комплектності, ваги та ціни придбаних товарів тягнуть за собою накладення штрафу від одного до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відмова особами, зазначеними у частині першій цієї статті, громадянину-споживачу в реалізації його права в разі придбання ним товару неналежної якості тягне за собою накладення штрафу від одного до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Надання виробниками або особами, зазначеними у частині першій цієї статті, недостовірної інформації про продукцію, в разі якщо ця інформація не зашкодила життю, здоров’ю та майну споживача, тягне за собою накладення штрафу від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 160. Торгівля з рук у невстановлених місцях

Торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.

Торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами – тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.

Читайте також: Стихійна торгівля в центрі Запоріжжя: детальний розбір