Минуло літо, але справ у саду, як і раніше, залишається багато

Потрібно вчасно зібрати урожай, привести до ладу дерева, зайнятися пересаджуванням та обрізанням ягідних кущів, а на городі – полуницею, яку теж потрібно обрізати, і багато чим іншим.

Збираємо врожай

Цього місяця необхідно зняти зимові сорти яблук і груш з дерев, прибрати капусту, буряк, моркву, помідори, перець, кабачки та інші овочеві культури. Час прибирання залежить від культури і погодних умов. Наприклад, помідори, ранню білокачанну капусту обов’язково прибирають на початку місяця. Пізня капуста, морква і буряк цілком можуть залишатися на грядках до кінця місяця або навіть до другої декади жовтня.

Якщо ви ще не викопали картоплю, саме час це зробити – не чекайте дощів. І все ж спочатку переконайтеся, що бульби визріли – шкірка повинна бути щільною і не зніматися. Картоплю при викопуванні не кидайте у відро, а обережно кладіть. Травмовані бульби легко захворюють. Одразу після викопування просушуємо її, розсипавши тонким шаром, а потім переносимо в приміщення на 2-3 тижні. За цей час на бульбах рубцюються ранки, нанесені під час прибирання, виявляються хвороби. Спускати картоплю в підвал не поспішаємо: там волого і тепло. Та й підготувати сховище потрібно для прийому нового врожаю.

Збираючи яблука, не струшуйте і не збивайте їх з гілок. Травмовані не будуть довго зберігатися. Яблуко треба обережно, без натиску, взяти в руку і просто повернути за або проти годинникової стрілки, і воно легко відірветься. А от грушу краще не крутити – просто підніміть плід вгору, і ніжка сама відвалиться.

Плоди яблук, уражені плодовою гниллю або гіркою ямчатістю (навіть точковими ураженнями), не можна закладати на зберігання. А, скажімо, уражені паршею на початку літа плоди можуть зберігатися непогано. Але якщо вони вражені пізньою паршею, наприклад, у серпні, плоди в сховищі загниють. Так само, як і плоди, пошкоджені листокруткою або плодожеркою другого покоління.

Якщо ви бачите на городі після збору врожаю рослини, які вже не здатні родити, одразу ж виривайте їх із землі з корінням. Важливо це зробити вчасно, щоб хвороботворні бактерії та спори грибів не потрапили в ґрунт. Наприклад, збудники фітофтори.

Варто також почистити і закласти на зберігання цибулю, яку раніше зібрали з городу. За цей час вона повинна була встигнути просохнути у сухому, добре провітрюваному місці.

Та готуємо новий

Підготуйтеся до посадки зимових сортів цибулі і часнику. Їх необхідно висіяти в кінці місяця. Дочекайтеся відповідної погоди: денна температура повітря не повинна перевищувати 7°С. Слідкуйте за тим, щоб грядки для зимових посадок не перебували в низинах. Інакше в них буде застоюватися вода, а насіння або саджанці просто згниють, і вся ваша робота зійде нанівець.

Якщо полуницю ви не встигли посадити в серпні, постарайтеся зробити це до середини вересня, щоб до початку холодів вона встигла як слід прижитися. Основний догляд за нею – полив, присипка оголених коренів, звільнення полуничних сердечок, розпушування міжрядь.

Також викопайте відцвілі багаторічники на клумбах, розділіть їхні кореневища і розсадіть.

Вересень – гарний місяць для посадки нових кущів смородини та підготовки ям для саджанців плодових дерев. На початку вересня приготуйте їх, щоб висадити саджанці на початку жовтня.

У саджанців ягідних чагарників обріжте поламані гілки після листопаду. Зріжте і спаліть кінці пагонів, уражені борошнистою росою. Саджати рослини краще з 20 вересня по 10 жовтня. Восени ягідники при посадці не обрізайте (крім малини, якій обрізка підвищує зимостійкість). Пагони неморозостійких сортів малини наприкінці вересня пригніть обережно до землі уздовж ряду і підв’яжіть до сусіднього куща.

Можна присипати землею горизонтальні відводки смородини, аґрусу, жимолості, чорноплідної горобини для розмноження.

Якщо навесні ви зробили відводки чагарників, в кінці вересня можете їх викопувати і саджати на постійне місце.

Для профілактики хвороб можна обприскати кущі 1-процентною бордоською рідиною.

Ловчі пояси та обробка пристовбурових кіл

Для захисту дерев від зимового п’ядуна, самки якого пізньої осені підіймаються по штамбу для відкладання яєць на листя, накладіть клейові кільця або змащені невисихаючим клеєм зсередини картонні воронки, спрямовані розтрубом вниз.

Обробка пристовбурних кіл дерев і чагарників – також важливий осінній захід. Перекопування ґрунту допоможе розпушуванню та проникненню туди повітря і вологи.

Крім того, це порушує звичні умови перезимівлі шкідників – пильщика, гусеней і лялечок шкідливих метеликів. Частина їх потрапляє при перекопуванні в глибину і навесні не може вибратися, частина вивертається на поверхню ґрунту і гине від морозів.

Але не слід глибоко перекопувати ґрунт під деревами, щоб не пошкодити мичкувате коріння. Досить легкого розпушування верхнього шару. А головне, ви своєчасно забезпечите корисну діяльність мікроорганізмів, які створюють родючий ґрунт.

Сіємо сидерати

Якщо закуповувати тоннами перегній вам стало дорого, а землю чимось потрібно здобрити, то для цього згодяться і зелені добрива. Наприклад, після збору картоплі у вас залишається, як правило, велика ділянка вже перекопаного городу в який достатньо посіяти, так звані, сидерати, заволочити все це граблями і добре полити водою. В якості зелених добрив підійдуть: гірчиця, фацелія, овес, горох, жито. Ці сидерати до настання стійкої холодної погоди закладіть неглибоко в ґрунт, і навесні будете мати грядку з відпочилою, удобреною землею. При цьому, від більшості з них навіть не буде залишків, адже в зимові морози вони просто вимерзнуть. А от, скажімо, з житом треба бути обережним – не приберете до зими, і потім всю весну вам доведеться викорчовувати вже цілі кущі.

Читайте також: Чим корисне сало