Проблема відкритих люків стоїть досить гостро в нашому місті. Небезпека підстерігає містян мало не на кожному кроці, ЗМІ чи не щодня повідомляють про те, як у черговий люк без кришки провалюються і дорослі, і діти, і тварини. ДТП через відкриті люки –
також не рідкість. Чому в місті склалася така ситуація, дізнавалася «ЗС».
Проблема набула серйозних масштабів
Як зазначають запорізькі медики, останнім часом зросла кількість випадків падінь у колодязі, що призвели до серйозних травм у потерпілих.
– У квітні 2018 року школяр провалився у відкриту каналізацію в районі Нікопольського повороту в Хортицькому районі нашого міста. На щастя, хлопець був не один, а з другом, який дивом витягнув його. Постраждала дитина отримала черепно-мозкову травму і гематоми, – розповів голова незалежної профспілки працівників швидкої медичної допомоги Запоріжжя Анатолій Сидоренко.
Ще один інцидент трапився у Заводському районі буквально на цьому тижні – жінка у стані алкогольного сп’яніння впала у каналізаційний колодязь. Вона не помітила під ногами відкритий люк і провалилася в нього. Про те, що на дні колодязя з кабелем лежить людина, у «Кобру» повідомила випадкова перехожа, яка почула крики про допомогу. Як розповів заступник начальника ЗКСВАРС «Кобра» Едуард Нехорошев,  постраждалу, вага якої становить близько 90 кг, дістали з колодязя за допомогою драбини та іншого обладнання. Вона була дуже п’яна, і їй пощастило відбутися невеликими тілесними ушкодженнями. Рятувальники передали жінку співробітникам «швидкої допомоги».
У Дніпровському районі, на перетині вулиць Платова і Пантелеймона Куліша, вже багато років відкрито каналізаційний колодязь. Місцеві жителі дуже занепокоєні даною ситуацією, оскільки на вулиці грає багато дітей, які щодня наражаються на небезпеку. Так само жителі вулиці відзначають, що в 100 метрах від даного люка знаходиться школа.
-Не пам’ятаю, коли люк виявився відкритим. Мені здається, так було завжди,- говорить житель вулиці Платова Олександр.33944904_378690729317604_8566345364595015680_n
Ще одна проблема полягає в тому, що люк засмічений. Це обтяжує відповідним інстанціям процес потрапляння до пожежного гідранта.
Хто винний?
Крадіжка люків, власне як і крадіжки кабелів, це ще один спосіб наживи. Хоча сьогодні більшість комунальних підприємств встановлюють залізобетонні, бетонні люки замість металевих, у деяких випадках (наприклад, на дорогах) люк має бути з металу.
Вирішують проблему відкритих колодязів не лише комунальники, а й самі запоріжці. Для цього достатньо залишити заявку в контакт-центрі «15-80».
Механізм роботи контакт-центру наступний: оператор ставить заявнику питання щодо розташування колодязю та того, що в ньому знаходиться. Ці дані необхідні для того, щоб визначити балансоутримувача, який, у свою чергу, має вирішити проблему. Якщо це територія прибудинкова – на місце має виїхати майстер і обстежити люк. Якщо це територія загального користування, а приналежність люку невідома, звернення передається на муніципальну аварійну службу для вжиття запобіжних заходів (огородити провалля чи банально поставити гілку) та встановлення балансоутримувача. Якщо й після приїзду аварійки господаря не визначено, приналежність люка встановлює районна адміністрація.
Як зазначає начальник підрозділу контакт-центру«15-80» Наталія Вітвицька, за останній рік кількість звернень щодо відсутності люків збільшилась у кілька разів.
– Ми ведемо щоденну статистику за всіма зверненнями, зокрема й за люками. Кожен люк має свого балансоутримувача. Ними можуть бути КП «Водоканал», Концерн «МТМ», КП «Наше місто»,
КП «Запоріжремсервіс», районні адміністрації, управляючі компанії. Окрім муніципальних служб, балансоутримувачем люків є ПАТ «Укртелеком», і саме з його люками ми маємо великі проблеми, – зазначила Наталя Вітвицька.
Як зазначає начальник підрозділу, згідно статистики можна простежити, що муніципальні служби своєчасно вирішують проблему: заявка або закривається, або має статус «у роботі». Так, на 24.05.2018 року КП «Водоканал» мало у роботі 5 люків, на наступний день роботи були виконані, КП «Наше місто» мало у роботі 13 люків, на наступний день – 7, Концерн «МТМ» – 8, на наступний день 7. Ситуація з управляючими компаніями приблизно така ж.
На цьому фоні станом на 25 травня у роботі у ПАТ «Укртелеком» – 417 люків. Загальна кількість вкрадених за даними контакт-центру – 429. Станом на 25.01.2018 цифра становила 224 люки. Тобто більше, ніж за рік, «Укртелеком» накрив лише 12 колодязів, у той час як
КП «Наше місто» – 167, КП «Водоканал» – 774, Концерн «МТМ» – 136.
– Цифра «Укртелекому» має ефект сніжного кому і щоденно наростає. Дане питання підіймалось на рівнях департаментів, заступників міського голови, однак до сьогодні ми маємо такі цифри, – зазначає Наталя Вітвицька.

Отримати пояснення від ПАТ «Укртелеком» нам не вдалося. Однак з власних джерел нам стало відомо, що більше року тому у структурі пройшли зміни, через що було скорочення персоналу та підрозділів. Раніше «Укртелеком» самостійно виробляв люки для своїх колодязів, однак вже більше року цим не займається, а закуповує необхідне у приватних фірм. Усунення проблеми забирає багато часу, а люків тим часом стає все менше. Жертвами крадіїв та
ПАТ «Укртелеком» залишаються звичайні люди, тварини, які травмуються через чиєсь бажання наживи та байдужість.
ДСНС повідомляє
За поточний рік бійці ДСНС тричі залучались на рятувальні операції з порятунку людей та тварин з колодязів. Перший випадок трапився 19 лютого – по вулиці Європейській у Комунарському районі була необхідна допомога людині, яка впала в колодязь. На щастя, потерпілий не отримав травм. Вибратися чоловіку допомагали 5 рятувальників, які за допомогою штурмової драбини дістали його. Подібний випадок трапився й 22 травня на вул. Рекордна Вознесенівського району.
Проблема актуальна й для інших міст області. Так, 13 квітня, у місті Бердянськ на вулиці Туристична сталась нештатна подія: на території колишнього заводу в колодязь глибиною 4 метри впало цуценя. Літня жінка, яка періодично підгодовувала безпритульну собаку та трьох її дітлахів, почула, що один із «безхатьків» у пастці, і викликала рятувальників. Прибувши на місце виклику, бійці ДСНС по спецдрабині спустилися вниз та дістали песика з колодязя на поверхню. Пізніше, у цей же день, до Служби порятунку надійшло повідомлення від чоловіка, який стверджував, що його собака потрапила в неексплуатований колодязь неподалеку від місця події, яка сталася вранці. Як з’ясувалося, вівчарка господаря, який попрохав про допомогу, вже три дні не могла вибратися із 3-метрового полону. Рятувальники за допомогою штурмової драбини та спеціального знаряддя витягли собаку та неушкоджену повернули стурбованому господарю.
Офіційно
Як повідомили у прес-службі Управління патрульної поліції в Запорізькій області, лідером з виявлення та попередження крадіжок комунальної власності в місті є Заводський район. Так, протягом 2018 року особовим складом було попереджено та виявлено 146 фактів крадіжок комунальної власності, внаслідок чого були затримані особи, які обґрунтовано підозрюються у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень. Серед них 24 факти – це крадіжки люків.
За дане порушення передбачена стаття 185 ККУ, згідно якої таємне викрадення чужого майна (крадіжка) карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.