Через реформу запорізькі медзаклади опинились на межі банкрутства

Про це повідомив мер Запоріжжя Володимир Буряк на своїй офіційній сторінці у “Фейсбуці”.

Міський голова зазначив, що з 1 квітня змінилися принципи фінансування послуг медичних установ вторинного рівня. Відтепер запорізькі лікарні отримують кошти виключно через Національну службу здоров’я України. За словами міського голови таке «реформування» швидко призвело до негативних наслідків: суттєвого скорочення фінансування, звільнень медпрацівників і соціальної напруги.
Мер Запоріжжя Володимир Буряк зауважив, що 2 місяці назад акцентував на цих проблемах  увагу президентської вертикалі, а також запропонував допомогу міста в співфінансуванні тубдиспансерів, які планувалося закрити. Але всі заклики та пропозиції було проігноровано.

– У результаті сьогодні ми стикаємося з тотальною нестачею фінансування медичної сфери міста з центру – за різними видами послуг вона складає 30-70%, а це 400 млн грн! Наприклад, на лікування інсульту лікарня отримує 16 тис. грн. при реальній потребі в 30 тис. грн. Незрозуміло, що буде зі стоматологіями, на певні послуги яких передбачено по 9 грн, а на інші – взагалі жодної копійки. Тож наші медзаклади, які перейшли в формат некомерційних комунальних підприємств, стали банкрутами. Сума коштів, які виділяє НСЗУ, не покриває навіть зарплати, а про розвиток медзакладів і підняття зарплат медикам мова взагалі не йде. При цьому механізмів співфінансування з міського бюджету не було розроблено через відсутність чіткого розмежування повноважень між державою та органами місцевого самоврядування, – наголосив Володимир Буряк.

Міський голова зазначив, що в нинішніх умовах вишукати додаткові кошти в міському бюджеті досить важко. Лише на боротьбу з коронавірусом з бюджету міста було екстрено спрямовано 100 млн грн. Також щороку місто виділяє десятки мільйонів гривень на придбання обладнання, ремонти медзакладів, міські програми, зокрема заміни кришталиків, ендопротезування, зубопротезування тощо. Однак зараз не зрозуміло, як тепер фінансувати міські лікарні, не порушивши при цьому закон.  Крім того, до лікарень, які фінансуються НСЗУ, висуваються якісь надвимоги щодо обладнання, при тому що за останні роки держава не допомагала в його оновленні.

Не менш важливим є питання перегляду самих пакетів медичних послуг. Тому що після реформування припиняється  фінансування багатьох вкрай важливих послуг. Зокрема, це стосується функціонування психіатричних установ, а також протитуберкульозних закладів. Нагадаємо, Запоріжжя виділило з бюджету 10  млн грн на тубдиспансери.

Мер Запоріжжя Володимир Буряк звернувся до центральних органів влади з вимогою терміново вирішити ці проблемні питання.

– Тільки перегляд бюджетної політики щодо медичної сфери, перегляд встановлених НСЗУ тарифів на медичні послуги дасть можливість зупинити шквал негативу як з боку лікарів, так і з боку пацієнтів. Ми не маємо права, особливо у час пандемії, допустити закриття лікарень, скорочення професійного персоналу, мотивації медпрацівників і погіршення якості обслуговування пацієнтів! Це призведе до тяжких наслідків, – підкреслив Володимир Буряк.

Читайте також: Мер Запоріжжя Володимир Буряк нагадав Офісу Президента про обіцяні доплати медикам за боротьбу з коронавірусом