Науковці всього світу вже не один десяток років торочили нам про суттєву зміну клімату на планеті

І ось, схоже, це вже відбувається.

Морозів не буде?

Зокрема, українцям доведеться відвикати від колишніх сніжних, морозних зим і звикати до європейських – похмурих, дощовитих і сльотавих. А також до того, що літо у нас тепер стане довшим. Не буде винятком і 2021 рік. Як і в попередні кілька років, напевно, знову будуть зафіксовані температурні рекорди і незвичні погодні аномалії.

Своїми прогнозами поділилася завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАНУ Віра Балабух.

Вона зазначила, що 2020 рік був найтеплішим в Україні за всю історію метеоспостережень, у нас навіть не було метеорологічної зими. Так, коли температура перевищує середньорічну на понад 2 градуси, стаються суттєві кліматичні зміни в природі, передусім в екосистемах. А в 2020 році в Україні середньорічна температура повітря виявилася вищою за звичайну на понад 2,5-3 градуси. Майже у всі місяці, крім квітня і травня, температура повітря була вищою за норму. 6 місяців 2020-го були найтеплішими за останні 140 років. Значення середньомісячної температури нерідко перевищували норму на 5-7 градусів і більше, а середні за добу – на 10-15. Вперше на всій території країни не було метеорологічної зими (коли період із середньодобовою температурою нижче 0 градусів триває довше 5 днів), був відсутній і сніг. А осінь виявилася найтеплішою з кінця XIX століття, адже літо затрималося до середини жовтня.Погода на год

У 2021 році є великі шанси повторити все це, що вже і демонструє нинішня тепла зима. За оцінками Всесвітньої метеорологічної організації, очікується, що 2021 рік також буде аномально теплим. За словами Віри Балабух, нинішня зима буде теплою, але похмурішою і з більшою кількістю опадів, ніж попередня. Переважно, на нас чекають дощі та мокрий сніг. Причиною цього буде активніше формування циклонів в Атлантиці, які здебільшого впливають на погоду в Україні. Але це не свідчить про повну відсутність морозів.

Так, навесні та влітку на погоду у світі й Україні впливатиме такий природний феномен, як Ла-Нінья (іспанською «Дівча») – це кліматичне явище, що регулярно виникає в тропічних широтах південної частини Тихого океану. Його суть у тому, що стабільний східний вітер жене теплу воду від берегів Перу і Чилі в бік Індонезії та Австралії. Через це на поверхню підіймається холодна вода з морських глибин, і в регіоні настає похолодання.

«Ла-Нінья підсилює циклонічну активність не тільки в Тихому океані, а й в Атлантиці, – аналізує Віра Балабух. – Це означає, що циклони, які неминуче проходитимуть з заходу і південного заходу через територію України, виявляться потужнішими, ніж торік. А циклони, як відомо, несуть опади – дощі, град, і нерідко супроводжуються бурями і грозами», – підкреслила кліматологиня.

Січень – місяць контрастів

Прогноз відомого народного синоптика Леоніда Горбаня теж показує, що вже січень стане місяцем контрастів. Та й хто-небудь із вас пам’ятає на Різдво (7 січня) +8 градусів за Цельсієм в Запоріжжі? До того ж ми вкотре зустріли Новий рік без снігу. Лише від 10 січня Горбань напрогнозував похолодання та невеликий сніг. Передбачення справдилось. 13 січня Запорізький регіон накрила негода. Спочатку був сильний снігопад, а з 15 січня на область прийшли хрещенські морози.

А в другій половині місяця ми побачимо навіть справжню зиму. Снігу за 2 тижні випаде від 10-15 см на півдні України і до 30-40 на півночі. Морози Леонід Горбань також прогнозує серйозні: на Водохреще (19 січня) вночі під -20 градусів, а після Водохрещі – до -25 градусів.

Те, що цього року січень виявиться на 2-2,5 градуси теплішим середніх багаторічних значень підтвердив і заступник директора Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко.
«Середня місячна температура передбачається 0-4 градуси морозу, в південній частині України місцями 1-3 градуси тепла, – уточнив Анатолій Прокопенко. – Снігу випаде небагато, переважно це буде мокрий сніг, сніг з дощем, а то навіть і крижаний. Тобто очікується більше днів з ожеледдю та ожеледицею на дорогах», – зазначив він.

А в цей час в Іспанії…

Так, 6 січня в Піренеях у північній частині Іспанії вдарили рекордні морози, похолодало до -34,1°C. Різке похолодання принесло в Іспанію поривчастий вітер і сильні снігопади, а також встановило новий температурний рекорд. Він на 2 градуси холодніше, ніж рекорд 1956 року, коли в муніципалітеті Лерида на північному сході Іспанії була зафіксована температура -32°C. Державне метеорологічне агентство Іспанії підтвердило, що зареєстрована температура стала найнижчою за всю історію спостережень на Піренейському півострові. У північно-західній частині Іспанії, недалеко від міста Луго, поліція врятувала 75-річного чоловіка, який заблукав під час хуртовини, вибравшись з машини, що застрягла в заметі. Станом на 9 січня через снігопади в Іспанії загинули 4 людини.

Прогноз Ванги теж невтішний

Нещодавно один з друзів Ванги (Сергій Косторний) опублікував її прогноз стосовно кліматичних змін у 2021 році і те, коли нарешті почне зникати коронавірус. За його словами, ситуація з коронавірусом зміниться на краще після дня весіннього рівнодення (20 березня 2021 року). Проте, світ чекають і нові виклики. Так, влітку вода змиє значні прибережні території Америки та інших морських держав, що розташовані не так високо над рівнем світового океану. Цей потоп завдасть великої шкоди і багатьом країнам Європи (певно, у зв’язку із потеплінням прискориться танення льодовиків). До того ж скрізь підуть сильні зливи та «кров’яні дощі», які принесуть людям нову світову хворобу.

Так воно буде чи ні – побачимо незабаром.

Читайте також: Запоріжці купаються у крижаній воді