Глобальні кліматичні зміни відчутні в Запорізькому регіоні

Глобальна зміна клімату – одна з найгостріших екологічних проблем, які стоять перед людством.  Згідно з прогнозами провідних міжнародних наукових центрів з дослідження клімату, протягом найближчих десятиліть температура підвищиться на 2-5 градусів за Цельсієм. Такі темпи глобального потепління спричинять серйозні погодні зміни, і різні екосистеми опиняться під загрозою зникнення. Судячи з того, що цього літа в Україні ми спостерігаємо природні явища, яких до цього не було в наших краях – тропічні зливи з градом, буревії, аномальна спека – кліматичні зміни вже розпочалися.

Погодні гойдалки

Холодна весна змінилася аномально мокрим літом. Протягом червня Україну заливало. Погода чи не кожного дня лякала запоріжців рясними дощами, грозами, буревіями та спекою.
20-21 червня Запоріжжя, а потім і ще кілька регіонів України затягнула пилова завіса.

В Укргідрометцентрі припустили, що пил і пісок міг принести південно-східний вітер з Астраханської області РФ.

29 червня у Запоріжжі сталася чергова масштабна злива з градом, шквальний вітер досягав 15-20 м/с.

Липень теж почався зі спеки та злив із грозами.гроза2

Погодні гойдалки будуть продовжуватися і далі – такі прогнози кліматологів.

Чим погані зміни клімату?

Існує така думка, що з глобальним потеплінням в світі стане лише тепліше. Але насправді на нас чекають зміни клімату, які тягнуть за собою такі екстремальні природні явища, як посухи, повені, сильні урагани, затоплення прибережних районів і поселень, аномальні температури. І існуванню сотень мільйонів людей проблема зміни клімату вже до кінця цього століття є серйозною загрозою.

Основною причиною порушення кліматичного балансу є використання викопного палива та неефективне споживання енергії. Парникові гази CO2 (вуглекислий газ), CH4 (метан) та N2O (закис азоту), що утворюються внаслідок діяльності людини, здатні викликати посилення парникового ефекту.

У Запоріжжя є план дій на випадок кліматичних змін

Під час кліматичної конференції на «Еко Форумі-2020», на секції «Адаптація до наслідків зміни клімату», начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради Гліб Золотарьов представив план з адаптації до наслідків ймовірного погіршення клімату в Запоріжжі.

– Було проаналізовано вразливість нашого міста до основних ймовірних негативних наслідків. Розроблено концептуальні та практично-адаптаційні заходи. З конкретним планом дій маємо можливість об’єднати зусилля громади, місцевої влади, бізнесу та експертного середовища та спрямувати їх на зменшення вразливості міста та подолання проблем і запобігання загрозам, пов’язаним із цією проблемою. Все це потрібно для забезпечення більш комфортних і безпечних умов життя в місті, – зазначив Гліб Золотарьов.

Літо стало довшим на 5 днів, а зима – коротшою на 14

Проведений аналіз величини середньої за рік температури повітря у Запоріжжі за 30-річний період (1989-2018 роки) виявилась вищою на 0,5?С порівняно з нормою (+9,4?С), і склала +9,9 градусів С.

Разом із підвищенням середньорічної температури повітря відзначається також і зростання максимальної температури. До 1998 року максимальна температура лише в окремі роки перевищувала позначку +35  градусів С, а після 1998 року це вже стало звичайним явищем.

Значно збільшилася і кількість спекотних днів, коли температура повітря в полуденні години досягала та перевищувала +30  градусів С.гроза

За останні 20 років у порівнянні з базовим періодом 1961-1990 тривалість літа збільшилась в середньому на 5 днів, а тривалість зими скоротилась в середньому на 14 днів.

Як змінюватиметься погода

За висновками Українського гідрометеорологічного інституту (Укр­ГМІ) у Запорізькій області, у тому числі і у Запоріжжі, можливо спрогнозувати наступне:

  • Середня за рік температура у 2020-2050 роках буде продовжувати зростати.
  • Практично не викликає сумнівів збільшення тривалості літа та максимальної тривалості спекотного періоду.
  • До середини ХХІ ст. кількість опадів за рік збільшиться на 7%. Дуже ймовірно, що цей ріст буде зумовлений переважно збільшенням опадів взимку. Протягом інших сезонів кількість опадів також зросте, але ці зміни будуть несуттєвими.
  • Суттєве збільшення кількості та інтенсивності опадів взимку, що супроводжуватиметься значним ростом мінімальної температури повітря, може призвести до збільшення числа днів з дощем і зменшення числа днів зі снігом, збільшення повторюваності зливового та мокрого снігу, налипання мокрого снігу, ожеледиці.
  • Збільшення максимальної температури повітря влітку зумовить зростання посушливості: практично не викликає сумнівів збільшення кількості днів з атмосферною посухою, коли максимальна температура повітря перевищує 25°С, а відносна вологість – менше 50%.

Робочою групою з розробки Плану дій з адаптації до наслідків зміни клімату міста Запоріжжя, створеною розпорядженням міського голови від 26.09.2019 №275р, проведено експертну оцінку вразливості міста Запоріжжя до кліматичних змін.

В процесі проведення оцінки вразливості було встановлено, що місто Запоріжжя є найбільш вразливим до теплового стресу. Також можна відзначити суттєву вразливість міських зелених зон, вразливість міста до зростання кількості інфекційних захворювань та алергійних проявів, а також вразливість енергетичних систем міста.

Читайте також: У Запорізькій області оголосили штормове попередження