Загострення епідеміологічної ситуації змусило запроваджувати нові карантинні обмеження

З 14 листопада по всій країні уряд ввів, так званий, «карантин вихідного дня». Під забороною опинилася робота торговельних центрів, закладів культури, спортзалів, басейнів, закладів громадського харчування та магазини торговельного і побутового обслуговування населення. Ми поспілкувалися із підприємцями, чий бізнес закривається на карантин у вихідні. Вони розповіли, як виживають, які збитки несуть та що робитимуть далі

Демарш Кабміну

Президент Володимир Зеленський зазначив, що декілька тижнів карантину на вихідні допоможе уникнути повного закриття всіх підприємств, як було навесні.

Запровадження «карантину вихідного дня» на 2 тижні допомогло стримати пік захворювання в Ізраїлі. Але в Україні це стало своєрідним поштовхом до бунтів у різних містах. Місцеві підприємці, працівники сфери громадського харчування і розважальних закладів просять уряд дозволити їм працювати.

Карантин вихідного дня запроваджений Урядом з 14 по 30 листопада з 00 годин суботи до 00 годин понеділка. У суботу та неділю заборонена робота усіх закладів, окрім продуктових магазинів, аптек, у тому числі й ветеринарних, транспорту, заправок, банків та пошти. При цьому діє заборона на роботу розважальних і торговельних центрів у вихідні, а ресторани та кафе можуть працювати лише навинос.

У Києві біля Кабінету Міністрів проходила акція рестораторів #МаюПравоПрацювати проти запровадження «карантину вихідного дня». Приблизно пів сотні людей стояли з гаслами «Нас мільйони. Дайте працювати!», «Нет карантину выходного дня!», «Мы безопасней, чем в метро!», «Людина їсть не тільки в будні!», «Без бізнесу немає економіки», «Не можете помочь – не мешайте!».

У Запоріжжі підприємці також протестували під стінами Запорізької обласної адміністрації. Вони вимагали перегляду карантинних обмежень та норм про встановлення касових апаратів для представників малого бізнесу.

Підприємці кажуть, що довелося буквально виживати під час першого карантину навесні – майже 3 місяці. Власники дрібного бізнесу незадоволені тим, що їм знову доведеться «сидіти без копійки» із введенням карантину вихідного дня. Адже саме на вихідні люди йдуть на ринок, у кафе та ТРЦ.

Тож деякі підприємці нехтували заборонами та постановами Уряду та продовжували працювати в ці дні.

Так, лише тільки у суботу правоохоронці перевірили близько 1 тис. магазинів, кафе, ресторанів, перукарень тощо. За результатами рейду працівники поліції склали 20 адмінпротоколів про порушення карантину вихідного дня. Серед порушників – магазини, кафе, заклади, що надають побутові послуги тощо.

У неділю 15 листопада перевірили близько 850 різноманітних закладів. Порушників побільшало – була припинена діяльність 32 закладів. Їхні відповідальні особи також отримали адмінпротоколи, – повідомляє пресслужба Нацполіції України в Запорізькій області. За порушення правил щодо карантину передбачені штрафи – від 17 тис. до 34 тис. грн, а для посадових осіб – від 34 тис. до 170 тис. грн.

Тим часом у Європейській Бізнес-Асоціації заявили, що жорсткий локдаун і закриття більшості бізнесів на вихідні принесуть більше шкоди, ніж користі.

– Варто зауважити, що рівень економічної активності у вихідні є достатньо високим. Тож тотальне закриття на вихідні може боляче вдарити по підприємцях, а для декого – стати фінальною крапкою в роботі, – йдеться у заяві ЄБА.

Уряд обіцяє компенсації

У Кабміні обіцяють підтримати бізнес та працівників, які залишилися без заробітку на вихідних, зокрема, обіцяють здійснювати виплати людям, які офіційно працюють, і через карантин вихідного дня будуть позбавлені роботи в суботу та неділю. Про це заявив міністр Кабміну Олег Немчінов.

Зазначається, що також Кабмін внесе зміни до програми доступного кредитування «5-7-9»: підприємці зможуть переоформити кредит або отримати безвідсоткові «канікули».

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також каже, що уряд «готовий підставити плече», щоб підтримати підприємців під час посилення карантину вихідного дня. Серед програм підтримки такі:

  • компенсація частини зарплат робітників у зв’язку із простоєм виробництва. Це програма по частковому безробіттю, завдяки якій навесні-влітку вдалося зберегти понад 450 тис. робочих місць;
  • виплати на дітей для родин підприємців, що діяли навесні цього року;
  • визнати карантин вихідного дня як форс-мажорні обставини.

До слова, британський Уряд компенсує 80% від зарплати співробітникам приватних компаній, які втратили роботу внаслідок карантину (до 2500 фунтів на місяць = понад 92 тис. грн). Цю фінансову підтримку ввели з березня та продовжили до квітня наступного року.

«Купіть щось, бо капєц»

Підприємиця Юлія має маленький магазин, де продає будівельні матеріали. Жінка нарікає на те, що чергове посилення карантину згубить її бізнес.

– Я живу за рахунок оберту в моєму магазині. Якщо оберту нема, то я просто працюю «в мінус». Адже мені все одно треба сплачувати податки, комунальні, оренду, вчити та годувати дітей, – ділиться підприємиця.

Під час першого локдауну була загальна заборона на роботу всього бізнесу, окрім продуктових магазинів, аптек, заправок та інших дозволених закладів. Тоді підприємці майже 3 місяці просиділи вдома без заробітків. Згодом почали працювати у штатному режимі із дотриманням санітарних протиепідеміологічних вимог. Зараз люди обурені рішенням уряду і вимагають дозволити працювати закладам у вихідні. Підприємці в один голос аргументують це тим, що «коронавірус є не тільки у вихідні», а заразитися можна й у будні.

– Уряд має розуміти, що він має інвестувати в малий бізнес, допомогти йому зберегти життя. Тому що через кілька місяців цей бізнес повернеться як платники податків, як бізнес, що створює нові робочі місця. Єдиним інструментом змін є повноцінний діалог, і взагалі формування культури взаємодії між владою та бізнесом, – вважає власник кав’ярні Вадим Грановський.

Що відбуватиметься у сфері підприємництва – покаже час. А поки на вихідних заклади, чия робота на цей час обмежена, вивішують таблички «зачинені», «приходьте з понеділка» та «купіть щось, бо капєц».

У Запоріжжі підтримують підприємців

Міська влада Запоріжжя реалізує заходи, спрямовані на підтримку підприємців, які постраждали через коронакризу. Низка важливих рішень була ухвалена ще навесні під час сесії міської ради. Відповідні документи підготовлені за дорученням міського голови Володимира Буряка. Зокрема, внесені зміни в рішення міської ради «Про затвердження ставок єдиного податку». В результаті з 1 червня по 31 серпня в Запоріжжі звільнили від єдиного податку фізичних осіб-підприємців, що входять до I групи платників. Значну частину цих підприємців складають ті з них, хто працює на ринках.

Також розроблений порядок часткової компенсації відсотків за залученими кредитами суб’єктам малого і середнього підприємництва за рахунок коштів бюджету міста. Міський бюджет Запоріжжя допоможе мікропідприємців, представникам малого бізнесу, які отримують кредити в межах державної програми «Доступні кредити 5-7-9%». Місто буде компенсувати зазначеним підприємцям 5% процентної ставки по кредитах, які не перевищують 600 тис. грн.

Читайте також: Скільки запоріжців отримали штрафи за порушення карантину