У надзвичайній ситуації необхідно виробити правильну лінію поведінки для того, щоб зберегти життя, а також психічне і фізичне здоров’я

Стрілянина у помешканні або на вулиці, пожежа або повідомлення про мінування будинку – такі випадки, на щастя, трапляються дуже рідко. Але діти та дорослі мають знати, як діяти під час НС. Необхідно виробити правильну лінію поведінки, що допоможе зберегти не лише своє життя, але й фізичне та психічне здоров’я

Реакція людини на екстремальну ситуацію

Залежно від якостей особистості люди схильні проявляти психічні реакції на надзвичайну ситуацію більшою чи меншою мірою. Найбільш відомі реакції на екстремальну ситуацію це: паніка, шок та посттравматичний стресовий розлад.

Як відомо, паніка – це стан жаху, за якого у людини різко послаблюється самоконтроль. Людина в такому стані не може сконцентрувати увагу і взяти себе в руки. Вона прагне піти звідти, де її застав напад і кидається шукати допомоги. Після нападів, зазвичай, виникає пригнічений стан, може здатися, що тіло стало чужим або якось змінилося.

Основними ознаками паніки, незалежно від її причини, є: прискорене серцебиття і пульс, підвищене потовиділення, тремтіння, задишка, відчуття задухи, біль у грудях, дискомфорт, нудота, запаморочення, втрата контролю над собою і таке інше.

Як діяти?

Треба знати, що під час виникнення паніки головне – навчитися зберігати критичність мислення й відновити контроль над своєю поведінкою.Як поводитись на пожарі

Як поводитися в натовпі

У ситуації загрози не намагайтеся бігти в той бік, куди прямують усі. Часто люди, які починають панічно бігти першими, підсвідомо обирають траєкторію руху найбільш знайомою дорогою. Одразу ж спрацьовує ефект натовпу, коли всі навколишні теж квапляться в той бік. Далеко не завжди саме цей напрямок руху є найбезпечнішим.

Тому намагайтеся максимально відсторонитися від натовпу у випадку, якщо ви не опинилися у середині руху. Зробіть глибокий вдих, зупиніться й роздивіться навсібіч. Визначте найнебезпечніший об’єкт. Намагайтеся прийняти рішення, яке допоможе вам максимально захистити себе. Виконуйте його, навіть якщо більшість рухається у протилежному напрямку.

А якщо ви все ж випадково опинились в самому центрі натовпу, який вас уже кудись несе, то дозвольте йому це зробити, але спробуйте все ж вибратися. Намагайтеся не напирати на тих, хто йде попереду. Глибоко вдихніть та розведіть зігнуті в ліктях руки трохи в сторони, щоб грудна клітка не була стиснута. Прагніть опинитися подалі від високих та великих людей, людей із громіздкими предметами і великими сумками.

Будь-якими способами намагайтеся втриматися на ногах. Не тримайте руки у кишенях.

Рухаючись, підіймайте ноги якомога вище, ставте ногу на повну стопу, не дріботіть, не підіймайтеся навшпиньки. Якщо тиснява набула загрозливого характеру, негайно, не роздумуючи, звільніться від будь-якої ноші, перш за все від сумки на довгому ремені та шарфа. Якщо щось впустили, в жодному разі не нахиляйтеся, щоб підняти. А якщо впали, постарайтеся якнайшвидше піднятися на ноги. При цьому не спирайтеся на руки (їх віддавлять або зламають). Намагайтеся хоч на мить стати на пі­дошви або носки. Здобувши опору, «виринайте», різко відштовхнувшись від землі ногами.

Якщо встати не вдається, скрутіться клубком, захистіть голову передпліччям, а долонями прикрийте потилицю і чекайте, поки натовп пройде.

Шок та стресовий розлад

Шок – важка загальна реакція організму на фізичну або психічну травму, загалом розпочинається з активних дій й поступово переходить до повної пасивності.

Що робити?

Якщо виникла шокова реакція, психологічно захистити самого себе практично неможливо, тому що на початковій стадії людина перебуває у збудженому стані, а потім у неї порушуються контакти із зовнішнім світом. Проте, можна допомогти близьким вам людям, які опинилися у такому стані. Впливати на свідомість людини, яка знаходиться в стані шокової реакції необхідно, надаючи їй чіткі й прості інструкції до дії у стверджувальній інтонації. Одночасно намагайтеся доторкнутися до людини, наприклад погладьте її по голові або плечах, і спрямувати її у найбезпечніше місце.

Посттравматичний стресовий розлад – комплекс реакцій людини на травму або збурення, яке у більшості людей викликає страх, жах й безпорадність. До нього можна віднести певну поведінку людини, що виникає через місяць-пів року після подій, що викликали травму. Людина ніби переживає цю подію знову й знову і не може жити звичним життям.

Основним методом лікування цього розладу є психотерапія, а допоміжним – медикаментозна терапія. В обох випадках вам або вашим близьким доведеться звертатися до спеціалістів.

Як відрізнити психопата?

Їх у суспільстві не так багато, всього 1-2%, але остерігатись варто, оскільки невідомо, що кожен з них може вчинити, маючи в руках зброю, або володіючи прийомами індивідуальної боротьби. Звичайно за лічені хвилини їх важко вичислити серед інших людей, але деякі ознаки вам допоможуть одразу. Такі люди не можуть себе контролювати, вони дуже імпульсивні. Не замислюються про наслідки власних дій. Брешуть і не червоніють. У всіх їхніх бідах завжди винен хтось інший. Будь-які розмови про справу на них наганяють нудьгу. Проте, люблять розвести когось на гроші. Володіють поверхневим шармом. Вірять у власну унікальність і зверхність. Вони черстві душею, не здатні покаятися та виправитися. Паразитують на рідних і близьких та промишляють криміналом.

«Школа і поліція» в Запоріжжі

До проявів насильства особливо вразливі діти, тому і існує в нашій країні спеціальний державний проєкт «Школа і поліція». Він працює і в нашому місті. Як розповіла начальник відділу зв’язків із громадськістю Управління патрульної поліції в Запорізькій області Ірина Сергієнко, в межах цього проєкту вони співпрацюють із запорізькими школами. У відділі цим безпосередньо займаються 8 офіцерів, які двома екіпажами відвідують щонайменше по 2 школи в день. Наві­дуються також і в дитячі садочки.Школа і поліція

Варто зазначити, що цей проєкт включає в себе одразу 24 тематики: правила дорожнього руху, права дитини, дитина і незнайомець, безпечна дорога до школи, протидія та запобігання булінгу, уникнення конфліктних ситуацій і таке інше.

– В навчальних шкільних та дошкільних закладах у нас є, наприклад, така тематика, як булінг, де ми вчимо дітей, як його відрізнити від звичайного конфлікту. Що це є систематичне цькування, де обов’язково одним із суб’єктів булінгу повинен бути глядач, тобто третя особа, чи навіть більше спостерігачів. Що таке фізичний і економічний булінг. Вчимо дітей, як розв’язати конфлікт, як вийти з цього булінгу, які є «гарячі лінії» для допомоги і таке інше, – говорить Ірина Сергієнко.

Також поліцейська розповіла, що з дітьми та підлітками проводять уроки самооборони, де фахівець з єдиноборств на практичних заняттях навчає їх основних прийомів захисту. Поліцейські розповідають дітям, як правильно привернути до себе увагу в скрутний момент. Наприклад, на зупинці громадського транспорту не волати про допомогу до всіх присутніх, а лише до якоїсь конкретної людини, дивлячись їй в очі.

До речі, у запорізьких школах зараз проходять спільні з рятувальниками тренінги. На них дітей вчать рятуватися від пожежі. Аналогічні заходи заплановано проводити і в різних установах та підприємствах міста.

Читайте також: На Запоріжжі в перший день літа випала аномальна кількість опадів