Очікування на другу дитину – велика радість для батьків, але сильний стрес для дитини чи дітей родини

Які проблеми можуть виникнути зі старшою дитиною, як їх подолати і підготувати первістка до появи брата чи сестри, розповість «Запорозька Січ».

Головна проблема, з якою стикаються батьки – ревнощі старшої дитини. Її почуття цілком можна зрозуміти – до народження молодшої дитини вся увага дорослих належала їй, і тепер малюк дуже переживає через втрату. Адже перший час все життя сім’ї крутиться навколо новонародженого, який потребує максимум турботи.

Діти молодше 3 років, як правило, відкрито висловлюють своє незадоволення: вони можуть ображати малюка, обзиватися, вередувати, не слухатись. А дитина більш старша може почати поводитися, як маленька: перестати проситися в туалет, не їсти і не одягатись самостійно. Дитина може попросити, щоб її погодували з ложечки, щоб часто тримали на руках, покатали в візочку. Первісток раптом може навіть почати пісяти в ліжечко, смоктати палець, бажаючи в усьому бути схожим на немовлятко. Йому хочеться, щоб мама і з ним виконувала всі ті, як йому здається, надзвичайно приємні процедури, які вона робить з маленьким.

До речі, розвитку почуття ревнощів може сприяти і не зовсім правильна поведінка тата, бабусі та дідуся. Буде краще, особливо перший час, якщо тато буде більше уваги приділяти старшому. Нехай бабуся і дідусь, прийшовши подивитися на новонародженого, приділяють увагу також і старшій дитині, приносять подарунки кожному з дітей. Школярі зазвичай ховають свої емоції: їхні переживання проявляються у вигляді зниження успішності в школі, безпричинних примхах та істериках, конфліктах з однокласниками і вчителями. Як же уникнути ревнощів старшої дитини? Ми підготували 9 рекомендацій для тих, хто вдруге планує стати батьками.

1. Треба підготувати дитину до появи малюка заздалегідь

Про поповнення в сім’ї дитині мають повідомити саме батьки, а не інші дорослі. Інакше дитина може подумати, що батьки приховували від неї новину. Повідомити їй про радісну подію краще приблизно на третьому місяці вагітності, щоб вона встигла звикнути до змін у своєму житті. Не питайте одразу у дитини, чи рада вона цій новині, первісток не повинен думати, що почуття, які він відчуває, можуть вплинути на хід подій.

2. Обговорюйте з первістком, що піде за народженням брата або сестри

З дитиною потрібно обговорювати очікуване народження малюка. Батькам варто розповісти старшому, що немовля спочатку буде вимагати багато уваги. Поясніть синові або дочці, що мама і тато не стануть любити їх менше, коли народиться немовля. Поясніть, що пройде багато днів і ночей, перш ніж маленький з’явиться на світ. Розкажіть, яким крихітним спочатку буде малюк, і як про нього потрібно піклуватися.

3. Не сваріть за прояв агресії до молодшої дитини

Старшу дитину обов’язково потрібно вислухати, навіть якщо вона говорить «неправильні», на думку дорослих, речі. Наприклад, про те, що зовсім не хоче братика або сестру, або про те, що не буде його любити. Не варто лаяти за це первістка, краще дати йому можливість висловитись. Сам факт того, що батьки розуміють почуття дитини, дасть їй сили впоратися зі своїми переживаннями.

4. Не пов’язуйте зміни в житті старшої дитини з появою молодшої

Всі значні зміни в житті дитини – переїзд в іншу кімнату, відвідування дитячого садка не варто пов’язувати з народженням молодшої дитини. Краще зробити це до пологів, або відкласти на більш пізній період. Інакше первісток буде впевнений, що малюк більш значний.

5. Залучайте дитину до прийняття рішень, які стосуються малюка

Первісток буде відчувати свою причетність до майбутньої події, якщо батьки будуть обговорювати з ним всі нагальні питання. Він може допомогти вибрати ліжечко, іграшки та одяг для малюка, підібрати подарунок братику або сестричці, взяти участь у виборі імені. Це взагалі дуже захопливе заняття для всієї родини, особливо якщо користуватися словником імен – їх можна нескінченно перебирати, урочисто вимовляти особливо гучні, посміхатись над рідкісними іменами. Треба обов’язково вислухати будь-які пропозиції дитини, але сказати, що право вибору, останнє слово залишається за батьками.

6. Розповідайте старшій дитині про її дитинство

Батьки можуть розповісти старшому про те, яким він був в дитинстві, як він поводився в животі у мами, показати фотографії його дитячого періоду і пояснити, що його брат або сестра народиться таким же маленьким і безпорадним, як і він кілька років тому.

7. Розкажіть дитині, як вона може проявити турботу про малюка

Дитину варто попередити, що новонароджений не зможе одразу з ним грати, щоб уникнути розчарування. Добре зробити акцент на приємних моментах, дати зрозуміти первістку, що він може піклуватися про молодшого, навчити його всього того, що вміє сам.

8. Покажіть дитині позитивний приклад сімей з великою кількістю дітей

Добре, якщо у батьків є знайомі, в родині яких кілька дітей. Можна зводити старшого до них в гості. Розкажіть йому про переваги великої родини і покажіть, як весело дітям грати один з одним. Скажіть, що він буде так грати з братом або сестрою, щойно малюк трохи підросте.

9. Розширюйте коло спілкування дитини з однолітками

Батькам потрібно постаратися, щоб у дитини було коло спілкування поза сім’єю. Якщо вона буде більше спілкуватися з іншими дітьми, її життя не буде пов’язане тільки з батьками, і вона безболісно перенесе появу малюка.

Читайте також: Що запоріжцям варто знати про новий штам коронавірусу «Дельта»