В нашому місті є архітектурні споруди, зведення яких не пам’ятають навіть наші прабабусі та прадідусі

Одна з них розташована саме там, де починався Старий Олександрівськ, – у старій частині сучасного міста.

Перший кам’яний будинок містаБудинок_купця_Захарiна

2-поверховий будинок на вул. Поштовій (Горького), розташований біля Свято-Покровського кафедрального собору, належав купцеві 2-ї гільдії, бургомістру, з 1872 року меру міста Олександрівська – Захар’їну П.Л. Це одна з найстаріших і найцікавіших кам’яних будівель, що збереглися в Запоріжжі до наших часів. Вона була побудована майже 150 років тому. Це була невелика споруда, яка виконувала функцію багатоквартирного житлового будинку, призначеного для здачі житла. У ті часи подібних будинків було багато, але цей був першим кам’яним. Перший час його орендувала повітова земська управа для проведення зборів. Але постійно зростаюча вартість оренди не влаштовувала чиновників, і з часом вони вибудували цілий комплекс своїх будівель, які, до речі, існують і понині, проте, зі змінившимся зовнішнім виглядом.

До речі, до пам’яток історії належить і обласний краєзнавчий музей, розташований в колишній будівлі Земської управи, побудованій в 1912 році. Це один з небагатьох будинків, що збереглися з часів дореволюційного Олександрівська, тому йому надано статус пам’ятки архітектури національного значення.

Незвичний будинокЗа_легендою_цей_дiм_мав_стати_першою_лiтерою_призвища_Сталiна,_яку_мали_складати_кiл_ка_домiв

Це, так званий, круглий будинок, який розташований на вул. Верхній. Він має форму півкола або літери «С». Про форму споруди, запроєктованої і побудованої ще у 30-ті роки, ходить багато легенд. Одна з найяскравіших говорить про те, що це перша літера у слові «Сталін». Однак сучасні історики та архітектори геть відкидають цю версію.

– Легенда про те, що будинками хотіли написати прізвище «Сталін», дуже відома, але не правдива, – каже колишній головний архітектор міста Віктор Трубін. – Навіть в генплані міста 30-х років цей район запроєктований таким, яким він є зараз. І ніякого подібного напису там немає.

Довга та крива будівля17_big

Найдовшим будинком Запоріжжя по праву може вважатись, так званий, «Долар». Довжина його в зігнутому вигляді – 360 м, якщо розгорнути – 420 м. Знаходиться ця цікава споруда за адресою: вул. Мала, 3, між вул. Лобановського і Трегубенка. Всього в ній 13 під’їздів і 468 квартир. Цей будинок не є пам’яткою архітектури і не представляє собою ніякої архітектурної цінності. Але такою цікавою формою архітектори і будівельники, загнані в жорсткі рамки того часу, намагалися надати його фасаду незвичайну красу.

Великі сподіванняНа_цi_будинки_архiтектори_мали_великi_сподiвання

В кінці проспекту, поруч із площею Запорізькою (колишня Леніна) планували створити 2 будівлі, які мали стати найгарнішими в нашому місті, але встигли створити лише одну, і то не закінчивши. Ці будинки були запроєктовані і узгоджені ще в червні 1952 року. До будівництва приступили вже в 1954 році. Це був показово комуністичний будинок, його фасад прикрашали написи: «Слався наша Батьківщина» і «Вперед комунізм». За створеним проєктом будівля була дуже цікава, і, безумовно, вона могла стати найкрасивішою серед найкрасивіших – у ті часи місто лихоманило від надлишку архітектурної та інженерної думки – нові матеріали, нові технології, несподівані проєкти. Будівлі повинні були вінчатися 2 вежами. Але в 1955 році було підписано постанову ЦК КПРС про усунення надмірностей у проєктуванні і будівництві. Після цього були переглянуті всі проєкти, зокрема проєкт цієї будівлі. Хоча всі вузли і деталі для цих веж були готові, їх залишалося тільки зібрати. Будівлю зробили без завершальних шпилів. Такою вона залишається й донині.

Будинок із серіальним «шлейфом»175524423_4632450256781754_6112705529494860095_n

Що спільного у відомого американського серіалу «Друзі» і Запоріжжя? Не поспішайте відповідати «Нічого!». Бо запорізький гід Роман Акбаш точно знає, що спільне є! Він розповів про це на своїй сторінці у соцмережі: «На розі вулиць Лобановського і Хмельницького є особлива будівля. Я її називаю «Будинком з книгою», як варіант – «із книгами». Одну з них – найвищу – можна навіть почитати, в буквальному сенсі слова. Текст на цих сторінках ось такий: «Щоб будувати – треба знати, щоб знати – треба вчитися, наполегливо і терпляче». Судячи з усього, в СРСР сталінських часів ця фраза була крилатою. Природно, без цього слогана не обійшлися і радянські агітплакати. Один з таких можна побачити навіть у культовому серіалі «Friеnds» («Друзі») – так-так, на стіні тієї самої квартири головних героїв!».175511494_4632472406779539_6769431638398673319_n

25 пам’яток культурної спадщини м. Запоріжжя занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України

Завдяки наполегливій праці міської влади, департаменту архітектури міськради, відділу охорони культурної спадщини міськради вдалося домогтися того, що історичні будівлі міста отримали належні статуси від Міністерства культури.

Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 26.04.2021 № 295 25 пам’яток культурної спадщини м. Запоріжжя занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення занесено наступны споруди:

  • пам’ятка містобудування, архітектури Забудова Шостого селища;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 2/5;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 4;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 8;
  • пам’ятка архітектури Амбулаторне містечко в Шостому селищі, пр. Металургів, 9;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 10;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 20;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 22;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 24;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 183 А;
  • пам’ятка містобудування, архітектури Забудова кварталу №3 Шостого селища;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, пр. Металургів, 1-3;
  • пам’ятка архітектури Будинок житловий, вул. Незалежної України, 31;
  • пам’ятка історії, архітектури Олександрівське механіко-технічне училище, вул. Жуковського, 64;
  • пам’ятка історії, архітектури Народний дім, вул. Поштова, 71;
  • пам’ятка архітектури Центральна хоральна синагога, вул. Троїцька, 27;
  • пам’ятка архітектури Прибутковий будинок І.А. Куржупова (Будинок Учительської семінарії), вул. Олександрівська, 8;
  • пам’ятка архітектури Прибутковий будинок купця О. Мінаєва, вул. Олександрівська, 52;
  • пам’ятка архітектури Садиба Т.Г. Рош, вул. Олександрівська, 48;
  • пам’ятка архітектури Будинок купця П.Л. Захар’їна, вул. Покровська, 21;
  • пам’ятка архітектури Млин Германа Нібура, вул. Сергія Серікова, 30;
  • пам’ятка архітектури Будинок третьої молитовної громади (Синагога кравців), вул. Тургенєва, 22;
  • пам’ятка архітектури Прибутковий будинок Х.К. Біленького, вул. Олександрівська, 15;
  • пам’ятка архітектури Прибутковий будинок спадкового громадянина, купця 1-ї гільдії Я.І. Лещинского, пр. Соборний, 52;
  • пам’ятка монументального мистецтва Пам’ятник О.В. Вінтеру, бул. Вінтера, 12.

Читайте також:7 найбільш незвичних будівель світу