Можна довго сперечатися, чи поділяються професії на суто чоловічі та суто жіночі

Адже в сучасному світі є рівноправність гендерів у всьому – звичайно, і у роботі теж. Але багатьом з нас все ж таки ще доволі дивно, коли жінки працюють у військових або пожежних частинах. І в Запоріжжі таких чарівних героїнь чимало, до речі.

У Тетяни Черновол, диспетчера чергової зміни оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України у Запорізькій області всі родичі по татовій лінії були пожежними. Ось і в неї змолоду виникло бажання продовжити сімейну традицію. І працює у пожежній частині вже понад 15 років.

Після школи дівчина закінчила ЗНУ, де навчалась соціології та психології, деякий час працювала в нашому місті в Центрі допризовної підготовки молоді, а потім вже прийшла в оперативно-координаційний центр ДСНС на вул. Фортечній і стала працювати диспетчером.

Їй одразу сподобалось нове місце роботи, було цікаво, хоча і хвилююче. Кожного разу переживала, коли на виклик відправляли відділення рятувальників, щоб ніхто не постраждав на пожежі і не травмувався.

1500 дзвінків на добу!

Коли ви телефонуєте на 101, 112, 911 то саме і потрапляєте на службу диспетчерів, де працює Тетяна Черновол. Загалом більшість операторів мобільного зв’язку зробили так, що коли навіть хаотично набираєш будь-який тризначний номер (333, 123 чи інші), автоматично потрапляєш на 101. Це зроблено спеціально. Адже, коли люди знаходяться в екстремальній ситуації, то часто-густо навіть простий 3-значний номер не завжди можуть згадати. Тож всі вони автоматично і надсилаються до служби порятунку.

Коли людина адекватна і дає зрозумілу інформацію, їй завжди прийдуть на допомогу. Але доволі часто телефонують не зовсім адекватні особи, які сприймають це як ігри або жарт. Наприклад, деякі містяни розповідають рятівникам про НЛО, або питають, чому не прийшло СМС, бо вони поповнили собі на мобілці рахунок, і така інша маячня. До речі, таких дзвінків досить багато. Таких теж доводиться вислуховувати, хоча диспетчери і розуміють, що таким людям потрібна вже допомога інших фахівців.

А загалом за добу диспетчери приймають до 1500 дзвінків, особливо багато вночі, і лише третина з них напряму стосується ДСНС. Решта – зовсім інших служб (газ, світло та інші комунальні питання адресують теж пожежним). Про різні злочини та прояви вандалізму теж повідомляють чомусь пожежних.

– Бувають і жартівники. Телефонують: «У нас пожежа!» і одразу кидають слухавку. Коли передзвонюю на їхній номер, відповідають: «А ми вам не телефонували. А звідки у вас наш номер?». Вони навіть не здогадуються, що в ДСНС всі вхідні номери фіксуються. Тому такі історії вже справи поліції, – говорить Тетяна.

Був навіть випадок, коли чоловік повідомив, що на вул. Перемоги горять кіоски, куди одразу виїхало декілька підрозділів, а також поліція та «швидка» (він всіх викликав). А на місці з’ясувалось, що той, хто дзвонив, знаходиться в нетверезому стані та йому, бачте, не продали в кіоску алкоголь, тож він таким чином вирішив покарати продавчиню. Забрали пияку в поліцію.

Доводиться диспетчерам вислуховувати і нецензурну лексику, оскільки у декого буває поганий настрій. Коли виговоряться, виклавши всю агресію, кладуть слухавку.

Відчиніть нам двері!

Інколи люди дзвонять та скаржаться, що не можуть відчинити двері у власну квартиру, оскільки зламався замок. Диспетчери дають телефон служби, яка цим займається. Але там це платна послуга. Тому люди кажуть «добре», кладуть слухавку, а через хвилину передзвонюють з того ж номеру, але вже кричать, що у них в квартирі пожежа. Мовляв, поставив чайник, вийшов покурити, двері захлопнулися, а там все почало горіти.

– Звісно, ми виїжджаємо, але по факту там нічого не горіло, людина просто забажала, щоб їй безкоштовно відкрили двері. Хоча у нас немає засобів для відкривання дверей – ми їх просто зрізаємо. Проте, люди не хочуть цього розуміти, – говорить працівниця ДСНС.

Також вона розповіла, що дуже часто їм телефонують діти, коли у них перерви в уроках.

– І вони вже там нам розповідають такі цікаві історії… І школу заміновано, і що тільки не вигадають, щоб привернути нашу увагу (сміється – авт.). Але ми вже звикли до таких «викликів», – каже Тетяна.

Врятувала БІДОЛАШНОГО від суїциду

Один чоловік минулого року посварився зі своєю дружиною і вирішив вчинити самогубство прямо на греблі ДніпроГЕС. Проте в останній момент злякався і зателефонував на 101. Потрапив на Тетяну, яка відволікала його від рокового кроку, як могла – запитувала про сім’ю, дітей, батьків, дружину. Він емоційно почав реагувати, хоча й погодився, що ще треба подумати, перш ніж кинутись із дамби в ріку. Проте весь час повторював: «Ні, я стрибну…». Поки Тетяна розмовляла з ним хвилин 10, під’їхали рятувальники і зняли чоловіка звідти.

– Він вас потім не розшукував з квітами?

– Та ні. Думаю, людям потім стає соромно за такі вчинки. Можливо, він був напідпитку через трагедію у сім’ї і не бачив іншого виходу.

Дістають котиків, собак та козлів

До речі, пожежні виїжджають на виклик навіть коли тваринки попадають в небезпеку. Наприклад, лебеді, собачки, котики… Останніх песики дуже часто заганяють на дерева. А от собаки дуже часто провалюються у відкриті люки мереж комунікації. Був навіть козлик, який минулого року в Дубовому Гаю перелякався собак і заліз у річку. Заплутався там бідолага у водоростях і міг загинути. Рятувальники звільнили його з пут і передали в службу порятунку тварин. Але ніхто з господарів так і не розшукував потім козлика, і він залишився волонтерам.

Як в ДСНС зустрічають 8 Березня

Зазвичай хлопці обов’язково дарують співробітницям квіти та інші подарунки – від чого дівчатам дуже приємно. Звичайно, цього року, у зв’язку з пандемією, в оперативно-координаційному центрі не буде великих подій. А в попередні роки керівництво Головного управління ДСНС України у Запорізькій області неодмінно організовувало в актовому залі різні концерти для жінок, роздавали тортики, створюючи їм гарний настрій.

Проте, мені здалося, що у героїні нашого сюжету він завжди такий, адже Тетяна Черновол займається улюбленою справою і має побажання для всіх наших жінок:

– Запоріжанки, бережіть, любіть та поважайте себе. Знаходьте радість у кожному моменті свого життя.

Незвичайно запорізькі надзвичайники зустріли весну

Фахівці ГУ ДСНС у Запорізькій області запросили представниць різних служб та ЗМІ Запоріжжя взяти участь у майстер-класі з виготовлення оберегів – ляльок-мотанок. Представниці поліції, газової служби, Червоного Хреста України, гідрометеоцентру, освітянки та журналістки створили власні обереги, які згодом будуть берегти спокій у колективах, де працюють майстрині. Адже у творчому колі зібралися ті жінки, які кожного дня, працюючи, допомагають людям. Провела майстер-клас арттерапевт Ольга Корнієнко, яка підготувала матеріали та показала процес створення ляльок.photo_2021-03-03_14-12-55

Читайте також: Відомі запоріжці розповіли про незвичні подарунки, які дарували та отримували 8 березня