Минулого разу ми писали про збір врожаю на дачній ділянці. Про те, що на запорізькій землі гарно вродив абрикос, алича, слива, вишня, і їм потрібно дати раду, але ж, окрім цього, є й менш приємні, проте необхідні роботи.

Серед усіх робіт у липні головною є прополка. Хоча на деяких ділянках сапою вже не розмахнешся, і це доводиться робити вручну. І в той же час не забувайте, що у вас уже дозрівають боби, горох, квасоля, а також морква й редька літнього споживання. Збирайте й переробляйте врожай вчасно. Приміром, квасоля визріває поступово, і її збирають кілька разів за літо при пожовтінні стручків. Можна приступати і до збирання бобів. Потім їх потрібно підсушити на сонці і упакувати в мішечки. Особливо не запізнюйтеся зі збиранням зимового часнику. Чесно кажучи, ви повинні були його зібрати ще два тижні тому. Інакше він почне розлущуватись і перегнивати в землі.

У кінці липня дачники вже починають викопувати й картоплю, але, якщо вам за відпусткою на морі немає на це часу, краще залишайте її в бур’яні – так вона хоча б не попечеться. Але землероби попереджають, якщо вона довгий час залишається в землі, то може заразитись фітофторозом та іншими хворобами і різко погіршується якість бульб.

Уже можна було посіяти дайкон та чорну редьку, час провести третій строк посіву редису. Також на грядки, що звільнилися, можна посіяти пекінську капусту, салати, петрушку. Невдовзі від зрізаних вами кущів полуниці підуть нові пагони і так звані вуса, якими можна розмножувати культуру.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

У саду

Цього літа в мене гарно вродила алича та персики, тож гілля з урожаєм підпер рогачами, щоб вітер його не зламав. Зробіть і ви це – поки не пізно.

У другій половині місяця можна вже починати літнє окулірування. Відновіть мульчу навколо дерев – це збереже вологу в грунті й допоможе в боротьбі з бур’янами. Не вносьте азотні добрива під плодові дерева й кущі із другої половини літа.

У квітнику

У міру необхідності видаляйте бур’яни, проводьте неглибоке розпушування ґрунту й полив. Викопайте тюльпани й інші цибулинні, у яких настав період спокою до пересадки. Зберігаєте їх в сухому місці. Обріжте всі багаторічні рослини, які до середини літа вже втратили компактність. Підсапайте пухким ґрунтом рослини, кореневища яких наростають нагору вище землі (гейхера, перетрум, лабазник). Настав час для посіву дворічних квітів (фіалки триколірної, маргаритки, незабудки, нічної фіалки та інших). У посушливий період слідкуйте за поливом рослин на «альпійській гірці», якщо вона у вас є. Полив проводьте знизу наверх, поступово промочуючи землю, намагаючись не розмити ґрунт. Обов’язково підгодовуйте рослини, що ростуть на бідних ґрунтах. Приміром, гладіолуси слід підгодувати розчином золи (1 склянка на 10 літрів води).

На ділянці

Стрижіть газон один раз у тиждень на висоту 5-7 см (для партерного газону – 4 см). Контролюйте рівень води у декоративній водоймі. При необхідності проведіть долив. Обріжте відцвілі квітконоси літневоквітучих чагарників (спирея японська, чубушник та ін.). До речі, настав час розмножувати черешками спиреї, пузиреплодники, верби, чубушники, дейції, кольквиції, вейгели і троянди.

Загалом, під час відносного перепочинку в липні, використовуйте його для спорудження декоративних конструкцій із дерева, каменю, які прикрасять вашу садибу.

Чи потрібні на дачі мурахи?

Звичайно, що любителі флори і фауни в один голос будуть стверджувати, що вони дуже потрібні і навіть незамінні. Як ось, приміром, стверджує садівник на призвіще Кривега. Він пише: «З’ясувалося, що від мурах набагато більше користі, чим шкоди. Мурахи харчуються не рослинною, а тваринною їжею. А це означає, що в процесі харчування вони знищують багатьох шкідників саду й городу».

Ну і як це одразу не прокоментувати? Ви бачили у себе в саду покручене листя на кінцівках пагонів? Так це ж саме ті хвалебні мурахи «випасають» і охроняють там попелицю (тлю), яка висмоктує всі соки з точок росту пагонів, а потім її лоскочуть, якщо хочете, «доють» і сік несуть до себе в норку. Це стосовно того, що вони «не харчуються рослинною їжею». Тобто, уже збрехав. Підемо далі.

«Замічено, що корисних комах вони не торкають. Особливо люблять розправлятися мурахи з гусінню кільчастого шовкопряда та яблуневої молі. Наполегливо, невтомно відшукують вони цю гусінь де завгодно, включаючи верхівки дерев, і скидають усіх на землю. Роблять це мурахи дуже просто: виділяють на ненажеру-шкідника крапельку пекучої рідини, гусінь скручується та звалюється з гілки або листа долілиць. А там, унизу, її вже чекають інші мурахи, підбирають і тягнуть у мурашник. І такого ефекту очистки дерева нам самим ніколи не досягти», – ділиться він. Ну, не знаю, звідки у чолов’яги було стільки часу, щоб за всим цим так детально спостерігати. Зазвичай на дачі від роботи і «вгору ніколи поглянути». Тут хай буде – корисна мураха.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

«Один раз я прочитав цікаву статтю про мурах-захисників. Питання стосувалося боротьби зі щитівкою на кімнатному лимоні. Ніщо не брало шкідника, поки автор не поклав у горщик з рослиною відкриту баночку з мурахами. Приблизно через півгодини, освоївшись, мурахи взялися за роботу. Усипали абсолютно все листя й збирали клейку, солодку рідину. А раноранці жодної мурахи на листі лимона вже не було. Як і щитівок», – пише він.

А ось тут навіть погоджується зі мною: «Звичайно, багато хто згадує, що мурахи (чорні) спеціально розводять попелицю через солодкі виділення, так званої «медвяної роси». А тому мурахи пасуть і охороняють попелицю від ентомофагів (золотоочок, сонечок тощо) і женуть геть мурах інших видів, наприклад, рудих мурах». Так, звичайно, і через це дерево не розвивається.

«І все ж таки я вирішив мурах просто відлякати від теплиці, – продовжує він. – Варіантів було багато: тютюновий пил (зі свого, власноручно вирощеного тютюну, покупна не діє), м’ята перцева, ромашка аптечна, конопельне масло з домішкою грубної сажі (змоченим пензликом окреслюють місце, де з’явилися мурахи). Але, буває, я навпаки залучаю на город побільше мурах, наприклад, у капусту. Вони винищують там усю гусінь і йдуть собі далі».

Звичайно поради «знавців» зводяться до обливання мурашника карбофосом, гасом, бензином (з наступним підпалюванням) та іншою капостю, зовсім зайвою в теплиці, та й на ділянці взагалі. Я ж замість тупого знищення працьовитих комах звернувся до спостережень натуралістів, – підвів підсумок дачник.

Я ж, зі свого боку, можу сказати, що боровся з цими неоднозначними комахами за допомогою «Мурациду», який можна придбати в насінневих магазинах та на ринку. Розводиш його з водою, наливаєш у норку, і мурахи ідуть жити до сусіда.