У 1843 році Тарас Григорович Шевченко, подорожуючи Україною, побував на Хортиці. Багато дослідників вважають, що саме Запоріжжя і вільний козацький дух надихали Кобзаря на великі творчі звершення, що стали неоціненним надбанням не тільки літератури та історії, а й духовності нашого народу.
У 1964 році на острові Хортиця на честь 150-річниці від дня народження Кобзаря було закладено парк імени Т. Г. Шевченка. Саме в цьому парку робітники Національного заповідника “Хортиця” розповіли присутнім журналістам про план заходів, присвячених 200-й річниці з дня народження Кобзаря, яку Україна буде відзначати 9 березня 2014 року. Серед них – облаштування парку імени Т. Г. Шевченка на Хортиці, встановлення там скульптури Кобзаря, розробка нового туристичного маршруту “Кобзар на Хортиці”, зйомки фільму “Кобзарева Хортиця”, підготовка і проведення Шевченківських читань у 2014-му році.
Одним із найскладніших проектів є становлення скульптурної композиції. Із запропонованих скульпторами ескізів обрано той, який підкреслює зв`язок поета із Запоріжжям. Жанрова композиція майбутнього твору відтворює нескінченну течію Дніпра, схему Хортиці, на якій рельєфними зображеннями окреслено запорізький простір і фігуру 29-річного Тараса Григоровича – молодого, енергійного, сповненого творчого потенціалу – таким, яким він прибув у Запорізький край влітку 1843 року.
Для збору коштів на памятник Шевченку у парку його імені на острові відкрито рахунок благодійного фонду “Хортиця” за номером 26008810101 у ВАТ “МетаБанк”, м.Запоріжжя, МФО 313582, ОКПО 33610509. Призначення платежу: “Благодійний внесок на проект “Кобзар на Хортиці”.