За результатами конкурсного відбору спільної комісії Проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІ” та обласної державної адміністрації в енергоефективному компоненті Проекту вибороли участь Бердянський, Веселівський, Оріхівський та Приазовський райони.
Як повідомив координатор Проекту Олександр Рябий, громади цих районів отримають можливість реалізувати на своїх територіях інноваційні ідеї з використання альтернативних джерел енергії для обслуговування соціальних об’єктів громад – дитячих садків, шкіл, закладів охорони здоров’я тощо.
Тепер триває етап районних конкурсів. Громади-переможці зможуть втілити ідеї з використання вітрогенерації, сонячної енергії, енергії біомаси, малої гідроенергетики тощо. Наприклад, встановити вітрогенератор на артсвердловину питної води, влаштувати сонячні батареї на ФАПі (амбулаторії), закупити та використовувати біогазові установки для переробки органічних відходів на електроенергію для своїх громадських потреб. Тим самим Проект ЄС/ПРООН сприяє формуванню системи енергонезалежності місцевих громад, яка дозволяє отримувати енергоносії від декількох джерел, знижувати тарифи на комунальні послуги та економити бюджетні і громадські кошти.
Релізація цих ініціатив здійснюватиметься на умовах співфінансування. Так, Проект виділяє 20 тисяч доларів США, що дорівнює 70 відсоткам від суми співфінансування; бюджети всіх рівнів (обласний, районні, сільські) – 25 відсотків від суми співфінансування; громади сільської місцевості – 5 відсотків від суми співфінансування.
Враховуючи внесок ЄС/ПРООН та умови співфінансування, орієнтовно оптимальна вартість ініціатив громад з використання альтернативної енергії складатиме 230–250 тисяч гривень.
Для громад та активу районів, які перемогли в конкурсі, вже проведено ознайомчі семінари, на яких було презентовано умови ЄС/ПРООН щодо реалізації енергоефективного компонента.
З метою підтримки реалізації енергоефективного компонента по Запорізькій області голова облдержадміністрації Олексанр Пеклушенко доручив створити робочу групу, до якої увійшли представники громадськості, науковці, координатори Проекту по Запорізькій області, спеціалісти з альтернативної енергії та представники органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.