В останні роки, коли клімат стає набагато посушливішим, картоплю в наших краях стає вирощувати дедалі важче
А багато хто із запорізьких дачників і взагалі просто купує її тепер на базарі. Чому ж це відбувається?
Якщо до колорадського жука місцеві «землероби» вже призвичаїлися, то зі зміною клімату це зробити буде значно важче, та й картоплю раніше зазначеного терміну в землю не кинеш. А який же він, той термін? Раніше всі орієнтувались на прислів’я: «На Євдошку піднімай з підвалу картошку». Тож, 14 березня вже пройшло, і ви мали були це зробити.
Як вирощувати картоплю
Навіщо її взагалі пророщувати? – запитаєте ви. Так, набагато легше просто кинути «для галочки» бульбу в землю, потім сапати, поливати, травити жука, а як прийде час – викопувати, то зібрати стільки ж, скільки й посадив.
Тож, якщо хочете зібрати бульби набагато більше, дослухайтесь порад.
Картоплю, яку ви з осені залишили на посадку, привезіть з гаража чи іншого місця, де її зберігали, до власної квартири. На бульбах можуть бути невеликі чи більші тонкі паростки – обламайте їх всі. Бульбу складіть в кілька ящиків, збризніть водою (це треба потім періодично робити) з пульверизатора і залиште в коридорі. Через 2 тижні на бульбах виростуть нові, товсті пагони – це і буде лакмусом для гарного врожаю. Якщо пагони тонкі – це бульби-виродки, і можете одразу пустити їх на суп. Навіть і не намагаєтесь саджати такі бульби в землю – нічого з цього не вийде. Так, термін для пророщування вже буде втрачено, і доведеться купувати нову посадкову картоплю та саджати наосліп, якщо вона не пророщена, або взагалі відмовитися від цієї ідеї.
Проте, будемо мати надію, що все у нас вийде. Якщо картопля у вас має значно більший розмір, ніж куряче яйце, з цим теж треба буде щось робити. Адже якщо вона завелика, то корені будуть тривалий час живитись цією масою, а кущ довго буде «сидіти» в землі. Та вихід є. Погляньте на пророщену бульбу – вона пускає пагони, практично, з однієї якоїсь сторони, а іншу можна сміло відрізати перед посадкою та нажарити з неї смачної картоплі на вечерю. Звичайно, місце зрізу обов’язково треба обваляти в золі, щоб не занести болячок.
Тепер щодо того, які поживні речовини потрібні картопляному кущу. Не так вже й багато, але і азотні, і мінеральні. Якщо брати органіку, то це перегній і все та ж зола. Вистачить для лунки по жмені того та іншого. Тобто для сотки-другої насаджень їх потрібно десь по мішку.
Міжряддя для картопляного поля – 60 см, відстань лунок в ряду – 15-20 см. Якщо картопля пророщена, можна класти по одній бульбі (2 кидають без глазків).
Коли кущі пробиваються з-під землі, їх краще окучити, повністю накривши землею. Вбиваєте одразу «двох зайців» – жук пролітає повз вашу плантацію до сусіда (який не окучив), а в пригорку з’являются нові додаткові бульби, що тільки підвищує врожайність. Та й кущ більш окріпне, і вже буде жуку не так «по зубах», як молоденькі кущі по сусідству.
Та все ж таки оприскувати картопляні кущі від колорадського жука вам потім доведеться. І краще робити це на ніч, коли сонце починає сідати, а температура спаде нижче +23 С. Інакше розприскана отрута випаровується в повітрі, навіть не долетівши до куща. І вранці ви знову побачити ті ж «колорадські морди».
Кінець травня, червень, і все на городі кричить: «Давай води!». А її на дачах дають по годинах і інколи на все не вистачає. Проте, слід пам’ятати, що всі рослини полюбляють вечірній полив, можна ще зранку, а от в обід вони воліють перетерпіти.
Ви, мабуть, помічали, що в червні картопляні кущі, як їх не поливай, а наче заклякли. Це особливість цієї рослини – при температурі вище 26 градусів по Цельсію вона припиняє свій розвиток. А якщо згадати, що в останні кілька років у нас в червні навіть ночами стоїть 28-30 градусів, то тепер ви розумієте, чому ми потрапили в ризиковану зону з її вирощування. Тож саджати бульбу цього року всі будуть якомога раніше, щоб вона хоч трохи встигла вискочити та нав’язати клубні. І тримаймося – у нас ще не Сахара.
Що вам ще треба зробити на дачі
Звичайно, люди зараз приділяють більше уваги землі, адже ще позаминулих вихідних в Запорізькому районі стояла така весняна спека (+21 градус), що ґрунт потріскався. Терміново потрібно утримувати вологу в землі, тож і вийшли дачники на відкриті ділянки хто з граблями, а хто навіть з культиватором. Багато людей вже посіяли та посадили цибулю, редиску, салат, петрушку, горох, розсадку, натягнувши зверху агроволокно. Робота там, як то кажуть, спориться. А ще ж треба приділити увагу саду та винограднику. Наприклад, оприскувати дерева чи кущі такою сильною отрутою, як «Нітрофен», вже було запізно – на багатьох розпустилися бруньки, а смородина дала перші листочки. Зимовий часник взагалі вже стоїть стіною – скоро можна буде їсти.
Тож не сидіть вдома, ваші дачі чекають на вас, а роботи там самі знаєте, скільки.
Читайте також: 10 кращих фруктових дерев, які варто посадити весною