За останній тиждень  з підозрою на захворювання гострими кишковими інфекціями до лікарень Запоріжжя звернулась 247 людей, – такі дані оприлюднила облСЕС. Серед причин захворювань ГКІ найбільша питома вага припадає на молочну продукцію – 29,3%; м’ясну продукцію – 26,0%; рибу  – 9%. Спеціалісти відзначають, що в 72,3% випадків захворювання на ГКІ пов’язані з вживанням страв, які готувались та зберігались в домашніх умовах.

Щоб уникнути харчових отруєнь, треба виконувати прості правила гігієни харчування, зберігання та приготування їжі. Які саме, «ЗС» розповіла лікар-інфекціоніст КУ «Міська лікарня №8» Наталя Верезубчак.

Кухонний посуд, плиту, поверхню столу, раковину, інвентар частіше мити спеціальними засобами.

Для обробки свіжих і вже готових продуктів потрібно використовувати різні ножі і обробні дошки.

Продукти не зберігати відкритими, захищати від потрапляння повітря, посуд накривати кришками, миски затягувати харчовою плівкою.

Відро для сміття слід обробляти дезинфікуючими засобами, потрібно закривати його кришкою, і звільняти від сміття якомога частіше.

Загальна температура зберігання готових продуктів – +5 градусів.

Холодні приготовані страви потрібно використовувати протягом двох діб.

Розігріта їжа повинна зберігатися не більше двох годин.

Шкаралупу яєць мийте теплою водою з содою.

Фрукти і овочі, зелень потрібно замочувати у воді, підкисленою оцтом (можна яблучним, 3-4 столові ложки на 1 літр води ), а потім промивати під проточною водою.

Страви не повинні бути недовареними. Не допускаються біфштекси з кров’ю.

Взагалі, найбільш повно захищає продукти саме термічна обробка. При варінні продуктів досягається однакова температура як рідини, так і, наприклад, середини шматка м’яса, температура +80 градусів. При смаженні продукт розігрівається тільки на поверхні, а всередині, в залежності від товщини шматка, температура може бути від +40 до +60 градусів, що не забезпечує повне знезараження продукту.

М’ясо повністю буде знезараженим при варінні 2,5 години, птиця тушкою – 1,5 години.

Котлети, тефтелі, голубці, шматки риби потрібно обсмажувати на кожній стороні по 10 хвилин, потім прогріти в духовці або протушкувати з додаванням рідини під кришкою півгодини.

У їжу не потрібно вживати продукти сумнівної якості, невідомі гриби та ягоди, позеленілу або з паростками картоплю, пошкоджені шкідниками чи гниллю овочі та гриби.

Не можна зберігати продукти, особливо кислі, в цинковій посуді, у пошкодженій емальованій посуді, в глиняному посуді, покритою глазур’ю або без. Гончарні вироби можуть бути зроблені з глини, що містить велику кількість свинцю, і викликати важкі отруєння свинцем.

Консерви після розкриття металевих банок треба перекладати в скляний або фарфоровий посуд.

Не варіть компоти з абрикос і слив, персиків з кісточками.

По можливості фарш робіть самі і не купуйте подрібнене м’ясо на ринку.

Купувати субпродукти потрібно тільки свіжі, не допускати їх тривалого зберігання вдома. Субпродукти потрібно ретельно промивати і відварювати.

Торти з кремами, тістечка мають термін зберігання 10-24 години.

Ретельно закривайте в холодильнику продукти, особливо ті, які не проходять кулінарну обробку: сметану, масло, сир, ковбасу, паштети.

Не зберігати на одній полиці в холодильнику сирі продукти і вже приготовані страви, особливо у відкритому посуді. Контейнери для зберігання продуктів повинні ретельно герметично закриватися.