Стартувала Програма підвищення рівня енергоефективності Запорізької області на 2016-2020 роки, спрямована на ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів, зменшення їх споживання та втрат у бюджетній сфері та ЖКГ, на зниження енергоємності виробництва шляхом реалізації технічних, інноваційних рішень, створення економічно привабливих умов для інвестиційних проектів з енергозбереження.

За словами фахівців, переважна частина запорізького житлового фонду побудована ще в 50-80 роки минулого століття, не відповідає сучасним вимогам енергозаощадження через низький рівень енергозбереження в цих будівлях . За оцінками вітчизняних і закордонних експертів, потенціал економії електроенергії в будинках і спорудах досягає 50–65, а теплоенергії – близько 50 відсотків. Враховуючи зацікавленість споживачів до впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів у своїх оселях, запорізька влада пропонує надати підтримку шляхом здешевлення кредитних ресурсів, залучених населенням, ОСББ та ЖБК. Обсяг фінансування на реалізацію заходу протягом дії Програми складає п’ять мільйонів гривень, зокрема, у 2016 році – мільйон. Програма передбачає надання часткової компенсації суми кредиту: 20 відсотків – на матеріали для ОСББ і ЖБК, 15 – з впровадження енергоефективних заходів для населення, 10 відсотків – заміну газових котлів для населення.

У бюджетних установах та організаціях в плані енергозбереження проведуть такі заходи як термомодернізація стін, вікон, дверей, горищ, підвалів, модернізують чи замінять системи опалення та гарячого водопостачання; переведуть опалювальні системи на використання альтернативних чи місцевих видів палива, модернізують систему освітлення, використовуючи енергоощадні прилади, упровадять локальне й індивідуальне опалення, що виключає втрати в тепломережах; замінять застаріле, низько ефективне котельне обладнання на сучасне, що забезпечить зменшення споживання природного газу, переведуть котельні на альтернативні види палива,  впровадять геліоустаткування, що взагалі виключає використання природного газу.

У результаті реалізації цієї програми очікується зниження рівня енергоємності валового регіонального продукту на 15 відсотків до кінця року, підвищення рівня енергетичної безпеки та конкурентоспроможності економіки, зменшення залежності від імпортованих енергоносіїв та втрат паливно-енергетичних ресурсів, забезпечення економії обсягу паливно-енергетичних ресурсів бюджетними установами за рахунок впровадження відповідних заходів та проектів,  переведення існуючих газових котлів на альтернативні види палива. Фінансується програма за рахунок коштів бюджетів усіх рівнів, а також підприємств, установ та організацій,  які реалізують ці заходи енергоефективності.

Євген ПАНТЕЛЕЄВ